Most a gyerekek vigyázhatnak a nagyszülőkre
Meg kell értetnünk a gyerekekkel, hogy most nekik kell ránk vigyázni – mondja Velkey György. A református Bethesda Gyermekkórház főigazgatója szerint kötelezővé kellene tenni a maszk használatát az iskolákban.

Egészségügyi szempont ból egyetért az iskolák kinyitásával?
Nincs „csak egészségügyi szempont”. Bár az iskolák kinyitása járványügyileg kétségtelenül veszélyhelyzetet jelent, közös társadalmi szempontrendszer szerint kellett dönteni. Az egészségügyi szabályok betartása életbevágóan fontos, ez papíron meg is valósul, de úgy látom, nem működik mindenhol rendesen. Az iskoláknak szerintem is ki kellett nyitniuk, az más kérdés, hogy meddig működhetnek így.
Milyen óvintézkedéseket kellene megtartani?
Hangsúlyozni kell a hármas alapszabályt az iskolában is: maszkhasználat, kézhigiénia, távolságtartás. Tizenkét éves kortól a maszkhasználat folyamatosan kötelező lehetne, hat és tizenkét év között az értelmesebb-figyelmesebb gyerekeknél szintén megoldható. Ne csak iskolába érkezésnél, hanem hazaérve is alaposan, helyesen mossanak és fertőtlenítsenek kezet a gyerekek! Fertőtlenítsék a kulcscsomókat, telefonokat, szemüvegeket is! A gyerekek és fiatalok között a vírus már sajnos kering, és fokozott figyelem nélkül előbb-utóbb a sokkal veszélyeztetettebb idősebb korosztályhoz is el fog jutni, mivel együtt vannak a tanárokkal, szülőkkel, és sokan találkoznak a nagyszülőkkel. Az időseknek hatvan év felett életveszélyes lehet a koronavírus-fertőzés. Meg kell értetnünk a gyerekekkel, hogy most elsősorban nekik kell vigyázniuk ránk. Nem könnyű pedagógiai feladat.
TANÁCSOK A GYÜLEKEZETEKNEK
A kötelező maszkon, kézfertőtlenítésen és távolságtartáson kívül javaslom, hogy legyen a kapuban homlokhőmérős testhőmérséklet-ellenőrzés is. Pár ezer forint egy eszköz, egy pillanat az egész, és segít, hogy a közösségbe ne lépjenek be azok, akik nem tudják, hogy hőemelkedésük van. Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy éneklés során jobban terjed a vírus, még maszkban is. Mivel a gyülekezeti éneklés lélekerősítő, nem hagynám el, de most ne fortissimóban – azaz hangosan –, hanem halkan énekeljünk. Szerintem így szebb is lesz, ráadásul ezzel is védjük egymást – javasolja Velkey György
A gyerekek mennyire veszélyeztetettek?
A világjárványról összegyűlt hatalmas adathalmaz alapján azt mondhatjuk, a gyerekek általában enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen esnek át a fertőzésen, de ők is fertőzhetnek. A krónikusan beteg gyerekeknél, asztmásoknál, szívbetegeknél, elhízottaknál súlyosabb lefolyású is lehet a fertőzés. Van egy különös, ritka szövődmény, amelyet ugyan csak néhány gyermeknél észleltek, de életveszélyes: ez a Kawasaki-szindrómához hasonló, de annál is súlyosabb sokszervi elégtelenség. A gyerekek a szokásosnál enyhébb légúti tünetekkel is inkább maradjanak otthon, és ilyenkor ne a nagymama vigyázzon rájuk!
Tavasszal még azt javasolták a szakemberek, hogy maradjunk otthon, az időseket izoláljuk. Mi változott?
Az alapvető szabályok nem változtak, de a tapasztalat az, hogy a teljes izolációnak súlyos következményei lehetnek, főleg az időseknél. Az elzártság depresszióhoz vezethet, és sok baj rejtve maradhat, ha egyáltalán nem találkozunk velük. Most is igaz, hogy az öregebbeket úgy tudjuk védeni, ha izoláljuk őket. Családi körben, az óvintézkedéseket szigorúan betartva keressük meg a kapcsolattartás élhető, de biztonságos formáit. Ugyanakkor, ha csak lehet, az idősek ne menjenek boltba, ne használják a tömegközlekedést. Vásároljunk be nekik, és amit vettünk, fertőtlenítsük. Az elhúzódó világjárványban a hangsúly a komplex egészségre terelődik, azaz a testi egészség mellett a léleknek, a spirituális és a szociális egészségnek is nagy figyelmet kell kapnia. Még egy tanács: ha tehetjük, járjunk kerékpárral, ez a távolságtartás és az immunerősítő napi mozgásigény szempontjából is jó.