Zsidómentő reformátusok
A holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából villantunk fel pár mozzanatot a református egyház zsidómentő szervezete, a Jó Pásztor Bizottság és holdudvara erőfeszítéseiből. Beszélgetőtársunk Földváryné Kiss Réka történész, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszék vezető egyetemi docense, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke.

Csak kikeresztelkedett zsidók segítésével foglalkozott a Jó Pásztor Bizottság (JPB)?
A bizottságot 1942. október 20-án hozta létre a Magyarországi Református Egyház Egyetemes Konventje, amelyet Ravasz László vezetett. A szervezet elnöke Muraközy Gyula Kálvin téri másodlelkész és egyben a konvent missziói albizottságának vezetője, a titkára Éliás József lelkipásztor lett. Kezdetben az elsődleges feladat a munkaszolgálatos és internálótáborokban lévő zsidó származású református hívek karitatív megsegítése és lelkigondozása volt. Ez gyökeresen megváltozott az 1944. március 19-i német megszállás után, amikor megkezdődött a zsidók gettóba gyűjtése, deportálása. A JPB bekapcsolódott az embermentésbe, menlevelek, keresztlevelek illegális megszerzésébe, együttműködve más zsidó–keresztyén érdekvédelmi szervezetekkel, a Vöröskereszt és a külföldi követségek embermentő akcióival, felekezeti hovatartozástól függetlenül.
Miként tudtak hatékonyan működni a vészkorszakban?
A bizottságban, illetve holdudvarában az első pillanattól kezdve ott volt egy elkötelezett református, majd evangélikus lelkészekből, presbiterekből, ifjúsági vezetőkből álló kapcsolati hálózat, amelynek tagjai már rég együttműködtek az egyház megújulása vagy éppen szociális programjának megvalósítása érdekében. Említhetjük itt még Bereczky Albertet, Dobos Károlyt, Boros Sándort, Szabó Imrét, Pap Lászlót, az evangélikus Sztehlo Gábort és másokat is. E kör nélkül nem lehet megérteni a bizottság működését, például hogy a megszálló németekkel szembeni ellenállás és az embermentés szorosan összekapcsolódott. Ennek az ellenállásnak volt egyik kulcsfigurája Soos Géza, a Soli Deo Gloria Református Ifjúsági Mozgalom vezetője, külügyminisztériumi osztályvezető, aki akkoriban a Magyar Függetlenségi Mozgalom nevű titkos ellenállási szervezet egyik meghatározó személyisége lett.
A cikk továbbolvasása előfizetéshez van kötve.