Miért éppen a hittan maradjon el?

Kötelező távolságtartással, önkéntes maszkhasználattal kezdődik a 2020/2021-es tanév. Országos távoktatásra nem kell készülnünk, de ha gócpontok alakulnak ki, akár já rási szinten is bevezethető a digitális munkarend. Papp Kornélt, a Zsinati Oktatási Iroda vezetőjét kérdeztük.

Papp Kornél Fotó: archívum

Kezdődik a tanítás, de még tart a világjárvány. Mire kell odafigyelni, hogy egy-egy iskola ne váljon gócponttá?

Ha egy intézmény vezetése úgy ítéli meg, akkor elrendelheti a maszkhasználatot, de országosan nem lesz ilyen kötelezettség. (A debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola például már kötelezővé tette a maszk viselését – a szerk.) A tantermekben növelni kell a diákok által használható teret, például, ha szükséges, bútorok eltávolításával. Gyakrabban kell szellőztetni, fertőtleníteni. Ügyelni kell, hogy a diákok a folyosókon, udvaron, ebédlőben tartsák a másfél méteres távolságot. Akár eltérő csengetési rendet is bevezethetnek az iskolákban, hogy több turnusban legyen szünet, így csökkentve a találkozásokat.

Mennyire életszerű, hogy alsó tagozatos gyermekek betartsák az előírt távolságot?

Ezek ajánlások, amelyek alapján az iskoláknak maguknak kell megalkotniuk a szabályokat, amelyekkel meg tudják gátolni a vírus terjedését. Az iskolában nevelőmunka folyik, itt az alkalom, hogy már gyermekkorban normakövetésre tanítsunk. Nagy a tét. Tudok olyan intézményről, ahol az igazgató olyan belső szabályt hozott, hogy önkéntes karanténba kell menniük azoknak a diákoknak és tanároknak, akik az iskolakezdés előtti két hétben külföldön jártak – akár csak zöld jelű országban is. A diákoknak ez az időszak igazolható, a pedagógusok pedig – mivel már elhasználták a rendes szabadságukat – fizetés nélküli szabadságra mehetnek.

BŐVÜL AZ OKTATÁSI HÁLÓZAT

Tizenegy új intézménnyel bővül, így több mint száznyolcvan településen, ötvennyolcezer diákkal zajlik a református nevelés. – Új intézményként Budapesten, Nagykanizsán, Tinnyén és Vasmegyeren óvoda, Hajdúszoboszlón és Miskolcon általános iskola, Kecskeméten többcélú óvoda és általános iskola, Kaposmérőn alapfokú művészeti iskola, Cegléden, Karcagon és Törökszentmiklóson pedig szakképző intézmény jön létre. Már működő intézményünk pedig Balatonfüreden, Lövőpetriben és Vértesacsán óvodával, Egerben általános iskolával, Ibrányban pedig gimnáziummal és kollégiummal bővül – mondja Papp Kornél.

Előfordulhat, hogy ebben a tanévben is távoktatásra váltanak?

Azzal számolok, hogy szeptember közepétől romlani fog a helyzet, de akkor sem kell olyan országos bezárásra készülni, mint amilyen márciusban volt. A tantermen kívüli, digitális munkarend szerinti oktatást pontszerűen is elrendelhetik, ha valamelyik járásban vagy településen a járványügyi intézkedések ezt szükségessé teszik.

A kollégiumokra milyen szabályok vonatkoznak?

A koronavírustesztek elvégzésére nem kapunk állami támogatást, és a legtöbb intézményünk saját forrásból nem tudja szűrni a beköltözőket, ezért a határon túli diákoktól azt kérjük, érkezzenek három-négy nappal hamarabb, mint ahogy a tanév kezdődik. Fenn kell tartani elkülönítő szobát azok számára, akiknél a koronavírus-fertőzés gyanúja felmerül. A védőtávolságot a kollégiumi terekben is be kell tartani.

A minisztériumi ajánlás szerint kerülni kell a csoportbontásokat. Ezért több állami iskola kérte a református hittanoktatókat, hogy ne tartsanak órát.Mit gondol erről?

A református egyház nem tud és nem is akar eltekinteni a hit-és erkölcstanórák megtartásától. Nem hiszem, hogy a járvány jobban terjed ezen a tanórán, mint a szintén csoportbontásban tanított nyelvórákon. Minden tantárgy óráit megtartják szeptembertől az iskolákban, így a hittanhoz is ragaszkodunk. Az állami iskoláknak meg kell oldaniuk, hogy a hit- és erkölcstanos csoportokat is el tudják helyezni, ahogyan más óráknak is helyet adnak.