Egyházzene
-
Új dallamot ad a kántortörvény
Az egyházzenei szolgálat nemcsak zenélés, hanem igazi közösségépítés is. Sokkal tágabb és több mindent magában foglal, mint a vasárnapi istentisztelet énekeinek puszta kísérése. Óriási lehetőség rejlik abban, ha gyerekekből, fiatalokból vagy felnőttekből álló kórust vagy más zenei együttest szervezhetünk a közösségeinkben – vallja Bódiss Tamás, az Országos Egyházzenei Igazgatóság vezetője.
-
„A zenét nem kitaláljuk, inkább megtaláljuk”
Az örömteli meglepetésként kapott zeneszerzői gondolatok átáramlanak a belső világunkon, és csak arra várnak, hogy kottapapíron rögzítve, majd felcsendülve, mások számára is hallhatóvá váljanak – vallja Gárdonyi Zsolt zeneszerző és orgonaművész, Gárdonyi Zoltán zeneszerzőnek, a budapesti Zeneakadémia egykori professzorának fia.
-
Előremozdítani közös éneklésünk ügyét
Ma már számos gyülekezet használja a koralkonyv.hu-n elérhető, a régi és az új református énekeskönyvhöz készült akkordos, valamint a több szólamban kidolgozott orgonakíséreteket. Vad Péter Zsigmond orgonista, kántor szerint az akkordos kíséretek elsősorban a gyülekezeti rétegalkalmakon, az orgonaletétek az istentiszteleteken segíthetik új énekeskönyvünk alapos megismerését.
-
Improvizálók
Az élet számos területén használjuk a rögtönzés képességét. Van benne spiritusz, amelytől érdekesebb egy-egy probléma megoldása. Lukács Elek tanár, karnagy és Sipos Csaba tanár, kántor szerint istentisztelet alatt is szükség van az improvizálásra. Hogy milyen mértékben adottság vagy tanulható mesterség, egyáltalán hogyan kell rögtönözni, arról megoszlanak a vélemények.
-
Gondolatok a könyvtárban
Időutazás volt a Királyhágómelléki Református Egyházkerület készülő Egyházzenei Dokumentációs Központjának anyagát rendszerezni. Találkoztam az ősökkel, az elődeimmel. Az aprólékos, sok türelmet és odafigyelést igénylő munka során sokszor azon töprengtem: van ennek értelme? Kinek van manapság szüksége könyvtárra?
-
A kórusvezetés közösségi műfaj a javából
A karban is mindenkinek követnie kell a szerző kottában feltüntetett utasítását és azt, amit a karnagy kér. Egymás tiszteletére is nevel a kóruséneklés – mondja Cseri Zsófia karnagy. Édesapjához fűződő emlékeiről is vall a portréinterjúban.
-
Merjünk merészek lenni
A prédikáció meghallgatása folyamatos figyelmet igényel, ezt segítheti a muzsika. A terjedelmes lekciónál is könnyebb lenne a testvérek koncentrációját fenntartani egy-egy percnyi zenei szünettel – mondja Marczi Ernő kántor-karnagy. Úgy véli, a nyitott kérdésekkel olykor nagyobb hatást érünk el, mint a megválaszoltakkal, a zenében is.
-
Egy koncertező orgonista mindennapjai
Gárdonyi Zoltán annak ellenére tudott eredetit alkotni, hogy nem „állt be” az avantgárdok közé, egész életében inkább a zeneszerzés konzervatív vonalát képviselte. Azzal tehetem a legtöbbet, hogy minél több embernek megmutatom, milyen bámulatos zeneszerző volt – tudatja Tabajdi Ádám Junior Prima díjas orgonaművész, aki 2026-ra Gárdonyi-emlékévet szervez.
-
Egységes, modern, karakteres
Az új református korálkönyv úgy próbál egységes lenni, hogy egy-egy énekhez több nehézségi fokozatú letétet is kínál a kántoroknak. A gyűjtemény szerkesztése időigényes, a letétíróknak pedig szem előtt kell tartaniuk, hogy az orgonajáték nem lehet öncélú: a gyülekezeti éneklést kell segítenie.
-
A heti bibliai részhez – Mit akarsz, kedves népem?
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.