Egyházjogász a Károli-díjasok között

Előfizetek

A koronavírus-járvány miatt idén nem egy központi ünnepségen vehették át az állami Károli Gáspár-díjat a kitüntetettek, hanem „házhoz” vitte azt Soltész Miklós államtitkár. Szathmáry Béla teológiai professzor a Sárospataki Református Teológiai Akadémián kapta meg az elismerést.

Idén ketten vehették át a Károli Gáspár-díjat, amelyet immár tizenhárom éve azok kaphatnak meg, akik a hittudományok területén maradandót alkotva gazdagítják a magyar tudományos életet, a vallásos szellemi életet, valamint kimagasló eredményeket érnek el a biblikus tudományok területén. Szathmáry Béla egyetemi tanár, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia professzora az állami egyházjog református szemléletű kutatásának új szempontokat felismerő tudományos és tanári munkásságának elismeréseként kapta meg a református bibliafordítóról elnevezett díjat.

RENDHAGYÓ HELYSZÍN

– Ez olyan állami kitüntetés, amely Károli Gáspár nevét viseli, és a református tudományos tevékenységért adják. Többek között a név az, amely egyházivá teszi, ezért is szokták épp a reformáció emlékünnepének napján, október 31-én átadni – mondta Szathmáry Béla, miután átvette az elismerést a Sárospataki Református Teológiai Akadémián Soltész Miklóstól, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárától, valamint Fürjes Zoltán helyettes államtitkártól.

A szűk körben tartott ünnepségen Soltész Miklós Pál apostol azon idézetével kezdte a beszédét, amelyet a korinthusi gyülekezetnek írt első levelében olvashatunk. Ezt választotta igei mottójául Szathmáry Béla is: „Minden szabad, de nem minden használ. Minden szabad, de nem minden épít. Ne keresse senki a maga javát, hanem a másét.” (1Kor 10,23–24) Az államtitkár szerint ez az igei küldetés akár mindannyiunké is lehetne.

A JOG FONTOS ÉS SZÜKSÉGES

Soltész Miklós kiemelte: Jézus Krisztus tanításaiban és életében a jog közvetlen módon nincs benne. Sőt, mintha kerülné is, illetve adott esetben ő maga is megrója azokat, akik az Ószövetséget betű szerint követik, akik a jog szerint akarják értelmezni az isteni tanítást. Az államtitkár szerint mindezek ellenére a jog kell ahhoz, hogy összefogja mindazt, amit mi intézményes egyháznak tartunk.

– A jog fontos és szükséges az ember életében, mert anélkül nem tudna élni a társadalom, a nemzet vagy akár az Európai Unió – fogalmazott a politikus. Szerinte emellett a joggal sokan vissza is élnek, vagy éppen hiányzik belőle az emberiesség:

– Nekünk, keresztyén embereknek az a feladatunk, hogy ezt a kettőt ötvözzük a mindennapokban, hogy a krisztusi tanítás és a jogszerűség is megmaradjon.

Az államtitkár szerint a Károli-díjjal azért is szeretnének köszönetet mondani, hogy Szathmáry Béla a diákok, a teológusok és a lelkészek tanítója és mestere. – Nagy szükség van erre. Látjuk, hogy mekkora harc folyik a világban, és csak akkor tudunk a keresztyénségért, a magyarságért mindent megtenni, ha képzett fiataljaink vannak. Ők fel tudják venni a harcot, és merik vállalni a keresztyén tanítás legmélyét is – fogalmazott.

NAGY ELŐDÖK NYOMÁBAN

– Szathmáry Béla az állami egyházjog és a magyar református egyházjog kiemelkedő képviselője. Tudományos igényességgel megírt kompendiuma az állami egyházjog és a református egyházjog oktatásának alapműve. Teológiai tanárként és a magyar bírói kar országosan megbecsült tagjaként példaadóan valósítja meg az egyházi és a világi tudomány és szakértelem egységét. Nagy elődök után az állami egyházjog református szemléletű kutatásának új szempontokat felismerő és megismertető jeles képviselője – fogalmazott laudációjában Fürjes Zoltán helyettes államtitkár.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!