Anyanyelvi kapuőr

Tötözés a köbön

Durva mondatszerkesztési hiba az úgynevezett tötözés, azaz a befejezett melléknévi igenév állítmányként való használata: „Az üzlet kamerával ellátott” stb. Sokan nem tudják, hogy ez nem szabatos, sőt helyesnek vélik.

Burjánzik is a „tötö” nyelv: „a probléma nem megoldott” – mondják, részint az idegenszerűnek vélt -va, -ve képzős határozói igenév plusz létige szerkezet („A probléma nincs megoldva” stb.) elkerülésére. Pedig nem a határozói igeneves szerkezet idegenszerű, hanem éppen a helyette alkalmazott befejezett melléknévi igenévi állítmány. Az első citátum is így magyaros: Az üzlet kamerával van felszerelve. Vagy: Az üzletet kamerával szereltük fel.

„Fönnáll az a kérdés, és nem megválaszolt, hogy…”; „tizenkét éven aluli gyerekek számára a műsorszám megtekintése csak nagykorú felügyelete mellett ajánlott”; „Az utca még nem kialakított” – olvassuk, halljuk lépten-nyomon. Világosan: időszerű a kérdés, mert eddig nem kaptunk rá választ; a műsorszám megtekintését tizenkét éven aluliaknak csak nagykorú felügyeletével (nem „felügyelete mellett”!) ajánljuk; az utca még nincs kialakítva; az utcát még nem alakították ki.

„Biztosított a gyerekek étkeztetésének a finanszírozása”; „Biztosított az ellátás” – nyilatkozták az illetékesek. Szabatosan: finanszírozzák a gyerekek étkeztetését; megteremtették az ellátás feltételeit, vagy egyszerűen: van ellátás.

A Nyelvművelő kéziszótár ajánlása szerint csak akkor használjuk állítmányként a befejezett melléknévi igenevet, ha igei jellege elhomályosult, és tulajdonságot, állapotot kifejező melléknévnek tekinthető: „nagyon fáradt vagyok”; „légy nyugodt!”; „legyen áldott az Úr neve!”

Összegezve: mivel értelmezési zavarokat is okozhat, nyelvhelyességi hiba a „tötözés”. Reméljük, előbb-utóbb „biztosított lesz” az elhagyása. Pontosabban: bízzunk benne, a nyelvhasználók hamarosan leszoknak erről a divatozó, ám hanyagul pontatlan nyelvi formáról!