Kitekintő
Határon túli hírek
-
Híd lettem – kérdésből, hallgatásból, reményből
Politológusként kezdte, frissen felszentelt lelkészként szolgál tovább Martina Wasserloos-Strunk. A Református Egyházak Világközösségének Európai Területi Tanácsában nyolc év után búcsúzott az elnöki tisztségtől. – Napjainkban együttműködésre van szükség, kommunikációra, személyes kapcsolatokra – nyilatkozta lapunknak.
-
Halld meg a hangom!
Mit tehetünk, mikor kiszolgáltatott helyzetben elönt az önsajnálat és a düh? Ez volt az egyik központi kérdés a keresztyén nőknek szervezett konferencián, ahol a résztvevők háború sújtotta területekről érkeztek Libanonba, egymás bátorítására. Morzsaszedegetés Pocsainé Tövissi Tímea lelkipásztorral.
-
Kik voltak a farizeusok és a szadduceusok?
A történetíró a farizeusokat és a szadduceusokat két ellentétes pólusként vagy két markánsan eltérő csoportként mutatja be. Ezzel szemben Máté evangéliuma gyakorta együtt kezeli őket. Ennek oka az lehet, hogy az evangélista számára Jézus küldetése szempontjából Izráel egészét testesítették meg.
-
Az épületeknél is fontosabb a nemzet újjáépítése
A Magyarországi Református Egyház mindkét helyi testvéregyháza, a bejrúti központtal működő Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinat (NESSL) és a Közel-Keleti Örmény Református Egyházak Uniója (UAECNE) is súlyos károkat szenvedett az augusztus 4-i robbanás következtében.
-
A Hagia Sophia sorsa aggasztja a keresztyéneket
Erdogan török elnök rendeletet adott ki az egykori ortodox székesegyház mecsetté alakításáról, röviddel azután, hogy a török legfelsőbb közigazgatási bíróság semmisnek minősítette az épületet múzeummá alakító korábbi minisztertanácsi döntést.
-
„Európai egyházak vagyunk, és a jövőben is azok leszünk”
Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én elhagyta az EU-t, amelynek 1973 óta volt tagja. Az ország egyházai erre készülve nyílt levelet fogalmaztak meg az európai uniós tagországok egyházainak.
-
Vérüket adják Krisztusért
A hitük miatt meggyilkolt és üldözött keresztények emlékére vörös díszkivilágítást kapott az 1987 óta világörökségi védettséget élvező Duna-parti látkép. 2019-ben kétezer-kilencszáznyolcvanhárom keresztényt öltek meg Krisztusba vetett hitéért vagy azzal összefüggésben – derül ki az Open Doors szervezet jelentéséből.
-
Miért nő a Biblia népszerűsége?
A bibliakiadás aranykora nemcsak a tartalom iránti igényre épít, hanem a kiadók kreativitására és célzott marketingkampányaikra is. A Biblia iránti kereslet növekedése azt mutatja, hogy az emberek egyre inkább válaszokat keresnek a modern élet kihívásaira és a bizonytalan világ helyzeteire. Érdekes lesz látni, hogy ez a tendencia hogyan alakul 2025-ben és azon túl.
-
A túlélés határán
A világ számos pontján élő örmény közösségek közül az egyik legnagyobb az aleppói. E város az arab világ szívében képes volt megőrizni az örmény identitást és vallási hagyományokat. Lelkészként meggyőződésem: az átélt szenvedések ellenére kitartó, továbbra is a Közel-Keleten maradó Krisztus-hívőknek különleges jelentőségük van – mondja Harout Selimian. Vele és a szintén lelkipásztor Paul Haidostiannal beszélgettünk.
-
Egy gazdasági fórum és az egyház
,,Az egyháznak az egyénre, az emberre kell összpontosítania, minden körülményt ennek kell alárendelni, nem elfeledkezve arról, hogy az emberért folyik a harc minden színtéren." - mondta Andrzej Tomkó, a wroclawi Pápai Teológiai Fakultás intézetvezetője az évente megrendezett lengyelországi Economic Forum konferenciáján.
-
Visszaütött, hogy az elitek elszakadtak az emberektől
Az emberek hetven százaléka úgy gondolta, Trump erősebb vezető lenne, mint Kamala Harris. Lehet, nem értünk vele mindenben egyet, de határozottabb, markánsabb politikát képvisel. A trumpi USA nem visszalép a világtól, hanem várhatóan sokkal keményebb, érdesebb amerikai érdekérvényesítésbe fog – mondja Magyarics Tamás külpolitikai szakértő.
