Tóth Katalin

Előfizetek

Életüket, munkájukat, szabad óráikat szentelik oda Istennek, a református egyháznak és gyülekezetüknek. Öt kérdés – öt válasz rovatunkban hétről hétre lelkipásztorokat, gondnokokat és presbitereket mutatunk be. Ezúttal Tóth Katalint, az Egerszalóki Református Missziói Egyházközség gondnokát.

Békéscsabán született, tizenhat éve él Egerszalókon. Reumatológusként a páciensei testi és lelki fájdalmain is igyekszik enyhíteni. 2015 óta a közösség gondnoka. Nem szereti a tétlenséget: tavaly avatták fel korszerű templomukat, most pedig a gyülekezetépítésre koncentrálnak.


Mivel foglalkozik, hogyan telnek a napjai?

Korunk hozadéka, hogy a legtöbben mozgásszegény életet élnek, vagy éppen túlterhelik magukat fizikailag. Ezért már fiatalok is jönnek a reumatológiára Habár nyugdíjasként elvileg hátradőlhetnék, de szükség van a munkámra. Ars poeticám, hogy ha bírunk dolgozni, akkor nem szabad abbahagyni, hiszen ezért tanultunk, és minél több időt töltünk el a pályán, annál inkább gyarapodik a szakmai tudásunk. Harminc évig a Markhot Ferenc Kórházban gyógyítottam, 2009 óta pedig Eger város reumatológiai szakrendelésén, a Török Fürdő Gyógyászaton teszem ugyanezt, emellett egy füzesabonyi szakrendelésen is dolgozom. Gyakran mondogatom a betegeimnek, hogy a csodát ne tőlem várják, az isteni kategória. Ugyanakkor mindenkinek jogos elvárása, hogy az orvos legalább enyhítse a fájdalmát.

Hogyan tudja összekapcsolni a hivatását és a hitét?

A teljes élethez az orvosi hivatás gyakorlása jó lehetőség. Ha jól akarjuk végezni, akkor nemcsak a beteg testére, hanem a lelkére is figyelni kell. Sok a sérült, sértett ember, és megjelennek a lelki bajok testi megnyilvánulásai is. Több olyan testvért adott már az Úr, aki először páciensként jött hozzám, aztán nemcsak a panaszairól esett szó, hanem az Úristen dolgairól is. Az emberek ma is szomjazzák az evangéliumot.

Tóth Katalin Fotó: Kalocsai Richárd

Nem mindenki nyitott rá, de megérezzük, ha igen. Az egy-egy ilyen beszélgetés okozta változást azután vagy megláthatjuk, vagy csak a magvetés bízatott ránk. Az Isten Igéje élő erő, és ha valahol hatni kezd, jó irányba tereli az ember életét, hogy a testi mellett a lelki gyógyulás is megtörténhessen.

A szórványból misszióivá nőtt egerszalóki gyülekezet gondnoka. Mit jelent önnek ez a tisztség?

Nem sokkal a templomépítés előtt bízták rám e szolgálatot, amelyet eleinte nem akartam vállalni, mert úgy véltem, inkább férfiaknak való, de végül megszerettem a feladatot. Mivel már több családi építkezésen részt vettem, jól jött a megszerzett tapasztalat. A templomunk nagy ajándék, amely kötelez bennünket a szolgálatra. A gyülekezet építéséhez még hosszú, kitartó munkára lesz szükség. Hiszem, hogy az Úr megmutatja, épp mikor mire kell több figyelmet fordítani: a családra, a munkára vagy a szolgálatra. Úgy érzem, hogy a helyemen vagyok, és van értelme annak, hogy reggelente felkelek.

Hogyan szokott kikapcsolódni?

Szeretek együtt lenni a gyerekeimmel és az unokáimmal. Nyáron például a menyeimmel megszerveztük, hogy egy-egy hetet vízparton töltsünk az apróságokkal. Jó, hogy ilyenkor a Balaton-parti homokvárépítésen kívül nincs más dolgom. Fontosak a baráti beszélgetések, közös ebédek, vacsorák. Szeretek kerékpározni és kertészkedni is. Miután lenyírjuk a füvet, kigyomláljuk a gazt, megöntözzük a növényeket, jó érzés hátradőlni, és megcsodálni, milyen szép is a kert.

Van olyan Ige, amely fontos szerepet tölt be az életében?

A thesszalonikaiakhoz írott első levélben olvasható, hogy „…mindenért hálát adjatok, mert ez az Isten akarata Jézus Krisztus által a ti javatokra.” (5,18) Sokszor kaptam már ezt az Igét, és próbálok e szerint élni.