Emlékezzünk
-
Mindig imádkoztam
Vörös Károlyné Juhos Magdolna száz éve született. Soos Géza lelkigondozó munkája élesztette fel benne a Jézus iránti szeretetet. A román határ melletti kis faluban egy gyülekezeti tag máig hálás neki azért, mert őt bizony „Magda néni tanította meg hangosan imádkozni”. Félig-meddig otthona volt az új évezredeben a négy unokától nyüzsgő dunabogdányi parókia is.
-
A minőség lovagja
Németh László hosszasan érlelte magában egy Jézusról írott regény tervét. Alakját úgy akarta ábrázolni, mint akinek szentsége nem isteni eredetű, hanem neveltetésének köszönhető. A mű nem készült el, de pár mondatban felvázolta, milyennek képzelte az ábrázolandó főhőst.
-
Nagy János lelkipásztor öröksége
Az Isten mindeközben arra is felhasznált, hogy a magyarországi Lepramisszió munkatársa lehettem a kezdetektől, és segíthettem az elindításában Dobos Károly lelkész barátomnak. Visszatekintve, köszönöm az én Uramnak, hogy a benne hívőknek halálukban is van reménységük, és ez nem szégyenít meg, hanem üdvösséggé lesz, és égi látássá hitem.
-
Elhunyt Adorján Gusztáv tiszántúli főgondnok
Magához hívta Teremtője Adorján Gusztávot, a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnokát, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktató Kórház főigazgatóját. Isten hatvanhat évet adott neki. Életét az „orando et laborando – imádkozva és dolgozva” jelszava alapján élte.
-
Szabadságvágy és a bárány
Isaszegen áll az egyetlen olyan templom, amelyet az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emlékére építettek. Ott magaslik, ahol a magyar honvédek – hathatós lengyel segítséggel – legyőzték az osztrák Windisch-Grätz seregeit. Vezérigéjévé vált a Pál apostoli idézet: „Az Úr pedig a Lélek, és ahol az Úrnak Lelke, ott a szabadság.” Gergely Szabolcs lelkipásztorral emlékezünk.
-
Egész élete az Úr Jézusra mutatott
Száztíz éve született, ötven éve hívta haza az Úr Joó Sándort. Harminckét évig szolgált a Budapest-pasaréti Egyházközség első lelkipásztoraként. Első prédikációjában a fiatal lelkész már ugyanarról a szabadító Jézus Krisztusról tett bizonyságot, akiről szolgálata alatt minden alkalommal, míg végül személyesen találkozhatott megváltó Urával.
-
Egy élet Isten dicsőítésének szolgálatában
Sepsy Károly egész munkássága alatt átérezte annak felelősségét, hogy a debreceni Nagytemplom a Magyarországi Református Egyház egyik fontos egyházzenei központja, amelynek kisugárzása van. A debreceni Nagytemplom orgonista-lelkipásztorát, Sepsy Károlyt ez év elején, kilencvenöt évesen hívta haza életének Ura.
-
Az életre gyógyítás szolgálatában
Adorján Gusztáv problémamegoldó ember volt. Amikor körbevitt a nyíregyházi kórházban, nem a birodalmát mutatta meg, hanem a lehetőségeket. Honnan tudta, hogy a legtöbbünknek megoldhatatlannak tűnő gondokra is van megoldás? És miért akarta azokat megoldani? Istentől tudta és tanulta e bölcsességet és akaratot – búcsúzott Bogárdi Szabó István, a Zsinat lelkészi elnöke a tiszántúli főgondnoktól a temetésén.
-
Hitvalló hőseink
Általuk erősödhet a kötődésünk egyházhoz, múlthoz, identitáshoz, átélhetjük, ezek is mi vagyunk – mondja 1956 és a megelőző korszak református jeleseiről Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető tanára a forradalom és szabadságharc ünnepe alkalmából adott nagyinterjúban.
-
In memoriam Bognár Józsefné (1931–2020)
Életét megváltó Urával és a református egyházzal való élő kapcsolat jellemezte. Eltávozása kapcsán újra felidéződik előttem a dinamikus egyéniség, akit nem ingatott meg hitében a modern idők szele, vállalta a következményeket, és ha kellett, harcok árán is megmaradt imádkozó szívű, dolgos sáfárnak, aki hűségesen munkálkodott a rábízottakért.
