LXVIII. évf. 6. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Hodossy-Takács Előd református lelkész, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Teológiai Intézetének intézetvezető egyetemi tanára osztja meg velünk gondolatait.
-
Testvérek, jelentkezzetek!
Az Erzsébet-táborok célja, hogy a gyerekek élményekben gazdagodjanak, szeretetben töltsenek egy hetet. A segítők egy részét TESO-knak (tábori együttélést segítő operatív munkatársak) hívják. Mindenben segítik a gyerekeket, élménypedagógiára épülő programokat tartanak nekik.
-
Fontosnál a fontosabb
Érdekes jelenség, hogy az életben annyi mindenről beszélünk, mégis alig szólunk a fontos dolgokról. Észrevesszük-e, amikor a családon belüli „operatív megbeszélések”, a baráti együttlétben felvetett felszínes kérdések és válaszok elveszik az igazán jelentős, személyünket formáló beszélgetések helyét?
-
Összetartó szeretet
A Keszthelyi Református Egyházközség választói névjegyzéke kétszáz nevet tartalmaz, de ennél lényegesen több emberrel állnak kapcsolatban. A gyülekezet folyamatosan bővül, köszönhetően annak, hogy a Balaton-parti várost sokan választják új lakhelyüknek. Hatalmas körzet, határtalan missziós lehetőséggel.
-
Apátlan világ
Lehet, hogy már azzal is tettünk valamit a házasságunkért, családunkért, ha felismertük, nincsenek jó együttléteink, és ezen fordítunk, kezdve olyan egyszerű dolgokkal, mint a közös séta a szabadban – állítja Kovács Károly klinikai és addiktológiai szakpszichológus, családterapeuta.
-
Látjuk...
... Izsák házasságának történetéből, hogy az Istenhez imádkozók megkaphatják az előre elkészített találkozást a jövendőbelivel. A házasságra készülni kell, és a kapcsolat ápolását is tanulni. Legkésőbb a jegyesbeszélgetéseken gondoljuk végig, mire számíthatunk.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Hit által
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg mélyebb megértéséhez.
-
A második boldogító igen
A házaspár, Zsófia és István közösen hordják ki a vasárnapi igehirdetések leiratát azoknak, akik nem tudják személyesen meghallgatni a templomban. István, mielőtt elsiet a férfiak bibliaórájára, a legkedvesebb Igéjét idézi: – „Isten azonban a maga szeretetét mutatta meg irántunk, mert Krisztus már akkor meghalt értünk, amikor még bűnösök voltunk”.
-
A férjek valósága
Tökéletlenek, de vállalják a felelősséget, lehetnének jobb lelki vezetők, ám mindennap imádkoznak értünk. Szeretnek bennünket, jól is, rosszul is – de hát ezt tesszük mi is, feleségek. Szent Ágoston híres mondása ez: szeress, és tégy, amit akarsz. Elsőre olyan felszabadító a gondolat, hogy mindent megtehetek…. pedig ez a felszólítás finom határokat is szab.
-
Egyensúlyozás a mindennapokban
A munka és a magánélet közötti egyensúly felborulása számos kedvezőtlen következménnyel jár. Stresszt, kiégést és frusztrációt okoz, amelyet a családi és társas kapcsolataink sínylenek meg, valamint a saját egészségünk. Épp ezért tudatosságra és új szokások elsajátítására van szükség az egyensúly fenntartásának érdekében.
-
Az élet erősebb
Hitvalló ősök leszármazottjaként született Bay Zoltán fizikus. Nevét kisbolygó és az egyik országosan jelentős kutatóközpont viseli. Legemlékezetesebb a holdradarkísérlete. 1946. február 6-án jelentette be, hogy az égi kísérőnkről visszavert rádiójelek segítségével megmérte a Föld-Hold-távolságot. Azóta a magyar űrkutatás kezdetének tekintjük a dátumot.
-
Mi lehetünk hálásak a gyerekeknek
„Gyönyörködj az Úrban, és megadja szíved kéréseit!” – a 37. zsoltár szavait vezérigéjévé is választhatná a Mátészalka-Kertvárosi Református Egyházközség, hiszen a helyi tanoda megnyitását több éve tartó közös imádság előzte meg. Turgyán Sándor a szolgálati területét a cigánymisszió elhivatott végzésében ismerte fel. A tanodát felesége vezeti.
-
Margaret és John Winthrop házassága – két levél tükrében
A mai olvasónak az tűnik fel, hogy Winthrop – Massachusetts állam első kormányzója (a XVII. században) – magát Jézust ajánlja fel helyettes családfőként, amíg ő szeretteitől távol munkálkodik egy Isten-központú közösség felépítésén.
-
Férfiasan tökéletlen, de elég jó apák
A világirodalom legősibb apaképei – Kronosz kegyetlenségétől Odüsszeusz távollétén át Lear király elvakultságáig – a szigorú, szeretetet ki nem mutató hatalmat testesítették meg. Az ószövetségi pátriárkák közül előbb jut eszünkbe a fiát majdnem feláldozó Ábrahám, mint a Józsefet körülrajongó Jákób.
-
Múltidéző
Azt szokták mondani tréfásan: nincs régebbi dolog, mint a tegnapi újság. Azonban a régi újságok, különösen a református sajtóorgánumok, kiadványok számos ma is érvényes, tanulságos és jövőbe mutató gondolatot tartalmaznak. E rovatban ilyen időtálló elmélkedésekből idézünk. Ezzel a régi értékeket őrizzük és a hagyományokat ápoljuk.
-
Mondókázás
Nyilván a királyt nem lehet kiszámolóval vagy kockadobással megválasztani. Ez jóval fontosabb feladat annál. Így hát Izráel vénei elmentek Sámuelhez, hogy a segítségét kérjék. Mert a kis Sámuel, aki egykor a silói szentélyben szolgált Éli főpap mellett, felnőtt, és nemcsak Izráel bírája lett, hanem Isten prófétája is, aki az ő üzeneteit tolmácsolja a népnek.
-
László Elemér
– Hat kiscsoportunk van, célunk, hogy ezt megduplázzuk, illetve stabil, önálló csoportvezetők felügyeljék ezeket a köröket. Szolgálati csoportok is léteznek, a dicsőítés, a technika, a gyermekvigyázás területén. Most diakóniai csoport létrehozásán fáradozunk. Meggyőződésem, a szolgálat a gyülekezetben való megmaradás egyik legfontosabb alappillére.