Gyülekezeti élet
-
Hegyen épült gyülekezet
A fővárosi református eklézsiák tekintetében a legkisebbek közé tartozik bár a rákoshegyi közösség, az összetartó és lelkes hívek élettel töltik a templom falait. Ezt jelzi például a házasság hetéhez kapcsolódó, népszerű gyertyafényes vacsora házaspároknak, vagy az utóbbi években megerősödött ifjúsági élet.
-
Lelki tér – Litér iskolája
Litér református iskolája több évszázados múltra tekint vissza, mégis naprakész válaszokat ad a mai kor próbatételeire. A lelki és közösségi nevelés mellett fontos cél a személyes odafigyelés, a gyermekek teljes emberré formálása – hitre, közösségre és életre tanítva őket minden nap.
-
Vigasztalás az örök élet üzenetével
Többször hirdeti egy héten a test feltámadását és az örök életet a ravatal mellett a lelkész házaspár, Gaál Sándor és Sándorné. – Nekünk mindig az egyház igaz tanítását kell átadnunk. Isten nem adott erre pontos, általánosan alkalmazható útmutatást – mondja a Nyírségi Református Egyházmegye esperese.
-
Kis gyülekezet nagy templommal
Tikkasztó hőségben a fűnyírót tologatva imádkoztam és megértettem, Istennek mégis terve van Poroszlóval, bár én emberileg kevés vagyok hozzá, még ha csodálatos házastársat adott is mellém – vallja Pál László lelkész. – A Szentlélek ott, akkor a szívemhez szólt: „Fölépítik fiaid az ősi romokat, falat emelsz a régiek által lerakott alapokra; a rések befalazójának neveznek, aki romokat tesz újra lakhatóvá.”
-
Ötszáz év hűségben
Magyarország legősibb református gyülekezeteinek egyike az enyingi. Iván Géza lelkész szerint ma is fontos üzenetet hordoz a századok óta földön fekvő mészkő: ez az elfogadás. Minden hó utolsó vasárnapján zenés családi istentiszteletet tartanak. A közösség rangsorában kiemelt helyen áll az ökumené: havonta „írás-olvasó találkozót”, felekezetközi bibliaórát szerveznek.
-
„Urunk, e roppant, ért vetésre nézz!”
Az esztergomi gyülekezetben minden korosztály megfordul, ám az átlaghoz képest is több a fiatal és középkorú. Ahol pedig sok a család, ott általában a csemeték száma is nagyobb: négyszáz gyermek és középiskolás tartozik az eklézsiához. Minden ősszel és tavasszal hitmélyítő hétvégét szerveznek a gyülekezet ifjúságának, a konfirmandusok is átérezhetik, milyen az ifiközösségbe tartozni.
-
Közös nyelvet beszélnek
Méltán nevezhető Szentlélek által vezérelt közösségnek a Rákospalota-Óvárosi Református Egyházközség. – Számomra nem az a legfontosabb, hogy nagy, hanem hogy élő ez a gyülekezet, Igére vágyó, befogadó, szolgálva szerető – tudatja Hekli Katalin vezető lelkipásztor. Mert itt tényleg sokan és szívesen szolgálnak azon felül, hogy résztvevői az alkalmaknak.
-
Jövőkép a szülőföldön
Példás népességmegtartó hatása van a szendrői református gyülekezetnek és a semmiből kinőtt általános iskolájának, intézményrendszerének a Bódva-völgyi kisvárosban és környékén. Riportunk a Cserehát mélyéről. Benke András lelkipásztor megmutatja, hol lesz a negyedik harang, amelyet jövőre, a szendrői gyülekezet négy és fél száz éves fennállásának ünnepén helyeznek a többi mellé.
-
Erős lelki otthon a Sugovica partján
Két évszázada „katolikus tengerben”, többnyire pénzszűkében, mégis önnfenntartón áll fenn Baján a református gyülekezet. Bán Béla bács-kiskunsági esperes harmincöt éve lelkipásztora az egyházközségnek. Mint mondja, ide valóban azért járnak az emberek, hogy meghallják és magukkal vigyék Jézus Krisztus üzenetét.