-
Dobai István emlékére
A Zsinat kánonjogi bizottságának elnöke volt, az Imitatio Christi Kollokvium és a Református Diákotthon Alapítvány alapító tagja, az MTA kültestületi tagja, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetettje. Mély hitével, erkölcsi tartásával és intelligenciájával utat mutatott környezetének.
-
Tehetett volna-e valamit Tisza István Trianon ellen?
Témánk szempontjából annak a néhány órának lett forrásértékű jelentősége, amelyben a brit gyarmati szakértő a Bethesda-kör szűk magjával politikai megbeszélést is tartott. Hanns Vischer ugyanis a korai, de már tavasziasodó 1919-ben annak hírét hozta: „a hatalom azé lesz, aki megragadja, de végül mégis az történik majd, amit az antant akar”.
-
„Rettenetesen szeretek élni”
Az önmutogatás helyett bizonyítani kell – üzeni Szentandrássy István a vele készült beszélgetések egyikében. Ha valakiről, akkor róla elmondható, hogy hitvallása műveinek szemlélőit gazdagító valóság. Életműve nemcsak a roma közösségé, nem is egyedül Magyarországé, hanem a hitet, a tehetséget és a „vállalt sorsok”-at szeretni tudó embereké.
-
Vigasz, vész idején
Mikes Kelemen,a Törökországi levelek szerzője édesanyjának, Torma Évnak atyafiságába úgy kerültem, hogy zilahi születésű dédapám, Vida Károly, a Csurgói Református Gimnázium igazgatója, a Huszár bárói család elszegényedett ágának, közelebbről Huszár Jánosnak a leányával, Adéllal kötött szerelmi házasságot, így ő lett az egyik dédanyám apai ágon.
-
Méltatlanul háttérbe szorított lelkészek
A Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara (KRE HTK) Egyháztörténeti Tanszékén docensként oktató Lányi Gábor a Dunamelléken az ötvenes években huszonhét, politikai okokból háttérbe szorított lelkész sorsát dolgozta fel tudományos igénnyel, egyszersmind a nagyközönség számára is befogadható módon.
-
Egy belső Trianonról beszélő képeslap
Kezébe vesz az ember egy 1936-ban készült, nyíltan és vállaltan propagandisztikus célzatú, a köztudatban, úgy vélem, ismeretlennek számító, mert nem a megszokott „trianoni térképes”, megfakult, nyolcvannégy esztendős kártyát, s máris egy rendhagyó történelemóra, sőt – közvetve – legújabb kori egyháztörténet-óra részese lehet.
-
,,Az igaznak emlékezete áldott”
A XX. század nagy teológusa, Pap László születésnapját csak néhány nap választja el február 25-től, a kommunizmus áldozatainak emléknapjától. Áldozat volt ő is, egy kegyetlen kor áldozata, amely derékba törte életét, és azokét is, akik elnémítása miatt nem hallgathatták őt. 2020. november 4-én, a nemzeti gyász napján láthatta a közönség Szakács Sára Érték és mérték című, róla szóló dokumentumfilmjét.
-
A tűzből mentett Medgyesi Pál-nemeslevél
A Medgyessy-címerben látható zöldellő fenyőfa nem a címertani közhelyek egyike, hanem végtelenül megható módon – akár az értékes okirat megmenekülését is szimbolizáló, pontosabban ezt az örömteli tényt évszázadokkal a tűzeset előtt kiábrázoló – vigasztaló látvány.
-
Reformátusok és a kereszt(használat)
Megjelent a Presbiter újság legújabb, 2021/1. száma. Már a címlapján több hangsúlyos téma megjelenik. Balog Zoltánnak, a Dunamelléki Református Egyházkerület nemrég megválasztott püspökének cikke a kereszt értelméről és református használatáról szól. Interjú készült Fráter Erzsébettel, a vácrátóti botanikus kert ökológusával.
-
Hűség, ellenállás, kockázatvállalás
Fontos a fogalmak helyes használata. Elkophatnak, ha akkor is használjuk őket, amikor nem kellene. Ha minden olyan berendezkedést diktatúrának nevezünk, mely nem felel meg az értékrendünknek, azzal a Magyar hősök kötetben szereplő és a hozzájuk hasonló emberek kockázatvállalását is zárójelbe tesszük – hangsúlyozza Földváryné Kiss Réka történész, a könyv egyik szerkesztője.
