Izraelből házi karanténba
Két hétig hatósági házi karanténban van Papp Bertalan, Máriapócs református polgármestere és felesége. Az intézkedésre a koronavírus-járvány miatt van szükség, mivel a házaspár külföldön járt. Tüneteik nincsenek, de Papp Bertalan egyre nehezebben bírja a bezártságot. Most otthonról irányítja a várost, a karanténból szervezi a település védekezését.
Miért van hatósági házi karanténban?
Izraelben jártam a feleségemmel egy bibliai tematikájú úton. Már tavaly lefoglaltuk az utazást, reformátusok vagyunk, szerettük volna látni azokat a helyeket, ahol Jézus is járt. Amikor elindultunk Izraelbe, négy országra – Kína, Irán, Olaszország és Dél-Korea – vonatkozóan volt érvényben a hazaérkezést követő kötelező karantén. Néhány nappal azután, hogy megérkeztünk Izraelbe, jött a hír, hogy most már az onnan hazatérőkre is karantén vár. A hírre felbolydult a csoport, előjöttek az indulatok, félelmek, hogy vajon mi vár ránk. Aztán jöttek a hírek, hogy az izraeli légitársaság nem szállít majd utasokat, így a biztonság kedvéért a tervezettnél egy nappal hamarabb hazaértünk. Leszálltunk a Liszt Ferenc Repülőtéren, ahol átestünk a hatósági ellenőrzésen, megmérték a testhőmérsékletünket, kikérdeztek bennünket. Mivel Izraelben jártunk, automatikusan hatósági házi karantént rendeltek el, ezt itt, az otthonunkban, Máriapócson kell eltöltetünk. Kertes házunk van, így azért kényelmesebb, mint egy panel hetedik emeletén.
Megbánták, hogy elutaztak?
Ha tudtuk volna, hogy ilyen lesz a hazaérkezés, biztosan átgondoltuk volna még egyszer, hogy elinduljunk-e. De nem bántuk meg, hogy elmentünk erre az útra. Szép tájakon jártunk, és végül minden rendben volt, Isten megsegített bennünket.

Az egész csoportot megóvta, nem esett bajunk. Ráadásul mindent meg tudtunk nézni, amit eredetileg terveztünk. Többször átéltük, hogy másnap már nem lehetett megnézni valamit, amit előző nap mi még épp láthattunk – ezt isteni gondviselésként éltem meg. Azóta már az izraeli légitársaság sem repít utasokat.
Van karantént jelző piros felirat az ingatlanjukon?
Igen, megkaptam a piros papírt, ki is helyeztem. Azt írja: nem léphetünk kapcsolatba másokkal tizennégy napig, és nem hagyhatjuk el az otthonunkat. Ezt egyébként a rendőrség naponta többször ellenőrzi. Március 29-én vasárnap jár majd le a karantén, addig itthon maradunk, de a bevásárlásban például kapunk segítséget.
Hogy vannak? Hogy viselik a karantént?
Jól vagyunk, nincsenek tüneteink. A feleségem jól viseli az itthonlétet, én nehezebben élem meg, mobil ember vagyok, polgármesterként amúgy állandóan jövök-megyek, intézkedek. De túl leszünk ezen is.
Így hogyan irányítja a várost?
Amikor megtudtam, hogy a hazaérkezésünk után karantén vár rám, felvettem a kapcsolatot a jegyzővel és az alpolgármesterrel, a hivatali munkákat ők viszik. Fontosabb döntésekben telefonon, interneten én is részt veszek itthonról.
Szenzáció Máriapócson, hogy a polgármester karanténban van?
Persze, ön az ötödik újságíró, aki keresett. Helyben is csemegézik a témát a lakosok – van, aki sajnál, van, aki szörnyülködik. De szerintem az a fontos, hogy a településen ne legyen baj, se pánik. A lakosság megnyugtatásán dolgozunk még a karanténból is.
FELAJÁNLOTTA EGYHAVI FIZETÉSÉT
A koronavírus elleni helyi védekezés támogatására egyhavi fizetését ajánlotta fel Máriapócs polgármestere. Minderről nem beszélt interjúnkban, ez a felvétel után jelent meg Papp Bertalan Facebook-oldalán. A polgármester saját autóját is felajánlotta azoknak, akik nem tudják vagy nem kívánják a tömegközlekedést igénybe venni, de orvoshoz kell eljutniuk.