-
Bűnbánattal készülni az egységnapra
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye tuzséri gyülekezete már most készül a májusi református egységnapra. Beszédtéma a templomban, bibliaórán, az énekkarban, a háromezer lelkes nagyközségben. – El kell készítenünk a szívünket is, hogy ne turistaként érkezzünk meg az eseményre, Debrecenbe – javasolja a szabolcsi gyülekezet lelkipásztora, Bodnár Róbert.
-
Hagyomány és nyitottság harmóniája
Háromszázötven éves a református gyülekezet Gyermelyben, a Dunántúli-középhegység festői szépségű falujában. A közösségnek volt része gyarapodásban és túlélésért való küzdelemben is, amelyben a hit, a szorgalom, az összetartás volt a megtartóerő.
-
Várják az egyházi ösztöndíjasokat a diaszpórába
Európába, de akár Ázsiába, Észak- és Dél-Amerikába, Dél-Afrikába, Ausztráliába és Új-Zélandra várják a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasainak jelentkezését. A Brüsszelben szolgáló Ratkovics Petra lelkésszel és az ausztráliai ösztöndíjas Nyakas Gergő teológussal beszélgettünk.
-
Romokból lett élő kövek: egy gondozó egyházközség első éve
A nagycsepelyi gyülekezet állandó lelkipásztor híján már-már feloszlott, amikor az egyháztagok úgy döntöttek: gondozó egyházközséggé alakulnak. Új lelkipásztoruk, Koncz Eszter az utóbbi év szolgálatában megélt csodákról, megújulásokról szólt.
-
Hálaadás a harangért
A tordaszentlászlói gyülekezetet új harang hívogatja Isten házába. Balázs Attila lelkipásztortól megtudtuk: több mint háromszázötvenen járultak hozzá a harang megöntéséhez. A közösség az elmúlt években többször is bizonyságot tett nagylelkűségéről; folyamatosan segítenek rászorulókon, betegeken, a torockói gyerekotthont is támogatják.
-
Áradó Patak
A Bodrog két partján fekvő Sárospatak neve összeforrt a Rákóczi családdal, Lorántffy Zsuzsannával és a református kollégiummal. Földrengést is túlélő református temploma több száz éve otthona az ország egyik legrégebbi református gyülekezetének, amelyben a kultúra és a szellemi táplálék legalább olyan fontos, mint a lelki. – Odaadó és befogadó gyülekezet a pataki – vélekednek az eklézsia tagjai.
-
Tiszta lap
A célunk, hogy Istenhez vezessük az embereket, megmutassuk az Úr féltő szeretetét – tudatja Antal Mariann, a Budapest-Rákoskerti Református Missziói Egyházközség lelkipásztora. Szerdánként beszélgetős bibliakörre várják az erre nyitottakat, a gyülekezet vezetősége havonta egyszer presbiteri bibliaórán is találkozik. Péntekenként korhatár nélküli gyülekezeti délutánt tartanak.
-
Élő gyülekezet, élő falu
A Bükk hegység északi lejtőjén, festői szépségű völgyben fekszik egy kis falu, amelyet átszel a vele azonos nevű patak. A legtöbb honfitársunk talán még nem hallott róla, de jövőre sokan megismerhetik a nevét, hiszen február 18-án ünnepli az ország Jókai Mór kétszázadik születésnapját, és Tardona a legjelentősebb Jókai-emlékhelyek közé tartozik.
-
Jézus nem programokat szervezett, hanem közösséget épített
Adventi istentiszteletre harangoznak a szentendrei református templomban. – A keresztyénségben számunkra a kulcsszó a közösség, amely Isten egyik nagy ajándéka az embereknek – vallja Harmathy András lelkipásztor.
