Ne kelljen megbánnunk döntéseinket!
Dolgozhat-e számla nélkül, aki református? A IV. Budapesti Református Mérnöktalálkozón a mérnöki kompromisszumokat tekintik át református szemmel. A programra informatikusokat, programozókat és mérnököket, mérnökhallgatókat várnak. A részletekről a találkozó főszervezőjét, Németh Balázst, a budapesti mérnökmisszió lelkészét kérdeztük.
Milyen kompromisszumok vannak egy mérnök munkájában?
Gondoljunk egy ház építésére: a megrendelő általában szeretné, ha tartós anyagokból készülne a ház, egyre többen kérik, hogy legyen fenntartható, környezettudatos, elég nagy a családnak, és persze legyen mindez olcsó. Ilyenkor előkerül számos jogi, pénzügyi és etikai kérdés, amelyekben a megrendelőnek, a mérnöknek és a kivitelezőnek is kompromisszumokat kell kötnie. Mi a fontosabb, a méret vagy a fenntarthatóság? Az ár vagy az idő? De mondok gyakorlati kérdéseket is: számla nélkül olcsóbb az építkezés – elfogadjuk-e ezt mint lehetőséget? Ha kicsi a beépíthetőség, pár százalékkal túlléphetjük, úgysem jönnek ellenőrizni – duruzsolják a fülünkbe. Ezek kis döntések, de formálják a jellemünket, és ezekben is meg kell mutatni, hogy Krisztushoz kötött az életünk. Az idei mérnöktalálkozó kérdése az, hogy létezik-e jó kompromisszum. Mitől lesz jó? Mi az, amihez református keresztyén mérnökként ragaszkodnunk kell? A Biblia útmutatást ad.
Mi az, amihez mindenképp ragaszkodnunk kell?
A mérnöktalálkozó vezérigéje pont ezt fejezi ki: „Boldog, akinek nem kell elítélnie önmagát abban, amit helyesel.” (Róm 14,22b) Hiszen az, hogy mit tekintünk – például egy építkezésnél – fontosnak és kevésbé fontosnak, illetve milyen kompromiszszumokat kötünk, az helyzet- és egyénfüggő, nincs általános szabály. Hitünk segít a konkrét esetekben.

Fontos, hogy napokkal, évekkel később se bánjuk meg a döntésünket. Döntsünk mindig úgy, hogy keressük, mi Isten akarata a kérdésben, hiszen egyszer előtte is számot kell adni.
Milyen programokra számíthatnak a találkozó résztvevői?
Az első előadást Csak azt az egy dolgot engedje meg az Úr – kompromisszumkeresés bibliai mércével címmel Zsengellér József, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora tartja. Ezt követően Diviánszky Ákos programozó beszél a nemzetközi piacra számítógépes és okostelefonos játékokat készítő vállalatának tapasztalatairól Keresztyén mérnöki vállalkozások (nem) mindennapi kompromisszumai címmel.
Üzleti modelljük része, hogy a munkavállalók együtt imádkoznak a cégért. Szól majd a külső és belső kompromisszumokról, amelyeket együtt éltek meg. Ezután fórumbeszélgetések lesznek, például a gyülekezetépítési konfliktusok és kompromisszumok címmel.
REFORMula Challenge néven is lesz programjuk.
Ez az októberi Református Középiskolások és Egyetemisták Innovációs Versenyének bemutatója. Minden csapatnak lesz virtuális és távirányítós kisautója, verseny közben optimalizálni kell a fogyasztást és a köridőt, emellett bibliai kvízkérdésekre válaszolni, a jó válaszok bónuszokat jelentenek, például időt vagy kanyarlevágási lehetőséget. A kezdeményezésünket bemutatjuk a mérnöktalálkozón, de a célunk a középiskolások megszólítása, hiszen küldetésünk része, hogy erősítsük a hívő fiatalokat, akik természettudományos pályára készülnek. Tudniuk kell: a tudomány és a hit nem zárja ki egymást, a kettő együtt megélhető valóság. A középiskolások jelentkezését február 1-től várjuk.
Előzetes regisztráció szükséges
A IV. Budapesti Református Mérnöktalálkozóra református gyülekezetekhez tartozó mérnököket, informatikusokat, programozókat és mérnökhallgatókat várnak. A találkozó február 22-én szombaton lesz Budapesten, a Dunamelléki Református Egyházkerület székházának dísztermében (IX. Ráday u. 28.). A találkozó ingyenes, de regisztrálni kell a mernokmisszio.hu/ mernoktalalkozo oldalon