A jókedvű csippantót szereti-e Isten?

Előfizetek

A Magyar Nemzeti Bank tavaly közzétett pénzforgalmi stratégiájában az áll, hogy a 2020-ban még egyharmad arányú elektronikus tranzakciók számát 2030-ra kétharmadra szeretnék növelni. Digitális jegybankpénzről és valutákról értekeznek a gazdasági szakemberek mint a jövő pénzkezelését forradalmasító lehetőségekről. Amellett, hogy a készpénz nyomtatása, tárolása, mozgásának követése nehézkes, a gazdaság kifehéredését is segíti, ha minél inkább teret nyernek a digitális fintech (pénzügyi technológiai) megoldások. De mi a helyzet a gyülekezeteink gazdálkodásával? Érdemes leváltanunk a pénzkazettát és a perselyt terminálra? Vagy legalábbis bevezetni mellé? A gyülekezet digitális pénzhasználatának előnyeiről és hátrányairól kérdeztünk lelkészt és gazdasági szakembert.

A BIBLIAI MÉRCE A TIZED

Czeglédi Péter Pál dunaújvárosi lelkész számára adakozás témájában a filippibeli gyülekezethez írt levél Krisztus-himnusza a mérvadó.

– Krisztus nem tekintette zsákmánynak, hogy egyenlő Istennel. Minden adakozás ennek a fényében nézendő. Ha arra tekintek, hogy Isten fia mindent odaadott értem, akkor egyszerre tudok szívből hálás lenni, mert tudom, hogy ez értem történt, és nagylelkű, mert tudom, hogy mindenem megvan, ami az üdvösséghez kell. A lelkipásztor hibának látja, hogy az egyházhoz tartozás hagyományosan az egyházfenntartói járulékhoz kötődik az emberek fejében, és mintha szégyellnénk a tizedről tanítani, miközben ez a bibliai alap.

Azt mondja, ha egy szervezetben adott a tagdíj, mondjuk úszásoktatáskor, akkor az ott előírt összegről úgy gondolkodik az ember, hogy az minden költséget fedez. Ezért eszünkbe sem jut kétszer annyit adni hálából, amiért olyan jól megtanították úszni a gyermekünket. Kiszámolta, hogy ha a gyülekezetükben az egyházadót fizetőknek csak a fele beadná a tizedét, fenntarthatnának egy teljesen saját, állami támogatásoktól független iskolát vagy hajléktalanszállót, esetleg olyan idősotthont, ahova olyanokat fogadhatnának be, akiknek nincs pénze ilyen ellátásra. Tehát a hálaáldozat túlcsordulna, és társadalmi missziókban mutatkozna meg a gyümölcse.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!