-
Új utak, régi alapok
Közösséget vállalnak egymással a két felekezet tagjai a Komárom-Esztergom vármegyei faluban, Mocsán. Augusztus huszadikán már évek óta tartanak alkalmat a református templomban, amelyre meghívják a katolikusokat is. – Folyamatosan kérjük a Szentlelket, hogy újítson meg bennünket, szeretnénk az Isten közösségét, népét összefogni – tudatja Soós Szilárd lelkész.
-
A malomkövön álló templom
A helyiek életét meghatározzák a keresztszemes garnitúrák; a gyönyörű templom nemcsak a lelket gazdagítja, hanem a prédikációkat is. A földi lét és az örök élet közti átmenetet, Jézus megváltó kegyelmét, Isten szeretetét hatékonyabban szemlélteti, ha a Teremtő jelenvalóságát látják a gyülekezet tagjai a kezükbe adott kincsekben. Megszentelt mindennapokról tehetnek bizonyságot a tákosiak.
-
Elfogadónak szocializálódott gyülekezet
– Református identitással gondolkodni, beszélni: részünkről üzenet másoknak. A gályarab prédikátorok nápolyi szenvedését nem feledtük el, szenvedésközösségük élő valóság – magyarázza Veres Péter Attila, a móri gyülekezet lelkipásztora.
-
Mosolygós küzdelem
Telkibánya közkedvelt túrázóhely. A látnivalók között gyakran felkeresik a református vártemplomot és a mellette elterülő gombfás temetőt. Több kutató is azon az állásponton van, hogy ez a temetkezési kultúra a reformáció hozadéka, a kálvinista hívek ilyen különleges fejfával akarták megkülönböztetni nyughelyeiket.
-
Ezeréves falu, élő hit
A remek állapotban lévő, műemlékvédelem alatt álló templomot gondozott park veszi körbe. – A Tolnai Református Egyházmegye egyik legerősebb gyülekezete a madocsai, teljesen önfenntartó – tájékoztat Nagy János lelkipásztor. Összetartó gyülekezet az övék, amelyben legalább olyan fontos a közösségi összefogás, mint az egyének saját feladatai.
-
Tűzzel és énekkel
Missziós lehetőségként tekint bölcsődéjére, óvodáira, iskolájára a Nyíregyháza-Városi Református Egyházközség. A hagyományait büszkén őrző gyülekezet most is készül a reformáció ünnepére, amely minden évben látványos eseménnyel ér véget. Az állandó alkalmak közül kiemelkednek a bibliaórák: tartanak a nőknek, férfiaknak, a felnőttként konfirmáltaknak, az ifjúságnak és a gyülekezet egészének.
-
Összetartás, életerő, hála
– Mindig találunk valamit, ami arra ösztönöz bennünket, hogy észrevegyük az Isten üzeneteit. Jó érzés látni, hogy a közösségünkben van erő és van jövője – mondja Pálinkás Gyula. Két éve szolgálnak lelkipásztorként feleségével Szabadszálláson, évtizedes szatmári szolgálatból érkeztek a bács-kiskunsági városba.
-
Nincs e Földön maradandó városunk
A Budapest-Hold Utcai Református Egyházközség fennállása 160. évfordulójához közeledik. A szeretetszolgálat és a kereső emberek befogadása ma is sarokkövei a református közösségnek. – Nálunk minden korosztály megtalálja a számára leginkább megfelelő alkalmat. Nyitottan fordulunk azok felé, akik közöttünk próbálnak otthonra találni – mondja Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke.
-
Lebontott határok
A történelmi Szatmárban élő reformátusokat szeretné összefogni a Reformátusok Szatmárért Egyesület a Határok Nélkül Református Találkozó szervezésével. – Kutatómunkára van szükségünk, amellyel földerítjük a névleges reformátusokat, a megkeresztelt, de nem templomba járó embereket – hangsúlyozta Fekete Károly tiszántúli püspök az évente megrendezett esemény idei alkalmán, Nagyecseden.
