A periférián élők emlékeztető jelként állnak az egyház előtt. A megújuló református cigánymissziós stratégia is támaszkodik erre az alapelvre – nyilatkozta Balogh Róbert, a Károli-egyetem Romológia Kutatóműhelyének tagja a roma identitásról, érdekvédelemről tartott konferencia alkalmán.
Dezső Attila cikkei


Az Országos Református Cigánymisszió negyedik alkalommal emlékezett meg a roma holokauszt áldozatairól, összekötve azt a pesti alsó rakpart Lánchíd és Erzsébet híd közötti szakaszának névadója, Jane Haining skót misszionárius önfeláldozó életútjának felidézésével.

Jövő-be-fektetés. A szervezők ezt a szókapcsolatot választották az Országos Református Cigánymisszió éves konferenciája mottójának, utalva a felelősségre és a lehetőségre, amelyet a gyermekek nevelése és oktatása jelent számunkra. Noha Magyarország minden szegletéből, sőt Kárpátaljáról és a Felvidékről is érkeztek résztvevők, a közös nevező adott volt.

„Na bisztrav”: „Nem felejtünk” – ez annak a csendes főhajtásnak a mottója, mely emléket állított a második világháború során elhurcolt és meggyilkolt magyarországi cigányoknak, illetve előmozdítani kívánja a népcsoportok közötti megbékélést.

A Cigánymisszió az elmúlt években folyamatosan bővülő munkatársi csapattal dolgozott Isten országa szolgálatában, hogy roma és nem roma emberek különbségek nélkül, egy szívvel, egy hittel és egy lélekkel, egymással megbékélve dicsőíthessék a Teremtőt.

Cigány irodalmon nem cigányok írta szövegeket értünk csupán, benne van e fogalomban az irodalmi szövegek cigány reprezentációja is. Például hogy Jókai regényeiben vagy a XVIII. századi költészetben milyen cigány figurák jelennek meg – magyarázza Beck Zoltán. Sokan a 30Y rockzenekar frontembereként ismerik, kevesebben tudják: a Pécsi Tudományegyetem romológia tanszékén oktat.

Sok bonyodalommal találta szemben magát a személyes kapcsolatokat középpontba helyező debreceni Wáli István Református Cigány Szakkollégium (WISZ) a Covid miatt. Mózes Áron mégis büszkén tekint vissza a 2019/2020-as tanévre: az intézmény hallgatói és munkatársai egyaránt remekül vették az eléjük gördülő akadályokat. Vele beszélgettünk.

Sokan még mindig tele vannak előítéletekkel. Engem a szűkebb környezetemben mindenki ismer – tisztelet övez. Ha viszont elmegyek egy másik városba, a bőrszínem válik elsődleges ismertetőjegyemmé – mondja Budai Viktor, a tiszakarádi Sánta Erzsébet Általános Iskola oktatója, az Év Református Roma Pedagógusa.