-
Hősi halottaink
A Katonai Emlékpark az 1848. szeptember 29-i pákozd–sukorói csata emlékére 1951-ben állított obeliszk környezetében alakult ki Pákozd közelében. A magyar katona sorstragédiáját mutatja be. Azokét a katonákét, közül nagyon sokan életüket áldozták a magyar hazáért. A halottak napjához közeledve előttük tisztelgünk, rájuk emlékezünk.
-
„A próféták példáját kell követni”
Nem tudom, öreg templomunkban énekelt-e már gyülekezet olyan lelkesedéssel, mint mi akkor. Éneklés után Tőkés László a szószékről körültekintett a jelenlevőkön. És amikor elmondta az előfohászt, már nem Temesvár hőse, hanem Istennek alázatos szolgája volt, aki Igét hirdet népének az első szabad karácsony alkalmával – emlékezik Molnár Kálmán nyugalmazott szilágycsehi református lelkész.
-
Református lelkipásztor a kistarcsai internálótáborban
A törvénytelenül internált mártír lelkipásztor Debrecenben végezte a teológiát. 1925-ben választotta meg lelkészének a Tisza bal partján fekvő Révaranyos református gyülekezete. A görögkatolikus többségű falu közéletében aktívan részt vett. „Családját nagyon szerető, igazán jó ember volt” – emlékezett vissza rá lánya.
-
„A múlt a jövendő tükre”
– A lehetetlen mindig azt jelenti, hogy itt kezdődik Isten pályája, Isten útja. Öntudatlanul is eljuthat egy nép ehhez a határvonalhoz: megkísérli a lehetetlent, leteszi Isten kezébe a sorsát. Ezt tartom ötvenhatban rendkívülinek és döntőnek – vélekedik Dienes Dénes egyháztörténész.
-
Végső búcsú Nagy Sándor főgondnoktól
Több mint ötven éven át szolgálta a Budapest-Törökőri Református Egyházközséget kántorként, később főgondnokként is. Nagy Sándor mindig vállalta emberi tökéletlenségét, de küzdelmeit megvallotta és hittel viselte, és mindig Krisztus tökéletességére tekintett célként.
-
Testvérekként egymásra vagyunk utalva
A Ravasz László-emlékház oldalában megnyitott szabadtéri tárlat Boldog Meszlényi Zoltán katolikus vértanú püspöknek, a Gulagot is megjáró Gulácsy Lajos kárpátaljai református püspöknek és az ötvenhatos mártír Gulyás Lajos levéli református lelkipásztornak állít emléket.
-
Trianon és a magyar reformátusság
Amit Trianon szétszakított, végül a nemzet intézményesen is újra összefűzte: 2010-ben a Magyar Országgyűlés június 4-ét a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította, hogy amit az értelmi szerzők a szétdarabolásunkra fabrikáltak Párizsban, végre összekössön bennünket. Ezért Istené a dicsőség, a mienk pedig a feladat, hogy a magyar–magyar kapcsolatokat személyes és közösségi tartalommal töltsük meg.
-
Gróf Tisza Lajos, a kősziklára építő főgondnok
Idősebb Tisza Lajos Bihar vármegye főispáni helytartójaként vállalt meghatározó szerepet a dél-alföldi politikai életben. Ő és felesége frigyét Isten hét fiú születésével áldotta meg. A házaspár gyermekei közül ketten a politikai feladatok ellátása mellett a Magyarországi Református Egyház egy-egy egyházkerületének főgondnoki teendőit is odaadással végezték.
-
Feltáruló népirtásokról, gyűlöletmentesen
A kommunista csehszlovák állam negyvenöt éve tette földdel egyenlővé Pozsonyligetfalut és környékét. – Kicsit igazságot szolgáltattunk áldozataiknak, feltáró munkánkkal érvényt szereztünk Isten igazságának – vallja Udvardy Zoltán, a Népirtás Pozsonyligetfalun című dokumentumfilm társrendezője, a Sóval hintették be című dokumentumkönyv írója.
-
Ahol a csillag, ott a találkozás
A Budapest-Zuglói Református Egyházközség híveit váratlanul érte november végén Szőke Noémi távozása: a lelkipásztor 45 éves korában hazatért Teremtő Urához. A mindig mosolygós lelkipásztor, feleség, anya, tanár, barát pályatársai, munkatársai, barátai szerint egészen különleges, együtt érző, toleráns ember volt.
-
Kazinczy és a mádi zsidó iskola
Nem Kazinczy Ferenc volt az egyetlen református tanügyi vezető és vérbeli pedagógus, aki a zsidó vallást gyakorlókat a magyar nemzet szerves részének tekintette. Az ő személyiségét alakító Sárospataki Református Kollégium mellett ugyanezen elv szerint működött az összes református tanintézmény.