-
Kétségbeesett segélykiáltás
A Lepramisszió rendkívüli felhívást tesz közzé tagországaiban. Indiai kórházaink közül négyben van hely és infrastrukturális lehetőség Covid-részlegek kialakítására. Sürgősen szükségük van intenzívágyakra, oxigénre, az orvosok és ápolók számára megfelelő védőfelszerelésre – írja Riskóné Fazekas Márta, a magyarországi Lepramisszió igazgatója.
-
Oxford mártírjai
Az oxfordi Broad Streeten a mártírok keresztje három protestáns püspök, Nicholas Ridley, Hugh Latimer és Thomas Cranmer kivégzésének helyszínét jelöli: I. Mária angol királynő uralkodása alatt jutottak máglyára, mert ragaszkodtak protestáns hitükhöz. Nem csak a mártíromságban osztoztak: olyan férfiak és nők példáját követték, akiknek hűsége a Szentíráshoz és Krisztus dicsőségéhez Angliát katolikus királyságból a reformáció egyik erődjévé formálta.
-
250 éves az Ó, érthetetlen kegyelem
Ez az örömének, az Amazing Grace (Ó, érthetetlen kegyelem) a történelem legismertebb keresztyén himnusza, megtérők dadogva kimondott imádsága, utolsó bűnvallás a halál kapujában. Az ének hat versszaka a kegyelem története a megtéréstől a halálig, amelyet átsző a gondviselés és a béke reménysége.
-
Irán újra forrong
Az iráni nők jogaiért folytatott küzdelem összefügg a fiatalok növekvő kiábrándulásával az iszlámból. Mivel nincs vallásszabadság, a központi hatalom szüntelenül bántalmazza a vallási kisebbségeket: a keresztyéneket, a szunnita muszlimokat, zoroasztriánusokat, bahá’í hitűeket, sőt időnként még a kormány által elismert asszír és örmény egyházakat is.
-
Helytállás és példamutatás
Ukrajnában az egészségügyre fordított összegek jelentős hányada a beteg önköltségéből kerül ki. Tudatosan próbáljuk úgy alakítani a financiális hátterünket, hogy a pácienseknek a legolcsóbbak legyenek a szolgáltatások – mondja Oroszi Pál, a Munkácsi Keresztény Egészségügyi Központ főorvosa. Az alapításakor célként tűzték ki a régió egészségügyi ellátásának fejlesztését, a keresztyén alapú lelkigondozást.
-
A kollégium a diákjaiban él tovább
– Hatalmas megtartó és összetartó erő a Bethlen Gábor Kollégium. Amíg létezik és erőt sugároz, a térségben is van magyar jövő – vallja Szőcs Ildikó igazgató. A négyszáz éves nagyenyedi intézmény vezetőjével az újraindulásáról, az épületek felújításáról, az iskolában zajló oktatásról beszélgettünk.
-
„A háború ellentéte a béke”
– Nem a győzelem, hanem a béke iránti vágyat közvetítettem a közönségnek. Átéltem a krisztusi lelkületet a beszélgetésekben, az imaközösségben, az emberi kapcsolatokban, hiszen ott volt a nagy Szervező, aki az eseményeket egybeszerkeszti. – Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke részt vett az Egyházak Világtanácsának pódiumbeszélgetésén. Vele beszélgettünk.
-
Egy nagygyűlés tanulságai
A Világtanács tevékenységének egyik legnagyobb eredménye, hogy az ukrán és az orosz ortodox egyházak delegáltjai is részt vettek a nagygyűlésen – tudatta Szólláth Bernadett. A a Magyarországi Református Egyház zsinati jogtanácsosát a Karlsruhéban tartott tanácskozás kapcsán kérdeztük.
-
Protestáns ébredés a reneszánsz bölcsőjében
Dél-Olaszország Puglia régiójának szívében található Lecce, Dél Firenzéjeként ismert. Itt él misszionáriusként Vincenzo Coluccia és felesége, Coluccia-Móréh Judit. Öt éve házasodtak össze, és három éve alapították meg a Pietra Vivente protestáns gyülekezetet az Amerikai Presbiteriánus Egyházzal együttműködve.
