Templomszentelés Soroksár-Újtelepen

Előfizetek

Több mint tízéves építkezés ért véget szombaton Soroksár-Újtelepen, ahol ünnepélyes keretek között szentelte fel a helyi református gyülekezet templomát Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke. Bár a szentelés a koronavírus-járvány második hulláma miatt kis híján elmaradt, végül több százan vettek részt az ünnepi istentiszteleten a járványügyi előírások betartásával.

Autópályán érkezünk a nyárban felejtett őszi szombaton Soroksár-Újtelepre. Vibrál az aszfalt a sztráda felett, hamar kiderül, hogy a messziről látszódó torony nem délibáb, hanem a Soroksár-Újtelepi Református Missziós Egyházközség új templomának ékessége. A csendes, vidéki kisváros hangulatát idéző környék nem szokott ekkora felhajtáshoz: a templom utcáját mindkét oldalon rendőrautókkal zárták le. A rend őrei és a biztonsági szolgálat jelenléte a templomszentelésen részt vevő kormánypárti politikusok miatt fontos: a kiemelt figyelem Németh Szilárdnak, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkárának és Kubatov Gábornak, az FTC elnökének szól.

ARCMASZK ÉS KÉZFERTŐTLENÍTŐ

A templom kerítése előtt hatalmas sátor áll. Eredetileg a templomszentelés utáni szeretetvendégséget tartották volna itt, de süteményes asztalok helyett székek és tévék vannak a ponyvák alatt azoknak, akik nem juthattak be a templomba. Ugyanis a koronavírus-járvány második hulláma miatt ismét száz főben korlátozta a Magyarországi Református Egyház Zsinatának Elnöksége a templomi istentisztelet résztvevőinek számát. A soroksár-újtelepi gyülekezet nemcsak ezt az ajánlást tartja be, hanem arcmaszkot és kézfertőtlenítőt is biztosít minden vendégnek, aki nem hozott volna magával.

Arcmaszkban ülnek a sátor alatt a vendégek, maszkban várakoznak a politikusok, maszk van a lelkészeken, az egyházi és világi elöljárókon, akárcsak az újságírókon, fotóriportereken és operatőrökön. Bent a templomban is maszkban ülnek azok, akik bejutottak. Az már más kérdés, hogy sokan bejutottak, bár nem mindenki viseli előírásszerűen.

Fotó: Sebestyén László

A DOLGOK KELLŐS KÖZEPE

A templomszentelés első momentumaként Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke és Illés Dávid, a Budapest-Déli Református Egyházmegye esperese közösen vágták át a templom bejárata elé kifeszített nemzeti színű szalagot. A bevonulás után a 150. zsoltár első versének eléneklésével folytatódott az istentisztelet, majd a püspök felolvasta az igehirdetés textusát Pál apostol rómabeliekhez írt leveléből. „Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek, mert aki a másikat szereti, betöltötte a törvényt” – szólt az ige a 13. rész 8. verséből. –

Nincs más dolgunk, mint néhány egyszerű képpel eljutni az ige igazságához – kezdte prédikációját Bogárdi Szabó István, majd így folytatta: – Úgy szenteljük meg ezt a templomot, hogy közben az apostol szavának, Isten élő Igéjének hálából újra elkötelezzük magunkat.

A püspök szavaival lefestette: a periférián épült a templom, amelynek tornya már messziről jelzi az érkezőnek, hogy „itt élő közösség van, akik időről időre egybegyülekezenek Isten dicsőítésére, Krisztushoz fohászkodni”.

Bogárdi Szabó István párhuzamba állította a soroksár-újtelepi gyülekezet város szélére épült templomát és a felolvasott igeszakaszt. – A bibliatudósok nem tudják eldönteni, hogy a hetedik versig tart-e egy szakasza ennek a levélnek, vagy a nyolcadik is benne van, vagy esetleg a nyolcadikkal kezdődik egy új gondolat. Hol így, hol úgy szakaszolják. Egyet tudunk: valahol a szélén van. Tudjuk azt is régóta, hogy ami a szélen vagy a periférián van, az sokszor a dolgok kellős közepe lehet – hangsúlyozta a püspök, rámutatva, hogy a 8. vers beékelődik az alávetettség, az odarendeltség és a római levél nagy mondanivalói, mint az üdvözítés titkának bemutatása vagy a bűnös ember megszabadításának csodálatos története közé.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!