Bécsi reformátusok a terrortámadásról

Sokkolta a bécsieket a november 3-i terrortámadás, amely következtében négyen meghaltak. A lövöldözések egyik helyszínétől néhány száz méterre van a református templom, ahol a helyi magyarok tartják az alkalmaikat. A gyülekezet vezetősége bízik abban, hogy a történtek után Bécs belvárosában megerősítik a rendőri felügyeletet. Az Ausztriai Magyar Református Lelkigondozó Szolgálat lelkészével, Karvansky Mónikával beszélgettünk.

Hogy érzi magát? Hol érte a terrortámadás híre?

Feldúltak az események. A magyar reformátusok több mint száz éve a bécs-belvárosi református templomban tartják alkalmaikat. Az épület csupán néhány száz méterre van a támadás egyik helyszínétől. A merénylet délutánján éppen egy magyar család keresztelőjének papírjait intéztem a lelkészi hivatalban. Ezután hazaindultam a belvároson át. Feltűnő volt, hogy a vendéglők asztalai körül kívül és belül egyaránt zsúfoltan ültek az emberek. A koronavírus-járvány miatt meghozott intézkedések kezdete előtti este volt ez, másnaptól bezártak az éttermek.

Karvansky Mónika lelkész Fotó: Archívum

Amikor arra sétáltam, semmi különöset nem tapasztaltam. Villamosra szálltam, egy óra múlva hazaértem. Ekkor szembesültem a sorra érkező üzenetekkel, hogy jól vagyok-e. Megnéztem a híreket, így értesültem arról, mi történt, amíg én hazafelé tartottam.

Jó, hogy nem esett bántódása. A bécsi magyar református gyülekezet tagjai közül érintett valakit a támadás?

Úgy tudom, hogy nem. Sokan maguktól is jelentkeztek, másokra én kérdeztem rá, jól vannak-e. Az egész várost, az országot sokkolta, ami történt. Még döbbenet van bennünk, előjöttek néhány éves emlékek, amikor a magas fokú terrorveszély miatt óvintézkedéseket kellett bevezetnünk a templomban. Akkoriban az istentisztelet kezdetén a kapukat be kellett zárni, és az ajtóhoz felügyeletet kellett állítani. Ez is aggasztó volt, hiszen belegondoltunk, hogy milyen nagy veszélynek vagyunk kitéve.

Most is várható a terrorveszély miatt valamilyen szigorítás, intézkedés?

Bízunk abban, hogy Bécs belvárosában megerősítik a rendőri felügyeletet, a templomoknál és vallási intézményeknél szigorúbb ellenőrzésre számítunk. Erre nem csak a november 3-i támadás ad okot. Egy héttel korábban két templomban is atrocitások történtek, a Szent István-székesegyházban valaki randalírozott, a 10. kerület egyik katolikus templomában pedig ötven fő zavargásai miatt kellett beavatkozniuk a rendőröknek. A történtek miatt úgy érezzük, hogy fontos lenne a körülmények külső biztosítása.

Mit tehet most a gyülekezetük, mi lehet a feladata terrorhelyzetben a hívő embernek?

Döbbenet, szomorúság, gyász és aggodalom nehezedik most Bécsre, az országra, az életünkre és a lelkünkre. Jeremiás próféta szavaival biztatok mindenkit imádkozásra a városért, az országért, az értünk dolgozókért, egymásért: „Fáradozzatok annak a városnak a jólétén (...), és imádkozzatok érte az Úrhoz, mert annak a jólététől függ a ti jólétetek is!” (Jer 29,7)