Két oldalról kell lebontanunk a falakat a cigánymisszióban
A cigányok közötti szolgálat módjaira összpontosított egyházunk Külügyi Irodájának, az Országos Református Cigánymissziónak és az Európai Egyházak Migrációs Bizottságának (CCME) március eleji budapesti nemzetközi konferenciája.
– Rengeteg egyház van Európában, amelyek szociális és diakóniai oldalról foglalkoznak a romákkal, mi inkább a diszkriminációellenességgel szembeni harcot, a bocsánatkérést és a megbékélést helyeztük előtérbe – indokolta Torsten Moritz főtitkár, miért fordít a CCME egyre nagyobb figyelmet a menekültek mellett más társadalmi kisebbségekre, így a romák helyzetére is. Úgy tűnt számukra, hogy ebben a kérdésben a Magyarországi Református Egyház cigánymissziója szolgál a legerősebb példákkal, ezért választották első ilyen témájú nemzetközi konferenciájuk helyszínéül a magyar fővárost.
– A romák helyzete kiemelt téma volt Magyarország 2011-es, európai uniós soros elnöksége alatt, és a kiadott keretegyezményre reflektálva a Magyarországi Református Egyház már akkor elkezdte a tárgyalásokat erről a kontinens más egyházaival – fogalmazott Ódor Balázs, a Külügyi Iroda vezetője. Ezért a Cigánymisszióval együtt örömmel mondott igent a felkérésre.
Az esemény teológiai felütését Balogh Róbert adta meg. A váchartyáni lelkipásztor nyitó előadásában kitért a cigányság magyarországi helyzetére és történetére, kiemelve, hogy ezt önmagában nem, csak a romák és nem romák egymásra utaltságán keresztül lehet igazán megérteni. Hangsúlyozta: keresztényként nem beszélhetünk romaügyről, mert a cigányok közötti szolgálat az egyház nagy missziójának a része. Dani Eszter zsinati missziói irodavezető az Országos Református Cigánymisszió stratégiáját mutatta be, kiemelve a Cigánymisszió Együtt-egymásért gyülekezeti közösségfejlesztő programját és a Kiengesztelődést is.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!