-
Istentisztelet-közvetítés egy őrségi templomból
Az egyházasrádóci gyülekezet tradicionális, az istentisztelet akár iskolapéldája is lehetne a református liturgiának. Az alkalom után Pető Gábor Márk lelkipásztor kézfogással búcsúzik a hívektől. Többen maradnak még beszélgetni. Örömmel kezdte itt három éve a gyülekezetépítést a Pető házaspár: új alkalmakat indítottak, és falun szokatlan módszereket is bevetettek, hogy jobban megismerjék a közösség tagjait.
-
Rádiós istentisztelet a határ mellől
Az apró, határ menti település, Pusztafalu lakosságának majdnem 80 százaléka reformátusnak vallja magát. A lassan ötszáz éves gyülekezet féltőn gondozza templomát, ápolja hagyományait. Közben előre is tekint: kihasználva a környék turizmusban betöltött, kiemelt helyzetét, közösségi házat építettek: elsősorban református vendégeket fogadnak majd.
-
Egy lépéssel közelebb Krisztushoz
Ajándékorientált gyülekezetnek is szoktam nevezni magunkat, mivel figyelembe vesszük a tanítványok Istentől kapott ajándékait, kvalitásait, és ennek megfelelő szolgálattal bízzuk meg őket – fejti ki Nagy György, a Mátészalka-Kertvárosi Református Egyházközség lelkipásztora. Náluk jártunk.
-
Személyes légkör, nagy gyülekezet
Felelősség és feladat a nagytemplomi egyházközséghez tartozni – tudatja az egyik presbiter, Hadházi Dávid. – Megtisztelő feladat és egyben nehézség is e közösségben szolgálni – magyarázza Oláh István elnök-lelkipásztor. – Templomunk Debrecen jelképe, szűkebb és tágabb környezetünkben is figyelemmel kísérik, mi történik nálunk, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen példával járunk elöl.
-
A szabadság nyomában
Szabadító nélkül nem értelmezhetjük a szabadságot. Ha viszont Jézus bennünket megszabadított, mondjuk el mindenkinek! Ezt most korlátok nélkül megtehetjük – mondta Nyilas Zoltán, az Északpesti Református Egyházmegye esperese Veresegyházán, a harmadik családi napjukon. A rendezényen a kisgyermekes családok, az egyetemisták és a szüleik is találnak nekik való programot és igei biztatást.
-
Eltávolodás vagy együtt változás?
Nem könnyű, de fel kell ismernünk, mi a számunkra helyes út. Ehhez kell önismeret és alázat: mi az, amire képes vagyok, mi az, amire nagyon vágyom, de nem reális, mi az, amit a családi életem s a hivatásom szükségessé tesz – magyarázza Komlósi Piroska klinikai szakpszichológus, pár- és család-pszichoterapeuta.
-
Egymás terhét hordozzátok
Sokat beszélhetnénk arról, milyen családias a gyülekezetünk és mennyire sokan szolgálunk benne, de mindennek az alapja az istentisztelet és az igehirdetés – mondja a Mátyásföldi Református Egyházközség egyik tagja. Ők tényleg nem csak szavakkal segítik egymást. Március 12-én az ő templomukból szól Isten Igéje a Kossuth Rádió hullámhosszán.
-
Reformátusok a Balaton fővárosában
Családias légkört szerettünk volna teremteni, olyan közösséget kovácsolni, ahol mindenki ismeri a másikat. Szerető és befogadó gyülekezetre találtunk itt, igyekeztünk úgy forgolódni, mintha otthon volnánk: feleségem erdélyi, én Kárpátalján születtem – tudatja Bartha Béla, a Siófoki Református Egyházközség lelkésze. Nejével, Bartháné Tatár Imolával 2007 óta szolgálnak a Balaton-parti városban.
-
Istenre és a növekedésre nyitottan
Az Egyesült Protestáns Egyház az 1940-es években vette meg Zircen azt a telket, amelyre templomot emeltek. A gyülekezeti házuk megépítését 2017-ben határozták el. Már csak kisebb külső munkálatok hiányoznak ahhoz, hogy következhessen a műszaki átadás.
-
Épüljetek fel lelki házzá!