-
Maradnunk kell és túlélni
Az elvándorolt örmények közül sokan vágynak vissza Szíriába, és ha körülményeik lehetővé teszik, valóban vissza is térnek, mert úgy érzik, ez a kötelességük: diaszpórájuk az örmény civilizáció fontos ágát képezi, amelyet meg kell őrizni. Szíriában az örmények száma jelenleg 30 ezer körül van.
-
Már nem alkotmányos jog
Nem tiltották be az abortuszt, csupán arról döntöttek: nem alkotmányos jog, így minden állam saját hatáskörében szabályozhatja az eljárást. A Roe kontra Wade ítélet hatályon kívül helyezése generációk óta az egyik legjelentősebb bírósági fordulat; messzemenő következményei lesznek.
-
Magyar vagyok, magyarnak születtem
Az emberek itt barátságosak, a rendes, tisztességes külföldieket megbecsülték. Az argentin barátaink tudták, hogy magyarok vagyunk. Nagyon hamar megtanultunk spanyolul – tekint vissza Benedek-Micsinay Mária, az Argentínai Magyar Református Egyház főgondnoka, aki mind a nyolc unokáját megtanította az anyanyelvére.
-
Rossz hírét keltik a jó hírnek
Budapest a legkedvesebb városa, és valahányszor nálunk jár, mindig úgy érzi, hazaérkezett Brian Boyd kellsi lelkipásztor. Észak-Írország egyházairól, keresztyén közösségeiről, a keresztyén értékekről, az evangélium megéléséről beszélgettünk vele.
-
A szabadság védelmében
Továbbra is bízom abban, hogy a finn igazságszolgáltatás az ügyészi megközelítéssel ellentétben az igazságra alapozza döntéseit. Reménykedem a győzelemben, és másokat is arra bátorítok, hogy éljenek a szólás- és a vallásszabadsághoz való alapvető jogukkal – tudatja Paivi Räsänen finn parlamenti képviselő a lapunknak adott exkluzív interjúban.
-
Kié lesz a régió és a vallás?
A 2014-ben lezajlott úgynevezett Majdan téri forradalom után került újra napirendre az önálló egyház létrehozásának terve. Petro Porosenko megválasztott elnökként 2018-ban azzal a kéréssel fordult I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárkához, adjon ki bullát az egységes önálló ukrán ortodox egyház létrehozásáról, kijevi patriarchátussal. A pátriárka támogatta az ukrán elképzelést.
-
Az evangélium magjai
Newbigintől megtanultam, hogy a misszió Istené. Az Isten Lelke kelti életre Krisztus evangéliumát – mondja Michael W. Goheen kanadai református missziológus, professzor, aki több évig tanította lelkészeink egy csoportját a misszió jelentőségére és XXI. századi szerepére.
-
A boldogság U alakú
A Helliwell-tanulmány egyik legbeszédesebb megállapítása, hogy a házastársukat a legjobb barátjuknak tekintő párok kétszer olyan boldogok, mint azok, akik nem így éreznek. „Minél inkább barátodnak tekintesz valakit, annál valószínűbb, hogy jó véleményed van róla, és örülsz neki, hogy melletted van. Ha ez a kijelentés igaz rád, akkor nagy esélyed van arra, hogy a házasságod sikeres lesz” – állítja Helliwell professzor.
-
Minden értelemben második
II. Erzsébet a világ legismertebb arca, beszédeit milliók hallgatták, és figyeltek mindarra, amit megtestesített. Hosszú ideig nem lesz hozzá fogható. Nagy-Britannia második Erzsébet-kora az elsőhöz hasonlóan sorsfordító történelmi események sokaságából tevődött össze.
-
Szeretetben igazat mondani
Keresztyénként arra vagyunk elhívva, hogy tiszteljünk minden embert. Mindazonáltal nem tudunk eltekinteni attól, hogy az LMBTQ-közösség az emberi szexualitást az egyén választotta dologként értelmezi, nem pedig a teremtési rend részeként, amit Isten adott testnek és léleknek, legyen férfi vagy nő – hangsúlyozza Juhana Pohjola, a Finnországi Evangéliumi Lutheránus Missziói Egyházmegye püspöke.
-
Vádlott: a Biblia?
A gyűlölködő hangnem nem visz messzire. A szeretetteljes hangnemben azonban világos tartalomnak kell lennie. És ez Isten szent Igéjének igazsága. Ha szégyelljük ezeket az igaz szavakat, elveszítjük önmagunkat és keresztyén identitásunkat. Úgy látom, ez történik sok nagy egyházzal, amelyek szinte bármi áron próbálnak alkalmazkodni a posztkeresztyén többséghez – mondja Samuli Siikavirta, a Finnországi Evangéliumi Lutheránus Missziói Egyházmegye lelkésze.
