Ifjúság
-
Csillagpont – mitől több egyszerű zenei fesztiválnál?
E kérdés többekben felmerülhetett, akik még csak kívülről látták egyházunk legnagyobb ifjúsági rendezvényét. A szervezés kulisszái mögé Nagy Ilona Henrietta főkoordinátor és Mező István Mózes, a Zsinati Hivatal vezetője engedett bepillantást. A kettős interjúból kiderül, mitől református a Csillagpont. Szó esik a dicsőítő zene szerepéről is.
-
Isten-félelem?
Az idei Csillagpont szlogenje: „Lélegezz fel!” Sokáig félreismertem az Atyát, nagyon-nagyon féltem tőle. Engem tehát személyesen is érintett az Istentől való szorongás, az igehirdetésemben pedig arra szeretnék rámutatni, hogy ebből is van feloldozás, fel lehet lélegezni! – tudatja Fejér Zoltán sárospataki iskolalelkész.
-
Összhangban, de nem egyformán
Az összetartozás megélését, erősítését szolgáló egységnap ország- és generációs határokon átnyúlva gyűjti egybe a magyar reformátusokat. A fiatal hívők egyházkapcsolatáról az ifjúsági program szervezőit, Gulyás Dórát, a Zsinati Hivatal Ifjúsági Osztálya vezetőhelyettesét és Püski Gábort, a Debrecen-Nagytemplomi Egyházközség ifjúsági lelkipásztorát kérdeztük.
-
Kis körökben Isten nagy dolgairól
A fesztiválon arra is lehetőség nyílik, hogy az egy gyülekezetből érkező résztvevők a saját lelkipásztoruk által vezetett kiscsoportokban dolgozzák fel az aznapi lelki témákat. A legalább tizenöt fővel érkező gyülekezetek emiatt árkedvezményben is részesülnek a jegyvásárláskor. Ez az új opció teret nyit arra, hogy az ifik egyfajta „tábor a táborban” jelleggel vegyenek részt a Csillagponton.
-
Csillagpont: az ifjúsági szolgálat ünnepe
Hat napra egybegyűjti a Csillagpont a Kárpát-medence különböző pontjain élő fiatalokat, akik a rendezvényről hazatérve az itt hallott és megértett lelki üzenetekkel saját, otthoni közösségeiket erősítik. A júliusi Balaton-parton tehát nem tomboló, önmagukról megfeledkező fiatalokat találunk majd, hanem egyházunk jövőjét.
-
Vezetni és vezetve lenni: tanítványként Jézus közelségében
Az Ifjúságépítők célja az ifimunka résztvevőit segíteni. Ifivezető-képzés Konferenciát szerveznek; a Kárpát-medence több ezer fiatalját érik el. Ingyenes segédanyagokkal, inspirációs előadásokkal. Mentori beszélgetésre adnak módot, YouTube-csatornát üzemeltetnek.
-
Példaképek és influenszerek, avagy kit követ az ifjúság?
Serdülőkorban keressük azokat a személyeket, akik hiteles példaképet lehetnek számunkra, akik meghallgatnak, támogatnak, szeretnek – de vajon vannak-e ilyenek ma? Langschadl Istvánnal és Fitos Júliával, a Firesz munkatársaival a fiatalok példaképkeresésének fogas kérdéseiről beszélgettünk.
-
Egyházi és világi kollégiumok, református egyetemisták
Az egyetemkezdés sokak számára a kollégiumi élet megkezdését hozza magával. Az ország különböző pontjain tanuló református fiatalok tapasztalatai alapján összetett képet kapunk az egyházi kollégiumok jelentőségéről, az egyetemisták lelki és közösségi életében betöltött szerepéről.
-
Megtérés és megújulás – az ifjúság szolgálatának éve
Hogyan történik ma az ifjúság szolgálata? Kik a célközönség, akiket el szeretnének érni, milyen terveik vannak az idei tematikus évre? Milyen programokat, eseményeket szerveznek a fiatalok számára? Mely Igére épül az idei szolgálat? Oláh Luca vallástanárt és Ablonczy Áron lelkipásztort kérdeztük.
-
Randiappok útvesztőjében
Modern keresztyénként miért is ne ismerkedhetnénk korszerű módokon? Egy társkereső alkalmazás jó lehetőséget nyújthat arra, hogy megismerkedjünk a saját közösségeinken kívül élőkkel. Keresztyénként különböző dilemmák merülhetnek fel ezzel kapcsolatban. Használhatjuk-e ezeket hívőként? Mit mond a Biblia a randizásról?
-
Mi jön a törés után?
A tinédzserek a vallásilag legaktívabb korosztályba tartoznak, a huszonévesek a legkevésbé. Itt tehát hatalmas a törés, és utána jön a fiatal felnőttkor krízise, amely szintén rengeteg nehézséggel jár. Az ifjúsági iroda e három krízispontra szeretne megoldásokat találni és kínálni a gyülekezeti munkához – magyarázza Ablonczy Áron református lelkipásztor, a zsinat ifjúsági irodájának új vezetője.
-
Élményeim a legációból
A teológusok legátusi szolgálata rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagítja őket. Beleláthatnak a gyülekezetek életébe és működésébe. A legcsodálatosabb élmény, amikor megtapasztalhatják, hogyan használja fel őket Isten az ő szavának hirdetésében.
-
Analóg szülők, digitális gyerekek
A zaklató otthon is utoléri a gyermeket az okoseszközök útján. Iskolai bántalmazásnál legalább annyi nyugalma van az áldozatnak, hogy ha hazamegy, oda nem megy utána, fellélegezhet. Internetes bántalmazás esetén ez nincs így – magyarázza Nagy-Szakmáry Enikő, a váci Piarista Gimnázium és Kollégium iskolapszichológusa.