Formabontó, befogadó, evangéliumi – így jellemzik gyülekezetüket a Monorierdői Református Missziói Egyházközség tagjai. Az önállóság hatodik évében járó református közösség most alakítja ki saját hagyományait, közben a községet is szolgálni szeretné. E szolgálat része a hamarosan felépülő Erdei Csillagfény Református Bölcsőde is. Alapkövét április 1-jén tették le.
-
Nulláról százharmincra – tizenkét év alatt
Anyaegyházközséggé vált a Győrújbarát-Ménfőcsanak-Nyúli Református Egyházközség. Százharmincra nőtt a közösség létszáma. A gyülekezeti központot kocsmából alakították ki, ám mint Bella Péter lelkipásztor mondja: ez a létesítmény immár „mindent tud”, amit egy mai templom – van lelkészi hivatal, több közösségi tér, parókia és templomtér.
-
Kispetri álom
A maroknyi közösség felújította az iskola tetőszerkezetét. Nemcsak együtt álmodtak, hanem megtanultak együtt dolgozni is, a falusi a városival, a régi lelkész az újjal. Így határozták el azt, hogy szeretnék megvalósítani valamit, ami egykor kivitelezhetetlennek tűnt. Az ingatlan állaga nem romlik tovább. A helybeliek közösségi térnek tervezik.
-
Újraéledés a kommunizmus romjaiból
Nádudvar Debrecennel egy időben vált reformátussá, a protestáns felekezet hívei megőrizték a többségüket, noha az ötvenes években szinte teljesen megszűnt ott a vallási élet. Idén ünneplik a mai templom fennállása 250. évfordulóját. Vallják, az eklézsia fejlődésének három pillére: a gyülekezetépítés, a fiatal korosztály megtartása és a diakónia.
-
Wekerletelepi reformátusok centenáriuma
Hálaadó istentiszteletet tartott a százéves Kispest-Wekerletelepi Református Egyházközség. Mint a közösségben tudatják, a lelkész, Virág Balázs kétségkívül jól szervez, legyen a feladat az ország más pontján megtartandó csendeshétvége vagy éppen a désházi testvérgyülekezet meglátogatása Erdélyben.
-
Szépsége a nehézsége: kevesen vannak
– A lelkészi szolgálat évei során egyre inkább kirajzolódik számomra a hűség fontossága – vallja Németh Judit református lelkipásztor. Harmincöt éve szolgál a Salgótarjánban és a szórványban élő református családok, néhány tagú közösségek között. Három felnőtt gyermek édesanyja. Tavaly Dobos Károly-díjat vehetett át.
-
A Föld bármely pontján Isten oltalmában
– A negyedik generációnak ez már csupán történelem, néha nem is értik, miért van bennük félelem, ha átmennek a túlsó partra. Szoros kapcsolat alakult ki a Duna két partján élő reformátusok között – állítja Nemes Andrásné presbiter a komáromi gyülekezetről készült riportban.
-
Építeni a múltra, bízni a jövőben
A nagyszokolyi reformátusok templomuk és orgonájuk megújulásáért mondanak köszönetet. A gazdag történelmű egyházközség leginkább a gyermekekbe helyezi bizalmát, és szoros kapcsolatot ápol a környező települések református gyülekezeteivel. Álmuk, hogy egyszer újraindítsák a helyi református iskolát.
-
Összetartás és szeretet az atomerőmű árnyékában
A paksi gyülekezet iskoláját a XX. század közepén államosították, az elvett, leromlott állapotú épületet visszakapta az egyházközség a rendszerváltás után, de felújítására egészen 2018-ig kellett várni. Az eklézsia az elmúlt két évtizedben fejlődött és erősödött hitben, összetartásban.
-
Keresztyéni kötelességünk!
Mezőkeresztes református gyülekezete a közösségépítést tűzte ki elsődleges célként. Minden hó első vasárnapján közös kávézás várja a híveket a gyülekezeti teremben, a nyár végén a jubiláló konfirmandusoknak szerveznek találkozót, októberben idősek vasárnapját tartanak, a környező eklézsiákkal közösen másodszor gyűlnek majd össze egy őszi vasárnap népdalzsoltárokat énekelni.
