Művész-Lélek
-
Megfestett Solák
Az igehirdetés tartalma mellett természetesen ott van az igehirdető és annak kezei is. A képen Luther Mártont látjuk prédikálni. Nagyon kifejező ez a részlet is. A két kéz pozíciója teológiai üzeneteket hordoz. A prédikátor bal kezének ujjbegyei az Ige betűit érintik. Az örök Ige megtestesülése a Biblia lapjain, de mégiscsak „holt betűk” ezek.
-
Lehajlás a Földért
Néhány további cím, amely egységesen szakrális témát jelez: Égre tükröződő templom, Harangzúgás, Somkeréki harangszó, Létkeretek. A zene misztériuma című nagyméretű festmény kapcsán Adamik Tamás részletesen elemezte a zene szentségét is. Az utcanép apoteózisa mozgalmas festmény, a fölemeltetésről, a megdicsőülésről szól – de vajon mit jelent ez a hétköznapi sürgés-forgásban élő emberiségnek?
-
Fekete Borbála, a Hortobágy „képírója”
Fekete Borbála gazdag hortobágyi képanyagából ezúttal négyet mutatunk be. Az idei nyarunk időjárási és lelki zivatarokkal terhelt légkörére – bár évtizedekkel ezelőtt készült – drámaian emlékeztető Vihar előtt és Eső után címűt, valamint a szemérmes-halk, minden önsajnálattól mentes önéletrajzi vallomásnak beillő Tavaszt, amely azt jelképezi, hogy kicsiny falvak szülötteként...
-
Az Isten adta énekszó
Révész Csilla huszonnégy éve lelkipásztor. Zselízen, a szórványosodó Garam-parti vidéken és a környező egyházközségekben szolgál. Gyermekkora óta énekel, az AZÉ zenekar tagja, a szeretett felvidéki táj és kultúra szépségeit fényképeivel örökíti meg és közvetíti. A Gróh Ilona által megálmodott, Ringató nevű, Magyar Örökség Díjas zenés gyermekfoglalkozások vezetője.
-
Feltárulnak az elnyomott lélekrészek
Kun Ágnes Anna immár tizenötödik éve bekebelezett lelkész Maglódon. Szolgálatai mellett aktív operaénekes, mezzoszoprán, a Magyar Állami Operaház magánénekese. Művészetterápiás csoportokat vezet, a művészvilágra missziós területként tekint. Megpróbáltatásokkal teli életútján a hit és a művészet kéz a kézben vezeti végig.
-
Őszinteség nélkül csorba minden mű
– A bennünk szűkölő lélek sem tehet mást, mint vágyakozik megmutatkozni, vállalva előnytelen vonásait is. Őszintén. Őszinteség nélkül csorba minden mű. A lélek nem csak egy személy sajátja, hordoz ablakot a múltra és utat a jelenbe egymáshoz, túlmutatva önmagán – vallja Cserniga Gyula festőművész.
-
A művészet felemel
Sorozatunkban lelkipásztorainkat kérdezzük művészeti élményeikről, számukra kedves alkotókról, általában a művészetekhez való viszonyukról. „Alig van olyan művészeti alkotás, amely ne volna rám hatással, és ne inspirálna bennem további folyamatokat” – Bölcsföldi András. Alább az ő portréja olvasható.
-
A tánc és a zene által mutatta meg magát Isten
Amikor a szolgálatom mellett megtehetem, táncolok és zenélek. Gyakran a hivatásom része is, mert kreatív eszközként is alkalmazhatom ezt, összekötve az élő Igével. Mélyen az identitásom részének tartom a táncművészetet, mert úgy hiszem, Istentől kaptam, hogy az élet minél több oldalát minél többféle módon megismerhessem és megismertessem – vallja Csatári Bíborka lelkipásztor.
-
Alkotótársként a teremtett világban
Sorozatunkban lelkipásztorainkat kérdezzük művészeti élményeikről, számukra kedves alkotókról, általában a művészetekhez való viszonyukról. – A nagy művészt megismerni, ez az igazi ajándék. Úgy hiszem, engem mindig az lendített tovább az úton, amikor egymásban alkotótársakra találtunk – vallja Timár Gabriella Ulla. Alább az ő portréja olvasható.