Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bella Péter lelkipásztor osztja meg velünk gondolatait.
Szinte naponként rácsodálkozhattam, milyen erővel tudja az asztalitenisz lekötni, nevelni, meg- és kimozdítani a fiatalokat elsősorban az online világ általi megkötözöttségükből. E sportnak ezt a tulajdonságát kis figyelemmel, türelemmel, főként szeretettel és hittel fel tudom használni olyan ismeretek, érzések, személyes példák általi élmények közvetítésére, amelyek az élő Isten felé terelhetik az ifjakat.
Az életszerűség jeleinek az igehirdetésben, a gyülekezeti működésben, a lelkipásztori attitűdben, a presbitériumok működésében, a közösségi megjelenési formánkban, a mikro- és makrotársadalmi jelenlétünkben egyaránt meg kell mutatkoznia – véli Hajdú Zoltán Levente, a Missziói Szolgálat vezetője.
Gondolatainak és munkásságának két középpontja volt. Egyrészt lényeges volt számára a keresztyének egysége. Felfogásának másik lényeges eleme az volt, hogy nem népeket, hanem egyéneket kell megtéríteni. Teológiájának központi eleme itt is megnyilvánult, a térítőmunka során a megfeszített Krisztust hirdette, és a hangsúlyt az evangéliumra helyezte.
A teológiák igyekeznek felkészíteni a gyülekezeti szolgálatra a leendő lelkészeket: nemcsak néhány hetes szakmai gyakorlaton, hanem legátusként, valamint a gyakorlati évükben exmisszus teológusként is szerezhetnek tapasztalatot, megismerhetik a hagyományos lelkipásztori munkát.
Akit egykor megkedveltünk, később a vetélytársunkká válik, mert jobb nálunk, vagy úgy érezzük, nekünk kell jobbnak lenni nála. Van egészséges féltés a szeretetben? Mert a féltékenység gyilkos és öngyilkos tűz, amely megöli azt is, aki engedi eluralkodni és táplálja magában. Lehet ellenállni, meg lehet fojtani a féltékenységet? Lehet legyőzni?
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják a közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönző elmélkedések. A heti bibliai szakaszhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
A helyiek életét meghatározzák a keresztszemes garnitúrák; a gyönyörű templom nemcsak a lelket gazdagítja, hanem a prédikációkat is. A földi lét és az örök élet közti átmenetet, Jézus megváltó kegyelmét, Isten szeretetét hatékonyabban szemlélteti, ha a Teremtő jelenvalóságát látják a gyülekezet tagjai a kezükbe adott kincsekben. Megszentelt mindennapokról tehetnek bizonyságot a tákosiak.
Ő az Úr. Nem csak Teremtő. Nemcsak szemmel tart, hanem cselekszik is. Élet és halál Ura. Az ő kijelentett akarata kizárólagos, személye féltőn szerető, bölcsesség és világosság csak nála található, tőle érkezik. A nélküle élő ember pedig mindenestül elveszett.
Pál a filippibelieknek írt levelét azzal kezdi, hogy mindenkor, minden könyörgésében örömmel imádkozik értük. Hiszen meg van győződve arról, hogy aki elkezdte bennük a jót, az el is végzi azt a Krisztus Jézus napjáig. Erre viszont azért van oka, mert arról is megemlékezik, hogy a filippibeliek közösséget vállaltak az evangéliummal.
John White könyve nem bibliakommentár, nem is a Nehémiás könyvében leírt történéseket magyarázza, hanem a lezajló folyamatokban megmutatkozó vezetői karaktert tárja mintaként elénk. Bár Nehémiás könyve nem gyakorlati kézikönyv, személyétől, történetéből elleshetjük a vezetés alapelveit.
Négy évtizede hangzott el az első buzdítás a lelkipásztoroknak és gyülekezeteknek: szükség van a szenvedélybetegeket felkaroló és támogató missziós tevékenységre. A szolgálathoz egyre többen csatlakoztak, és lettek a munkaközösség tagjai, melyet a lelkészeken kívül keresztyén orvosok és érdeklődő segítők alkottak.
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
A legjobb a fekete föld, abban a búzától kezdve a krumplin át a szamócáig szinte minden megterem. Ahol homokos a talaj, ott olyan növények élnek meg könnyebben, amelyeknek mélyre nyúlnak a gyökereik, mint a szőlőé vagy a gyümölcsfáké. A köves vagy agyagos talajon még nehezebben élnek a növények.
– A Teremtő megengedte nekem, hogy pereljek vele. Voltak olyan időszakok, amikor nem nagyon akartam engedelmeskedni az akaratának, és megkérdőjeleztem, sőt számonkértem a negatív dolgokat az életemben. A legtöbb esetben utólag megértettem, miért történt éppen úgy valami, ahogy.
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Fodorné Nagy Sarolta egyetemi tanár, református lelkész osztja meg velünk gondolatait.
A REND idei mottója: „Szó és csend”. A fesztivál vezérigéje Márk evangéliumából származik, abból a történetből, amelyben Jézus lecsendesíti a tengert: „És elült a vihar, és nagy csendesség lett.” Idén Veszprém ad otthont a Református Egyházi Napok Dunántúl fesztiválnak, amely június 26. és 28. között csaknem száz programmal várja az érdeklődőket.
A nemzeti összetartozás napja lehetőséget ad a gyászra és a veszteség elismerésére. Segít a történelmi sebek ismételt, létfontosságú kibeszélésében, amely a továbblépés feltétele. Felhívja a figyelmet a kulturális folytonosságra, hangsúlyozza: a nemzet jelen esetben nem politikai egységet, hanem közös jelrendszert (nyelv, irodalom, történelem) foglal magában.
Kilencven éve tapasztalom, hogy jó az Úr – vallja Kovács Imre miskolci lelkész. Nemrég Oláh Miklós-díjjal tüntették ki. A nyugalmazott lelkipásztor a személyes hangvételre és a családlátogatásokra alapozta szolgálatát, amivel a kommunista rendszer nemtetszését is kiváltotta, ám még élete e legnehezebb szakaszában is megtapasztalta a gondviselést.