-
Uram, te voltál hajlékunk nemzedékről nemzedékre
A vágfarkasdi Életke Református Óvoda azért is épült, hogy bölcsője, megtartó eszköze legyen a felvidéki magyarságnak. A gyülekezet lelkipásztorai, az Erdélyi házaspár mindent megtesznek, hogy az intézmény képviselje a magyar keresztyén értékrendet.
-
Az élet feszítésében
Hiszem, Krisztus megerősít bennünket azért, hogy azt a fényt, tetet, amelyet tőle kapunk, továbbadhassuk embertársainknak. Egykori konfirmációs Igém üzenete, mely szerint nincsenek véletlenek, sokszor átsegített a nehézségeken – vallja Sisakné Páll Klára, a szentgotthárdi gyülekezet lelkipásztora. A helyi reformátusok a kilencvenes évekig dohos pincében gyűltek össze, ma nekik van az egyik legkülönlegesebb templomuk a Dunántúlon.
-
Egymás terhét hordozzátok
A pátrohai egyházközségnek ezernyolcszáz megkeresztelt tagja van, a vasárnapi istentiszteleteket a Covid előtt százhúszan látogatták, ma nyolcvanan. Az apadás annak ellenére következett be, hogy a járványhelyzet múltával felhagytak az istentiszteletek online közvetítésével – mondja Koncz Imre, a Szabolcs-Beregi egyházmegye esperese.
-
Imával és habarccsal építő közösség
Hatalmas mérföldkő a jászberényi gyülekezet életében, hogy hálát adhattak a templom megújulásáért, amely jelképe a közösség formálódásának is. Hálásak amiatt is, hogy tíz év alatt, Istenh kegyelméből, az óvoda mellett megnyithatta kapuit az új bölcsőde, megújulhattak egyházi épületeik, és megszépült a templomkert.
-
Ne vedd vissza a szívedet!
A modern felfogású rákoskeresztúri gyülekezet vezető lelkipásztora a feltétlen őszinteség kívánalmát hangsúlyozza. Sóskuti Zoltán egy további vívmányukkal is meglep . – Nálunk hitvallásos konfirmáció van – tudatja –, vagyis csak az konfirmálhat, aki őszintén gondolja. Ellenkező esetben arra kérem, maradjon még egy évet az előkészítő „konfifiben”.
-
Egy letett szolgálat csodái
Egy életet biztosan megmentett az öngyilkosságtól Kunhegyes nyugdíjba vonuló vezető lelkipásztora. Nagy Kálmán úgy látja, már ezért megérte fölvenni a palástot.
-
Templom a dombtetőn
Mivel osztálykirándulások kedvelt helyszíne, Szerencs olyan település, ahol sokan jártak már életükben legalább egyszer. Ők valószínűleg megnézték a gazdag történelmű, helyreállított Rákóczi-várat, amelyet Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem épített a XVI. század végén.
-
Családközpontú gyülekezet a Bakonyban
– Szeretnék jó lelkipásztor lenni – tudatja Deák László Olivér dudari lelkész. Érkezését követően indultak el az új gyülekezeti programok: a gyermek- és ifjúsági táborok, a családi istentiszteletek és családi napok, vagy éppen a férfikör, és az olyan apró változások is, mint az istentisztelet 11 órás kezdő időpontja.
-
Ősi templom, befogadó közösség
Nem tartja magát különleges gyülekezetnek, lelkészük szerint is hagyományos református eklézsia a berekböszörményi. Ám néhány ottani mozzanattal nem mindenütt találkozhatunk. Például tíz éve nagycsütörtökön úgy élik meg az úrvacsorai közösséget, mint ez az evangéliumokban olvasható.
