Múltidéző
Victor János: Mit hoz az új esztendő a magyar református egyháznak?
1929 egyházunk életében (folytatás)
(Református Figyelő, 1929. január 5.)
Megszólalna a másik akta is: a belmissziói törvényjavaslat. Még nagyobb ígéretekkel festegetné a jövő képét. Ő arra vállalkozik, hogy az egyház közkatonaságát fogja sokkal öntudatosabb, áldozatkészebb, fegyelmezettebb sereggé szervezni. Véget akar vetni annak az állapotnak, hogy az egyház tagjai csak szenvedőleges élvezői legyenek az egyház hivatalos vezetői által végzett szolgálatnak. Munkatársakká akarja nevelni őket, kik felismerték, hogy mindnyájuknak van valamilyen missziójuk az egyház életében, mert az maga is egy nagy isteni misszió szolgálatában áll. Intézményesen be akarja építeni az egyház életébe azt a sokágú tevékenységet, amelyet sokszor az egyháztól magától függetlenül, egyesületi formák között végeznek az egyháznak buzgó munkára lendült tagjai. Megint ne kérdezzük, hogy a forma, amelyben ezt el akarja érni, köztetszéssel fog-e találkozni vagy nem.
Állapítsuk meg, hogy fordulópont lesz 1929, ha akármilyen szövegű törvényben is az egész egyház közakarata mondja ki, hogy a hívekben rejlő lelki energiákat mozgósítani kell a kor szükségletei által megkívánt új csapatkeretek között. Azon se akadjunk fönn, ha valaki azt vetné ezek ellen, hogy a két törvényjavaslat egyike mögött sem áll még eléggé kialakult közvélemény. A törvényhozás munkálatainak kétségtelenül az az elsőrendű feladata, hogy érvényes formába öntsék a közakaratot. De van ezen kívül egy másik, talán végeredményben még fontosabb funkciójuk is: a közakarat módosítása.
Törvényhozó zsinatunk nemcsak szankcionál már mindenki által elfogadott elveket, vagy legalábbis a többség által elfogadott elveket, hanem provokál is állásfoglalást olyan életbevágó kérdésekben, amelyek különben lappanganának vagy elhalasztódnának a köztudatban. A két törvényjavaslat, meglehet, nem az egész magyar reformátusság nevében szól, de az egész magyar reformátussághoz szól, és annak 1929-ben válaszolnia kell.
(folytatjuk)
