Merénylet áldozata lett a nigériai lelkész és felesége

Előfizetek

Emmanuel Saba Bileya református lelkészt és feleségét június 1-jén gyilkolta meg egy fegyveres csoport a Nigéria északkeleti részén található Taraba régióban, Marraba városában. Bileya és felesége, Juliana kilencedik gyermeküket várták, amikor a helyi törzsek között régóta fennálló konfliktus áldozataivá váltak. Nyolc gyermekük maradt árván. Bileya a Nigérai Keresztyén Református Egyház (CRCN) lelkészeként szolgált.

A tagegyházát ért tragédiáról a Református Egyházak Világközössége is megemlékezett. A nigériai missziót évtizedek óta támogató Észak-Amerikai Keresztyén Református Egyház (CRCNA) – ugyancsak a református világközösség tagja – közelről ismerte a lelkészházaspárt. Az amerikai református egyház egyik legrégibb nemzetközi partnerét érte ugyanis a támadás, Bileya maga is gyülekezetplántáló lelkészként dolgozott abban a programban, amelyet az amerikai egyház még a kilencvenes évek elején indított.

– Emmanuel és felesége szenvedélyesen szolgálta Istent és az evangélizáció ügyét – méltatta őt Mike Van Der Dyke, a nigériai amerikai misszió vezetője. Bileya középiskolai matematikatanárként dolgozott, mielőtt Isten hívásának engedve missziói munkatárssá, majd lelkésszé lett. Felesége, Juliana zeneszerző és énekes volt.

Fotó: Reformatus.hu

A nigériai lelkészről a Calvin Theological Seminary elnöke is meghatódva írt, Bileya ugyanis az amerikai Grand Rapids-ben szerezte teológiai diplomáját 2014-ben. – Az Úr alázatos szolgája volt, szívében ott égett a tűz Krisztus evangéliumáért – fogalmazott az elnök. Medeblink szenvedélyes, alázatos és örömteli emberként emlékezik a nigériai lelkészre, aki annyira hálás volt azért, hogy Amerikában tanulhatott, hogy a világhírű református intézmény ablakainak tisztítását is magára vállalta: – Akárhányszor elmegyek az ablakok mellett, mindig Emmanuelra, Julianara és gyermekeikre fogok gondolni. Az ablakok biztosítják a kitekintést a falakon túlra. Emmanuel segített nekünk abban, hogy lássuk és megértsük nigériai szolgálatát. Amikor ő személyesen, vagy családja és közössége komoly kihívásokkal szembesült, akkor is mély meggyőződéssel ragaszkodott elhívásához, hogy Isten színe előtt éljen, és így legyen a megbékélés eszköze.

A megbékélésre pedig nagy szükség van ma Nigériában a bonyolult konfliktusok közepette. Van Der Dyke rávilágított arra is, mi okozta a lelkészházaspár halálát: az utóbbi időben felerősödtek a szomszédos törzsek közötti erőszakos összecsapások a földbirtokok miatt. Habár a régió többségében keresztyén, a tulajdonjog miatti vita erőszakot és bosszút szült a keresztyén szeretet és közösség helyett, az észak-amerikai református egyházak továbbra is szorosan együttműködnek a nigériai testvéregyházaikkal a béketeremtésben, a traumák kezelésében, az özvegyek és árvák támogatásában. A kanadai reformátusok rendkívüli pénzügyi segítséget nyújtanak erre a célra.