-
Gyülekezet születik
A tízezres lélekszámú, Győr-Moson-Sopron vármegyei Csornán új színként, ám egyre határozottabb hanggal vannak jelen a reformátusok. Szórványból missziói egyházközséggé vált az eklézsia. Már van látványtervük az álmodott gyülekezeti központról, és a telek is adott. Többfunkciós térről gondolkodnak, amely méltó otthon az istentiszteletnek, valamint a gyermekfoglalkozásoknak, kiscsoportoknak is alkalmas helyszín.
-
Megelevenedett misztérium
Nehéz szavakba foglalni azt a sok mindent, ami a passió szervezése kapcsán ért minket. Valahogy hirtelen a felnőttek világában találtuk magunkat, és annyi bátorítást, dicséretet, szeretetet kaptunk, ami örökre velünk marad. De azt is megértettük, hogy minden a jó Istentől származik – írta a győri előadás beszámolójában az egyik társrendező.
-
Az újrakezdők közössége
Lehajlással, odafigyeléssel, szelídséggel és az emberi lélek megértésével lehet a Krisztushoz vágyó embereket az anyaszentegyházba visszahívni – hangsúlyozza Gergelyfi György emődi lelkipásztor. Tanúsítva: az a gyülekezet, ahol kevés az igei szolgálattevő és így az alkalom, lelkigondozással épülhet.
-
Visszatérés Erdőbényére
Kis gyülekezet vagyunk, nagy létszámnövekedésre nem számítok, a körülöttünk élő, de távol maradó embereket – akik egyébként közeli-távoli rokonaink, barátaink, ismerőseink – kellene és próbáljuk is megszólítani – jelzi a célt Tóbiás Zoltán, a Tokaj-hegyaljai falu, Erdőbénye gyülekezetének lelkipásztora.
-
Diakóniából jeles
Húsz éve szolgál a Békés megyei Zsadányban a Demeter lelkész házaspár. Az ott töltött eddigi két évtized alatt alaposan átalakították és megerősítették a falu szociális és oktatási szolgálatait, miközben a gyülekezeti élet is új lendületet kapott. Az első diakóniai feladatra 2006-ban találtak rá, akkor indult el a támogató szolgálat.
-
Ez a tél sem lesz egyszerű a gyülekezeteknek
Bemutatjuk a budakalászi gyülekezet bevált megoldását: a településen napelemrendszert telepítettek a reformátusok. Kitérünk arra: a legújabb európai uniós szabályozás miatt az elszámolási gyakorlat kedvezőtlenül változik, így a napelem-beruházás megtérülési ideje kitolódhat.
-
Régi-új hagyomány a vándorbölcső
A bölcső maga a védelem – vallja Mudi Róbert berzétei lelkipásztor. Gyülekezetével együtt karolta fel a vándorbölcső-mozgalmat. Az eklézsia tagjai közül többen erejükhöz mérten járulnak hozzá egy-egy kisbaba és a kismama boldogságához, szükségletéhez. Cégek, civil szervezetek, magánszemélyek adományai egyaránt vannak a bölcsőben.
-
A rend örökösei
Az ezer lelkes Dad harmada református, ám ennyi is markánsan meghatározza a település arculatát – és különösen is a lelkét. A gyülekezet tagjai kiveszik a részüket a helyi közéletből is, de az iskola átvételével léptek nagyot a környezetükben élők szolgálatában. Számontartják a korábbi szolgálókat, a hajdani ülésrendet, az egyik bejárat melletti szégyenkövet...
-
Itt a kibontakozás ideje
A közös alkalmaknak és programoknak megkerülhetetlen a szerepük a közösség összekovácsolódásában és a gyülekezet szervezésében – hangsúlyozza Győri-Daniné Tóth Anett, a balatonszabadi gyülekezet lelkipásztora. Miközben a friss statisztika szerint országos szinten kevesebb a hitét, egyházát megvalló református, az ő közösségük megsokasodott.
-
Aki krisztusi emberekkel találkozik, Krisztussal találkozik
Családias, barátságos, közvetlen – mondja Szabó Előd a tatai református gyülekezetről. Az egész közösség szeretettel fordul a családok felé. – Azért dolgozunk, hogy jó legyen megérkezni hozzánk, akár házastárssal, gyerekekkel együtt, illetve azért, hogy barátságosak legyünk, jó kisugárzása legyen a gyülekezetnek.