-
Vészhelyzet a négyzeten
– Nem tudjuk túltenni magunkat a sokkon. Itt és Latakiában az emberek biztonságos helyet keresnek éjszakára. Több mint húszezer keresztyén tölti a napjait az utcán, hiszen senki nem mer hazamenni – mondta a Törökország déli és Szíria északi részét megrázó hatalmas földrengésről az Open Doors nemzetközi protestáns emberjogi szervezet egyik helyi munkatársa.
-
Élni a csekély mozgástérrel
Legyen hazánk az európai érdekek hűséges szószólója az Európai Unió fórumain, a kontinens pedig igyekezzék visszanyerni érdekérvényesítő képességét – ezt tartja helyesnek Zila János hívő református politikai elemző, akivel az elhúzódó orosz–ukrán háborút vizsgáltuk magyar szemszögből. Szerinte Bocskai és Bethlen példája mutatja, hogy rossz geostratégiai helyzetből is sokat kihozhat egy nemzet.
-
Újrakezdés a romokon
Közel négy hét telt el azóta, hogy 7,8-as erősségű, pusztító erejű földmozgás rázta meg Észak-Szíriát és a szomszédos Törökországot. Az Aleppóban élő Haroution Selimian, a Bethel gyülekezet vezető lelkésze, a Szíriai Örmény Református Egyházak Közösségének elnöke naponta szembesül a megrázó látvánnyal, ahogy a túlélők összetört életük maradványai után kutatva ásnak egykori otthonuk romjai között.
-
A finn tanítványok pere
Az orvosnő felszólalásában hozzáfűzte: – Az ember Isten képmására teremtetett. Mindenki egyenlő, függetlenül a tulajdonságaitól, vagy hogy mit csinál. Ezeket a vádakat sértőnek tartom mind magammal, mind a homoszexuális embertársaimmal szemben. A keresztyénség alapvetése az, hogy az ember végtelenül értékes, de bűnös is – függetlenül a szexuális irányultságától.
-
Hittem, azért szóltam
Bármi legyen a bíróság döntése, nem hátrálok meg, nem adom fel a meggyőződésemet, ki fogok állni amellett, amit a Biblia tanít, mert vannak olyan kérdések, amelyeknek örökkévaló következményük van, túlmutatnak az élet határain. Kész vagyok megvédeni a szólás- és vallásszabadságot, amilyen mértékben ez szükséges – mondta Päivi Räsänen finn parlamenti képviselő.
-
Amerika legfontosabb teológusa
Jonathan Edwards, kálvinista prédikátort a nagy ébredés (The Great Awakening) egyik legmeghatározóbb történelmi alakjának tartják. Örömmel és buzgón tanulmányozta a Szentírást. Nagy elismertséget szerzett mint irodalmár, természettudós, filozófus és valláspszichológus, mindenekelőtt bibliai gondolkodó volt. Mint maga vallotta: „Az összes könyv közül a Bibliában találtam meg életem örömét.
-
A megsemmisülés határán (2.)
Közel-Keleten a koptok alkotják a legnagyobb keresztyén közösséget. Egyiptom 100 milliós, 90 százalékban muszlim (túlnyomó többségében szunnita) lakosságának nagyjából 10 százalékát teszik ki, és a nagyvárosokban szinte mindenhol jelen vannak. A koptokat azonban rendszeresen megkülönböztetik...
-
A feszültség és béke szigete
Az 1950-es években az egyházak világszinten az egyik legnagyobb mértékben Tajvanon növekedtek. A tagok száma hússzorosára emelkedett. Az 1960-as években azonban visszaesés volt érzékelhető, ami váratlanul érte a misszionáriusokat. Megállapították, a jelenséghez a különböző felekezetek közötti versengés erősen hozzájárult, és visszavetette a bizonyságtétel és a szolgálat hatékonyságát.
-
A megsemmisülés határán (1.)
Néhány hónappal azután, hogy Moszul felszabadult az Iszlám Állam hatalma alól, a várostól mintegy húsz kilométerre egy szerzetes tekintett a távolba a meredek hegyoldalba kapaszkodó Mar Mattai kolostor udvaráról. Még a kőre cseppenő víz hangját is hallani lehetett.
