„Ez az iskola is a te templomod”

Előfizetek

Az egyházi iskolák különleges felelőssége abban rejlik, hogy a diákok szívében is munkálkodjanak, Istenre figyelő szemléletet adva – fogalmazott igehirdetésében Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke Hajdúnánáson. A hálaadó istentiszteleten nemcsak az egyházközség fenntartásába visszakerült gimnázium tizedik tanévéért, hanem azért is köszönetet mondtak, hogy idén az intézmény épületének tulajdonjoga is a gyülekezetre szállt.

1656-ra datálják a hajdúnánási Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium alapítását, amely mintegy háromszáz esztendőn keresztül, egészen az 1948-as államosításáig folyamatosan működött a helyi református egyházközség fenntartásában.

1656 – mondogatom magamban az évszámot, miközben beoldalazok a hajdúnánási református templom egyik padsorába. A hatalmas épület mai formáját 1791-ben nyerte el, előtte többször lerombolták, majd újra felépítették. Erődtemplom volt, védművének egy része ma is látható.

DÁVID ÉS HAJDÚNÁNÁS

A hálaadó istentiszteleten Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hirdette az Igét. Az egyházi vezető a Bibliaolvasó Kalauzban aznapra kijelölt, Sámuel első könyvéből vett igeszakasz alapján tanította a hálaadó gyülekezetet, párhuzamot vonva Dávid, az Ószövetség „sztárja” királlyá válása és a hajdúnánási református gimnázium története között.

Az igehirdető Sámuel próféta látásmódjára hivatkozva rámutatott, hogy Isten a szív belső értékeit nézi, nem pedig a külsőségeket – ezt a szemléletet hozza vissza a református iskolai nevelés is. A gimnázium életében fontos szerepet játszik a szívig hatoló, lelki alapú oktatás, amely a tudáson túl az életformálásra is törekszik.

Fotó: Zelenka Attila

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!