-
Összetartó szeretet
A Keszthelyi Református Egyházközség választói névjegyzéke kétszáz nevet tartalmaz, de ennél lényegesen több emberrel állnak kapcsolatban. A gyülekezet folyamatosan bővül, köszönhetően annak, hogy a Balaton-parti várost sokan választják új lakhelyüknek. Hatalmas körzet, határtalan missziós lehetőséggel.
-
Gyülekezetplántálás a Dél-Alföldön
A Szeged-Újszegedi Református Egyházközség szórványgondozása célba ért: mára templomuk és pásztoruk is van a kisteleki református hívőknek. – Ahol az élő Igéről beszélnek, ott van fogékonyság a gyülekezethez tartozásra. A krízisben levőt könnyebben megszólítják a prédikációk, s ha azok valóban Krisztusra és az evangéliumra mutatnak, az életükben, szemléletükben nemegyszer fordulat megy végbe – vallja Szabó János Bence lelkész.
-
A megbocsátás ereje a közösségben
A Nagylétai Református Egyházközség meghatározó csoportjai a presbitérium, az énekkar, a kisgyermekes családok köre és a nappali klub. A helyi reformátusok együtt járnak el nyaralni, számos európai országba látogattak el. Az utazások családiasabbá formálták a közösséget. Naponta több mint háromszáz létavértesi lakosnak segítenek – tudjuk meg Hadházi Tamás lelkipásztortól.
-
„Vigyázz, fiú, mit beszélsz!”
Gönc, a korábbi vármegyeszékhely a reformátusoknak különösen meghatározó: ott fordította le magyar nyelvre a teljes Bibliát Károlyi Gáspár, ott tartott zsinatot 1566-ban a formálódó református egyház, fogadta el Kálvin genfi kátéját és ott foglalt állást a helvét irányú reformáció tanai mellett. A felújított múzeum Károlyinak külön termet szentel. A létszámfogyás ellenére Jánvári Béla lelkész azon igyekszik, a gyülekezetnek családias, barátságos karaktere legyen.
-
Őskeresztény módi
Ki hallott még olyasmiről, hogy a prédikációírásba beleszóljon a gyülekezet? Hát a dunaújvárosi reformátusok – méghozzá Czeglédi Péter Pál vezető lelkipásztor kérésére tesznek így. Akkor lehet hatásos a bizonyságtételünk, ha a bennünk lévő hitet közérthetően osztjuk meg, ezért is jó gyakorolni – magyarázza a lelkész.
-
Bibliás hit a Pilis hegyei között
Sokan mondták a Pomáz-Csobánkai Református Társegyházközségünkben: vegyük meg a jelenlegi ingatlant, és újítsuk fel. Akkor kezdtem ráállni, amikor néhai Gaál Mihály falubírónak, a régi imaház kijárójának az unokája, a legidősebb presbiterünk maga is azt mondta Isten sugalmazására hivatkozva, hogy lépjünk – tekint vissza Nyilas Zoltán lelkész.
-
Életrevaló gyülekezet Budán
Kreatív, szeretetteljes, nyitott a budai református gyülekezet, ahol arra törekednek, hogy a ma emberét azon a nyelven szólítsák meg, amelyet megért. Csatári Bíborka lelkipásztor szerint a budai a kreativitás gyülekezete, szeretetközpontú és nyitott. – Nem csak az Isten iránti nyitottság nagyon látszik az embereken, az érdeklődés és a megértés is, és hogy valóban az Isten közelébe vágynak.
-
Gyógyító közösség a panelrengetegben
Izgalmas kérdés, miként formálódott egy egyszerű házi csoportból aktív és örömmel szolgáló közösség, amely magáénak érzi az alkalmakat. És ahol – talán éppen ezért – a betévedő emberek is megtapasztalhatják, milyen egy gyógyító közösség részévé válni.