Ajándékozókúrák Dömösön

Előfizetek

Szájról szájra jár a Magyar Kékkereszt Egyesület és a dömösi gyógyító programok híre az országban, sőt annak határain túl is, így előbb-utóbb mindig eljut azokhoz, akiknek szükségük van Isten gyógyító szeretetére. Dömös neve az elmúlt évtizedek alatt összeforrt az alkoholizmus rabságából való megszabadulás fogalmával, ahová egészségügyi intézmények is küldenek szenvedélybetegeket, nem csak lelkészek.

Páratlan panoráma nyílik a Dunára Dömösön a Magyar Kékkereszt Egyesület Szenvedélybetegek Átmeneti Otthonának teraszáról, ahol idő és hely is van elmerengeni a teremtett világ szépségéről. Persze akik több időt töltenek itt, azok jellemzően nem a Duna folyását lesik, hanem az életüket megmételyező alkoholizmusból keresik a kiutat. Az egyesületi otthon felekezeti hovatartozás nélkül, de evangéliumi szellemiségben működik.

– Édesapám ezt így magyarázta annak idején, tőle tanultuk ezeket az alapigazságokat: „Nincsen katolikus kocsma meg református kocsma, és nincs ateista kocsma sem” – mondja Némethné Balogh Katalin, az egyesület elnöke. Szavaiból kiderül, hogy a dömösi intézményben testet ölt az ökumené, mert nemcsak református vallásúak nyerhetnek gyógyulást a falai között, hanem katolikusok és ateisták is. A szolgálattevők sem mindannyian reformátusok.

AZ EGYESÜLET MÚLTJA

Az 1895-ben alapított Kékkereszt Egyesületet először 1919-ben tiltották be a kommunisták. Azonban két év alatt újraszerveződött, és 1948-ig folytatta az alkoholizmusban szenvedők megsegítését, mígnem az ismét hatalomra kerülő kommunista párt újra betiltotta a szervezetet. Ezután még 1953- ig a Magyarországi Evangélikus Egyházban folytatódott a gyógyító munka, majd több évtizednyi szünet után, 1981-ben a Magyar Református Egyházon belül megalakult Református Iszákosmentő Misszióban (RIM) indulhatott újra a mozgalom.

Fotó: Kalocsai Richárd

A rendszerváltáskor a RIM-en belül alakult meg az első Kékkereszt-csoport, 1993- ban ismét önálló egyesületként folytatta tevékenységét Balogh Zoltán református lelkész és felesége, Tapolyai Margit vezetése alatt. Ezekben az években vásárolta meg az egyesület a Szakszervezetek Országos Tanácsától (SZOT) a korábban csak bérelt dömösi Szárnyaskerék üdülőt, ahol kialakították a szervezet bázisát.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!