-
Az árvák atyja – az irgalmasság prófétája
Kiss Ferenc (1862–1948) életművének bemutatása nélkül nem lehet megírni a magyar protestáns diakónia történetét. Minden addigi szociális tevékenysége koronájaként 1931-ben megalapította az Országos Református Szeretetszövetséget. Hitbeli példamutatásával és egyedülálló szervezői tevékenységével – a Szeretetszövetség keretei között – számos árvaházat, aggmenházat hozott létre.
-
Küzdjetek a hitért
Sipos Ete Zoltán lelkipásztor nagyapja, néhai Sipos István New Yorkban folytatta teológiai tanulmányait 1930–1934 között. Akkoriban az Amerikai Presbiteriánus Egyházban elszántan küzdöttek egymással a liberális és a konzervatív teológiai irányzatok képviselői. E harc részleteit tárja elénk a lelkész.
-
Képregény a lelkipásztorról
A Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskola és Gimnáziumban egész tanévre kiterjedő programokkal emlékeztek meg a névadó lelkipásztor száz éve kezdődött budafoki szolgálatára.
-
Hűségük világító szövétnek
Alázatra intő átélni, milyen embertelen szenvedéseken mentek át őseink, hogy mi ma református keresztyénként élhessünk. Kardos Péter nyugalmazott lelkipásztor újra útnak indult, hogy a protestáns gyászévtized (1671–1681) emlékére megkeresse a gályarabok nyomdokait követő útvonalakat.
-
Példaadó orvos, presbiter távozott
Méltán illik Stierbach Imre lezárult földi pályafutásához Pál apostol létösszegzése: „…futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam, végül eltétetett nekem az igazság koronája, amelyet megad nekem az Úr, az igaz bíró azon a napon.” Hitvalló keresztyén orvosra emlékezünk.
-
Martin Bucer, a békítő
A keresztyénség egységét tartotta szem előtt, gyakran lépett fel felekezetek között közvetítőként, igyekezett a jót meglelni reformátortársaiban, nyitott és békeszerető személyisége ritka kivétellé tette a XVII. században Martin Bucer német hittudóst, protestáns reformátort.
-
Heinrich Bullinger, a türelmes reformátor
A svájci reformátor volt az, aki Kálvin Jánossal egyeztetve elkészítette a hitünk alapjait összefoglaló Második Helvét Hitvallást. Heinrich Bullinger műve nemcsak a zürichi és a genfi egyházak között teremtett egységet, hanem az egész kontinensen a reformátusok elismert és elfogadott hitvallása lett.
-
Zwingli, a zürichi reformer
A svájci reformátor, Ulrich Zwingli a puritán egyház feltétlen híveként a zürichi templomok átalakítását szorgalmazta. A kegytárgyakat, képeket, szobrokat eltávolíttatta, hogy letisztult belsőt kapjanak az épületek. Az egyszerűség nála a liturgiában és más külsőségben is fellelhető volt, hiszen az prédikációból és imádságokból állt, a lelkész pedig laikus öltözetet viselt.
-
Húsz évvel később
Amikor Dizseri Tamás a Bethesda főigazgató főorvosa lett, az első pillanattól a gyógyítók közösségét, az együttműködésüket állította a középpontba a gyógyítás érdekében. A napi elfoglaltságok között mégis a családot tartotta elsőnek, amely a szeretetteljes fészekmeleget adja. Dizseri Tamásra lánya, Ágnes és testvére, Dizseri Márta emlékezik.
-
Jól van, jó és hű szolgám
A kiskunsági tanyavilágban huszonhárom éven át szolgált nagy hűséggel. Tudta és vallotta, a Szentlélek által vette a szolgálatokat, és azokat a Szentlélek erejét kérve végezte. Életének és munkájának titka az élő Jézus volt. Idősebb Bagi László szerette a lelkipásztori hivatást. Szerette nemcsak egyházát, hanem szolgatársait is.
-
1848. március 15. – a bátorság békés forradalma
Nehéz lett volna megmondani, ekkor hol is „csinálják” a magyar politikát. Az országgyűlés Pozsonyban ülésezett, de az érdemi döntések Bécsben születtek. A magyar főváros Pest-Buda, vagy ahogy már ekkor is emlegették, Budapest. Március 15-én azonban kiderült, hogy a város az elmúlt évek során mégiscsak az ország egyik politikai központjává vált.
