Családi élet
-
Apa a palást mögött
Apák napja alkalmából munkatársunk rendhagyó interjút készített: édesapjával, Genda Attilával, a csóri gyülekezet lelkipásztorával beszélgetett emlékekről, tapasztalatokról, híres bibliai apákról. A lelkész vallja: a nevelés a családban kezdődik. Amikorra egy kisgyerek iskolába kerül, már sok mindenről határozott képet alkot. Meggyőződése, minden szerepet a helyén kell kezelni, nem szabad összekeverni a családot a gyülekezettel.
-
Égi frekvenciára hangolt házasság
Sokat hallunk a nyitott, őszinte kommunikáció rendeltetéséről, az egymással töltött idő kulcsszerepéről. Azért aktuális még mindig ez a téma, mert senki sem születik párkapcsolati szakértőnek, mindannyiunknak tanulni kell ezeket. A Süll házaspár életében nem csak a zene áll központi helyen: a hitet, a precizitást és az egymásra szakított időt ugyanolyan komolyan veszik.
-
Kétmilliárd forintos esély a gyógyulásra: egy család küzdelme gyermekei jövőjéért
Első pillantásra hétköznapi család – azonban a két fiú ritka genetikai betegséggel, Duchenne-féle izomdisztrófiával él, amelynek a jelenlegi leghatékonyabb kezelése fejenként több mint egymilliárd forintra rúg. A leépülés folyamatos – az óra ketyeg.
-
Nem változunk meg egy csapásra
Földesi András jogász Jézus történetét olvassa fel szenteste, miközben tíztagú családja körbeállja a karácsonyfát. – Adventben mindennap felolvasok az üdvtörténet eseményeiből, ehhez jut egy kicsinyke kép, amelyet kiszíneznek a gyerekek, majd felakasztjuk a karácsonyfára – osztja meg velünk felesége, Földesiné Kertész Ilona magyar–angol szakos tanár. Úgy véli, a az ünnepre a közös zenélés hangol leginkább, kétszeres imádkozásként.
-
Időnként meg kell újulni – negyven év házasság margójára
Négy évtizede kötött házasságot Bodnár Péter és Bíró Mária. A Demecserben szolgáló lelkészházaspárnak eddig színes élete volt. Együtt nevelték fel négy gyermeküket, örülnek kilenc unokájuknak. Jövőre negyvenéves közös szolgálatukat ünneplik.
-
Özvegy, de mosolygós
Az egészséges Isten-kapcsolatot a gyászban is őszintének véli. Harmincnyolc évesen özvegyült meg három és fél éve. Vallja, az élet túl rövid ahhoz, hogy ne nevess, ne higgy és ne szeress. Rácz Ervin-Lajosnál, a Szatmár-Szigetlankai Református Egyházközség lelkipásztoránál jártunk a partiumi Szatmárnémetiben.
-
Száz százalék kegyelem
– Mivel az Úr mindenkor, mindenhol elérhető a számunkra, legyünk jelen mi is az Isten számára egyenként, legyünk jelen egymás és gyermekeink és a közösségeink számára. Sokszor rohanunk mi is, de ilyenkor eszünkbe jut: légy jelen! Meg kell állni, minden tud várni – mondja Kátoli Gábor és felesége, Veronika, akik a Bibliai Házassággondozó Szolgálatban végzett munkájukról és életükről beszéltek lapunknak.
-
A mamahotel elátkozott kényelme
Idővel mintha visszafordíthatatlanná válna a helyzet, egyik fél sem akar lépni, és rögzül az életvitel. Családi szimbiózis alakul ki, például amikor a harmincas férfi együtt lakik az édesanyjával, ebben az egyensúlyban érzik biztonságban magukat. Ez több okból sem jó. Orsolics Zoltán Zénó segítő szakember szerint ha szülőként az a célunk, hogy a gyermekeink önálló felnőttekké váljanak, készítsük fel őket erre.
-
Hogyhogy még mindig egyedül vagy?
Még ha bóknak szánták is a költői kérdést, inkább sértésként fúródik az egyedülálló szívébe. Mindegy, jó szándékú barát vagy rokon száját hagyja el a kellemetlen érdeklődés, azt feltételezi, nem vagyunk egészen rendben. Egyedülállóként ki ne élte volna át azt a szorongató helyzetet, amikor fel kellett találnia magát egy párokból álló csoportban?
-
Legyen meg a te akaratod!
Az egyik napon Csaba megpillantotta Annát. – Állt egy leányzó a tatai edzőtábor főépülete előtt. Én körülbelül harminc-negyven méterre lehettem tőle, és valamiért azt mondtam magamban: „Uram, ha azt akarod, hogy ő a feleségem legyen, akkor legyen úgy!” Mondják, hogy van szerelem első látásra, de én azt mondom, hogy ez imádság első látásra – mondja meglepően.
-
Nyolc év terméketlenség
A terméketlen évek önismeretet hoztak az édesanyának. A házaspárnak azóta négy gyermeke született: Jonatán, Márta, Mátyás és Ákos. A feleség tanítónőként öt éve indított magyar nyelvű elemi tagozatot a településen. Erre talán magyarázat lehet, hogy a magyar és vegyes nemzetiségű családok egy része külföldre vándorolt – a háború kitörése után – az amúgy is túlnyomó többségében ukrán településről.
-
Mosoly és könnyek váltakozása
Megnyitja előttünk nemcsak budapesti házának, de élete mélységeinek ajtaját is. Hajdú Csabáné Katalin azokhoz a szülőkhöz tartozik, akik értelmi fogyatékos gyermekükkel a nehezebb utat választották: az együttélést. Vezérigéje az ézsaiási biztatás: „Ne félj, mert megváltottalak, neveden szólítottalak, enyém vagy!”
-
A bizonytalanság áldása
Én úgy éreztem, Isten nem akarhatja, hogy két hívő ember a reformátussága és a katolikussága miatt bontsa fel a kapcsolatát – mondja a református Jánossy Gergely felesége, a katolikus Sára. A házaspár a mindennapokban is megéli: a lelki egység nem felekezeti kérdés.
-
Jövendőbeli anyós- és apósként
Sipos Előd Zoltán lelkipásztor és felesége, Márta szerint sokat segít az anyós, após megértésében, ha ismerjük életük történetét. – Segít kihúzni a kialakuló konfliktus méregfogát, ha átgondoljuk: más generációba tartoznak, más tapasztalataik vannak, mint nekünk – magyarázza. Hogy a nagyszülők miképp reagálnak helyzetekre, abban is gyökerezik, maguk mit éltek át menyként, vőként.
-
Minden értelmet meghalad
Egybekelésük után a Detki házaspár ifivezetőként közös szolgálatot vállalt a pasaréti gyülekezetben. Bár nagy örömüket lelik a szolgálatban, tudják, meg kell húzni a határt a munka, a gyülekezeti feladatok és a család között, nem mehet az egyik a másik rovására. Az elsődleges szolgálati terület számukra a család.