LXVIII. évf. 46. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bella Péter lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.
-
Krisztus a szórványhelyzetűeké is
Feladatunk hűségesen, Krisztus adta erővel szolgálni és bátorítani minden embert – nyilatkozta Kató Béla erdélyi püspök.
-
Megszentelt hobbi
Szinte naponként rácsodálkozhattam, milyen erővel tudja az asztalitenisz lekötni, nevelni, meg- és kimozdítani a fiatalokat elsősorban az online világ általi megkötözöttségükből. E sportnak ezt a tulajdonságát kis figyelemmel, türelemmel, főként szeretettel és hittel fel tudom használni olyan ismeretek, érzések, személyes példák általi élmények közvetítésére, amelyek az élő Isten felé terelhetik az ifjakat.
-
Isten most kétszeresen formál és alakít minket
Az életszerűség jeleinek az igehirdetésben, a gyülekezeti működésben, a lelkipásztori attitűdben, a presbitériumok működésében, a közösségi megjelenési formánkban, a mikro- és makrotársadalmi jelenlétünkben egyaránt meg kell mutatkoznia – véli Hajdú Zoltán Levente, a Missziói Szolgálat vezetője.
-
Zinzendorf gróf, az élő hit prókátora
Gondolatainak és munkásságának két középpontja volt. Egyrészt lényeges volt számára a keresztyének egysége. Felfogásának másik lényeges eleme az volt, hogy nem népeket, hanem egyéneket kell megtéríteni. Teológiájának központi eleme itt is megnyilvánult, a térítőmunka során a megfeszített Krisztust hirdette, és a hangsúlyt az evangéliumra helyezte.
-
Elhívás és valóság – pályakezdő lelkészek tapasztalatai
A teológiák igyekeznek felkészíteni a gyülekezeti szolgálatra a leendő lelkészeket: nemcsak néhány hetes szakmai gyakorlaton, hanem legátusként, valamint a gyakorlati évükben exmisszus teológusként is szerezhetnek tapasztalatot, megismerhetik a hagyományos lelkipásztori munkát.
-
A féltékenység...
Akit egykor megkedveltünk, később a vetélytársunkká válik, mert jobb nálunk, vagy úgy érezzük, nekünk kell jobbnak lenni nála. Van egészséges féltés a szeretetben? Mert a féltékenység gyilkos és öngyilkos tűz, amely megöli azt is, aki engedi eluralkodni és táplálja magában. Lehet ellenállni, meg lehet fojtani a féltékenységet? Lehet legyőzni?
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Saul a halottidézőnél
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják a közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönző elmélkedések. A heti bibliai szakaszhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
A malomkövön álló templom
A helyiek életét meghatározzák a keresztszemes garnitúrák; a gyönyörű templom nemcsak a lelket gazdagítja, hanem a prédikációkat is. A földi lét és az örök élet közti átmenetet, Jézus megváltó kegyelmét, Isten szeretetét hatékonyabban szemlélteti, ha a Teremtő jelenvalóságát látják a gyülekezet tagjai a kezükbe adott kincsekben. Megszentelt mindennapokról tehetnek bizonyságot a tákosiak.
-
Hogyan viszonyulunk Isten tulajdonához?
Ő az Úr. Nem csak Teremtő. Nemcsak szemmel tart, hanem cselekszik is. Élet és halál Ura. Az ő kijelentett akarata kizárólagos, személye féltőn szerető, bölcsesség és világosság csak nála található, tőle érkezik. A nélküle élő ember pedig mindenestül elveszett.
-
Az élő Ige vége?
Pál a filippibelieknek írt levelét azzal kezdi, hogy mindenkor, minden könyörgésében örömmel imádkozik értük. Hiszen meg van győződve arról, hogy aki elkezdte bennük a jót, az el is végzi azt a Krisztus Jézus napjáig. Erre viszont azért van oka, mert arról is megemlékezik, hogy a filippibeliek közösséget vállaltak az evangéliummal.
-
Nehémiás útmutatása mai vezetőknek
John White könyve nem bibliakommentár, nem is a Nehémiás könyvében leírt történéseket magyarázza, hanem a lezajló folyamatokban megmutatkozó vezetői karaktert tárja mintaként elénk. Bár Nehémiás könyve nem gyakorlati kézikönyv, személyétől, történetéből elleshetjük a vezetés alapelveit.
-
Száraz november
Négy évtizede hangzott el az első buzdítás a lelkipásztoroknak és gyülekezeteknek: szükség van a szenvedélybetegeket felkaroló és támogató missziós tevékenységre. A szolgálathoz egyre többen csatlakoztak, és lettek a munkaközösség tagjai, melyet a lelkészeken kívül keresztyén orvosok és érdeklődő segítők alkottak.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Négyféle talaj
A legjobb a fekete föld, abban a búzától kezdve a krumplin át a szamócáig szinte minden megterem. Ahol homokos a talaj, ott olyan növények élnek meg könnyebben, amelyeknek mélyre nyúlnak a gyökereik, mint a szőlőé vagy a gyümölcsfáké. A köves vagy agyagos talajon még nehezebben élnek a növények.
-
Jánossy Kinga
– A Teremtő megengedte nekem, hogy pereljek vele. Voltak olyan időszakok, amikor nem nagyon akartam engedelmeskedni az akaratának, és megkérdőjeleztem, sőt számonkértem a negatív dolgokat az életemben. A legtöbb esetben utólag megértettem, miért történt éppen úgy valami, ahogy.