-
A férfi veszélyeztetett nem
A következő évtizedekben különösen szükségünk lesz olyan férfiakra, akik nem zavarodnak össze, ha a családért érzett felelősségről hallanak. Olyan fiúkra, akik elsajátították a becsület, a bátorság és a hűség erényeit. Nélkülözhetetlenekké válnak azok a nők, akik mellett a férfiak férfiak lehetnek, a fiúk pedig fiúk.
-
Hitből fakadó győzelem: Eric Liddell rendíthetetlen öröksége
A skót atléta, rögbijátékos és misszionárius száz éve, az 1924-es párizsi olimpiai játékokon beírta magát a sporttörténelembe. Liddell neve egyet jelent az elszántsággal, a feddhetetlenséggel és a mély keresztyén meggyőződéssel. Az 1982-es Tűzszekerek film, Vangelis ikonikus zenei víziójával, újra felelevenítette történetét.
-
Lélekmentés Királyhágómelléken
Meggyőződésem, nem elég nézni, látni a gyülekezeteket, a híveket, a lelkipásztorokat, hanem közelebb kell menni. Sokat kell beszélgetnünk, együtt imádkozni – vallja Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület új püspöke.
-
Vasárnaponként nem kampányolt
Päivi Räsänen keresztyéndemokrata képviselőnő számára feszültségekkel teli, intenzív kampányidőszak zárult le, hiszen egyáltalán nem volt biztos, hogy 28 év után folytathatja a munkáját a törvényhozásban. Amikor azt kérdezték tőle, győzni fognak-e a szabadságjogok Finnországban, Räsänen bizakodóan válaszolt.
-
Elmélkedés érzete helyett
Mára egyetértés van arról a francia politikában, hogy a köztársaság értékeit mindenkinek el kell ismernie, a francia nyelvet pedig mindenki beszélje. A bevándorlás feltételei folyamatosan szigorodnak. – Soós Eszter Petronella nyilatkozta ezt lapunknak. A Franciaország-szakértőt az ottani választások után, közvetlenül a párizsi olimpia előtt szólaltattuk meg.
-
Szeretem is, meg nem is
Számos jel utal arra, hogy a közösségi média a gyermekek és serdülők mentális egészségére és jóllétére nézve is káros lehet. A fiatalok lelki egészségét érintő nemzeti válság közepén vagyunk – nyilatkozta az Egyesült Államok tiszti főorvosa, Vivek Murthy.
-
Tanulságok a felső szobából
Tudjuk, Isten tervében hol a helyünk. Világos számunkra, hogy képmására teremtettünk. Hisszük, bukott emberi voltunk ellenére kegyelme által helyreállít, fokozatosan, de valóban Krisztus hasonlatosságára formál bennünket. Ekkor kerül helyére, válik érthetővé identitásunk, ez ad méltóságot és stabilitást – nyilatkozta lapunknak Sinclair Ferguson skót teológus. .
-
Ligonier-konferencia – Belfast
Hisszük-e, hogy üdvösségünk Krisztusban, Isten irántunk megnyilvánuló kegyelmén nyugszik? Igaznak tartjuk-e, hogy Jézus halálával szerzett engesztelése és feltámadása által megbékélhetünk a Szent Istennel és egymással? A többi között e kérdésekre kerestek választ a Ligonier-konferencia előadói Belfastban. Arra törekedtek, keresztyénként jobban megértsük az újjáteremtésben identitásunkat és felelősségünket az egyház iránt.
-
Nem a jövőért, hanem a múltért
A hívő többség idős. Értékeljük, amit tettek a templomért és a közösségért, ezért továbbra is úgy szolgálunk, ahogy ők szeretnék – mondja a clevelandi Nyugat-oldali Magyar Református Egyház főgondnoka, Daróczy Zsuzsa. Hat éve az elöregedő és folyamatosan fogyó gyülekezet főgondnoka lett, hogy fenntartsa azt legalább addig, amíg szülei és a gyülekezet többi idős tagja élnek.
-
A művészetek valójában az Istenkeresésről szólnak
Amikor többet teljesítünk, mint amire magunktól képesek vagyunk, az áldás. Sajnos a gyarló ember az átlagon felüli teljesítményeket hajlamos a saját sikerének tekinteni – mondja Krasznai Tünde-Ilona. Zongoraművészként bejárta a világot. Lelkész férje, Király Tibor vezeti a fairfieldi magyar református közösséget.