-
Aki fél évszázadot töltött Hódmezővásárhely szolgálatában
Szeremlei Sámuel, Hódmezővásárhely lelkipásztora, krónikása, polihisztora mindenhol mély nyomot hagyott, ahol dolgozott. A róla elnevezett társaság 2024-re emlékévet hirdetett.
-
„Nincs egy Végh Laci-jegyzeted?”
Megyek vizsgázni hozzá, és el kéne olvasnom. Ezek a mondatok több ezerszer hangzottak el minden évben a Debreceni Egyetem diákjai között a kétezres években. – Végh Lászlóra (1948–2023), az Atommagkutató Intézet nyugalmazott tudományos főmunkatársára, a Debreceni Egyetem népszerű oktatójára emlékezünk.
-
Egy bibliagyűjtő és -kutató emléke
Ötvös László országosan ismert és szakmai berkekben is elismert kutató volt. Száznál több bibliakiállítást rendezett határainkon belül és kívül (utóbbiakat elsősorban a Felvidéken, a Királyhágómelléken és Erdélyben, illetve Brüsszelben is). Gondozásában nyolc jelentős magyar nyelvű Biblia jelent meg hasonmás kiadásban.
-
A kettétört Pápai Páriz Ferenc-emléktábla
Ne gondoljuk, hogy ez a kegyetlen emléktábla-rombolás nem több egyszeri eseménynél. Hiszen ma sem ritkák a Pápai Páriz Ferencéhez hasonló sorsok. Ha valaki lubickol a zajos-felületes szereplésekben, bármi is a hivatása, gyakran árnyékba borítja az önzetlen, csöndes szolgálatokat.
-
Gályarab elődeinkre emlékezve
Érlelődött a gondolat: jó volna ellátogatni a Dunántúlról elvitt gályarabok emlékműveihez. Veszprémben Niederhoffer Zoltán lelkipásztor és felesége fogadtak bennünket. Meghallgattuk Tompa Mihály A gályarab fohásza című versét. Benne e szavakkal: „Oh, Uram, hívlak a viharban titkosan! [...] De nem csügged szívem, hitem nem tétováz”.
-
Az élet erősebb
Hitvalló ősök leszármazottjaként született Bay Zoltán fizikus. Nevét kisbolygó és az egyik országosan jelentős kutatóközpont viseli. Legemlékezetesebb a holdradarkísérlete. 1946. február 6-án jelentette be, hogy az égi kísérőnkről visszavert rádiójelek segítségével megmérte a Föld-Hold-távolságot. Azóta a magyar űrkutatás kezdetének tekintjük a dátumot.
-
Szász Póla hazatér
Az új énekeskönyvből tudjuk, Vargha Gyuláné Szász Póla fordította többek közt a „Vezess, Jézusunk...” – kezdetű éneket. Szász Károly dunamelléki püspök, korábbi szabadszállási lelkipásztor egyik leánya 1863-ban, a szabadszállási paplakban született. A helyi egyházközség és egyik lelkésze, Pálinkásné Balogi Beáta célul tűzte, a műfordítót visszaadja szülővárosának és a gyülekezetnek.
-
Könyörülő Istenünk van
Németh Gyula nyugalmazott veszprémi esperes, egykori balatonkenesei lelkipásztor kilencvenévesen hazatért teremtő és megváltó Urához. – Őrajta valóságosan, minden hamis rajongás nélkül látszott a szolgálat öröme, ami életének értelmet, tartalmat, gazdagságot, boldogságot ajándékozott, és őáltala sokan megtapasztalták a krisztusi örömöt – hirdette Steinbach József püspök a koporsónál állva.
-
Az Úréi vagyunk
Bátky Miklós az Úrban, az Úrnak élt, és az Úrban halt meg. Olyan lelkipásztori generáció tagja volt, amely életelemeként tekintett a szolgálatra. – Steinbach József dunántúli püspök fogalmazott így a nyugalmazott esperes-lelkipásztort búcsúztató istentiszteleten, Rédén.
-
A jó pásztor hű bojtárja
Arra intette az Ige hallgatóit, hogy mi is engedjük a Szentlélek irányítását és vezetését az életünkben. Deák Zoltán nyugalmazott református lelkipásztor, a csillaghegyiek szeretett Zoli bácsija hazatért Teremtőjéhez és megváltó Krisztusához.