-
Zarándokút a koptok földjén
„Szokatlan volt másfél évezredes freskókat, sok száz éves ajtófaragványokat látni fekete szemű, sötét hajú, többnyire fiatal keresztyénekkel teli templomokban”. Többek között erről írt egyiptomi zarándokútjának útirajzában a Károli Gáspár Református Egyetem oktatóinak imaköre. Ismerkedtek az ottani keresztyén közösséggel, a koptokkal, akik „valahol mélyen ismerőseink. Sőt, testvérek. Krisztus összeköt bennünket”.
-
Erdélyi hang az Egyesült Államokban
A Széchenyi Magyar Iskolában a Vers Hangja Irodalmi Kör kistestvéreként 2003-ban megszületett a Szóljon a vers! című szavalóverseny. Én megálmodtam, a kör tagjaival együtt megszerveztük – tekint vissza a New Brunswick közelében élő Harkó Gyöngyvér, aki több évtizedes ismeretterjesztő és jótékonysági tevékenységéért magyar állami kitüntetést kapott.
-
Egyház és közösség – énekesek a gejzírek és vulkánok földjén
Tizenöt ország egyházzenészei találkoztak Izlandon. A kétévenként, mindig másutt sorra kerülő eseményen a vendéglátó ország történetének és egyházzenei életének megismerése a cél. Az idén jelentős szerepet kapott a természeti értékek megismerése, különleges helyek – gejzírek, vízesések, gleccserek és tengerpartok – felkeresése.
-
Visszamotorozott Istenhez
Clive Staples Lewis, az ismert író, filozófus, teológus fiatalon úgy vélte, gondolkodó ember nem lehet hívő. Tolkien meggyőzte arról, hogy Isten a mítoszok révén készítette elő a terepet a keresztyénségnek, és a korábbi feltámadástörténetek Jézus valódi feltámadását készítették elő. Lewis arra is rádöbbent, hogy a Megváltó élete nem lehet puszta legenda.
-
Harc a „szürke zónában”
Olyan helyet kerestem, ahol a kollégák elsősorban a szakmájuknak és a betegeknek élnek. A gyermekgyógyászaton kedves, alázatos emberekkel találkoztam, a légkör a gyógyítás szentségéről szólt. Azonnal tudtam, itt a helyem – idézi fel a kezdeteket Seri István egyetemi tanár, aki egész életét a neonatológia tudományának szentelte.
-
Terrorcsapásból háborús konfliktus a Szentföldön
Egyelőre nem esélyes a harmadik világháború kitörése. Azzal keletkezne világégéssel fenyegető eszkaláció, ha a háború több országra is kiterjedne, és a Hezbollah, illetve Irán is teljesen bekapcsolódna – mondja Fischl Vilmos, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára.
-
Mikor lesz megfellebbezhetetlen?
A Helsinki Fellebbviteli Bíróság megerősítette: nem bűncselekmény bibliai verset tweetelni vagy keresztyén szemlélettel nyilvános vitát folytatni. Ezzel egyhangúlag kihirdette, a Biblia hagyományos értelmezése nem minősül gyűlöletbeszédnek. – Senkit sem szabad büntetni azért, mert a hitét békés eszközökkel kifejezi – nyilatkozta Päivi Räsänen parlamenti képviselő.
-
Béke helyett állandósult ideiglenesség
Az ember minél inkább belemerül egy témába, annál zavaróbbak számára a leegyszerűsítő magyarázatok – magyarázza a református identitású, félig szír, félig magyar származású elemző. Az Izrael és a Hamász közötti véres konfliktusról és a nyugat-európai bevándorlóországok helyzetéről is kérdeztük.
-
Itt van misszióm, nem kell Indiáig mennem
Kalandos úton jutott el Amerikába és a hivatásához is. Endrei Ferenc túl a kilencvenedik életévén is rendkívüli emlékezőtehetséggel idézte fel életét. A clevelandi református templom lelkésze volt évtizedekig, a legnehezebb időszakban. Beszélt elhívásról és ökumenizmusról, a gyülekezetépítés és az anyanyelvőrzés nehézségeiről.
-
Tanítani kell az önkéntesség kultúráját
Kolozsváron születtek, ott házasodtak össze. 1969-ben vándoroltak ki Amerikába, lépésről lépésre építették fel életüket New Brunswick közelében. Mózes hat éven át a helyi református egyház presbitere volt, és többször vállalta a magyar klub elnökségét is; Zsuzsa a cserkészet szülői munkaközösségét vezette hét évig. Remélik, lesz, aki átvegye tőlük a stafétabotot.