Előre kell tekintenünk

Előfizetek

A maszkhasználat és a távolságtartás szabályai még a vakcina bevezetése után is sokáig velünk maradhatnak. Azonban ha fegyelmezetten viselkedünk és mindent megteszünk, hogy elkerüljük a fertőzés kockázatát, van rá esély, hogy tavasszal elmúlik a járvány. Prohászka Zoltán immunológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Pozsonyi úti református gyülekezet presbitere jó és szükséges döntésnek tartja a templomi alkalmak felfüggesztését, mivel a koronavírus énekléssel, hangos beszéddel sokkal könnyebben terjed, ráadásul egy ember akár tíz napig is tünetmentesen hordozhatja a vírust.

Amikor ez az interjú készül, ismét azt lehetett olvasni, hogy rekordot döntött a fertőzöttek száma.

Ez bizony goromba vírus, mert mire az első tünetek megjelennek, addigra az, aki megfelelő ővintézkedések hiányában elkapta, már legalább három-négy embernek továbbadta a fertőzést. Bizonyára sokan ismerik azt a mesét, amikor egy perzsa bölcs feltalálta a sakkjátékot, és a sahnak átadta, az uralkodó meg akarta őt jutalmazni. A bölcs furfangosan azt kérte jutalmul, hogy annyi rizsszemet kapjon, amennyi a sakktáblán olyan módon elfér, hogy az első négyzetre egy szem kerül, a másodikra már kétszer annyi, és egyik négyzetről a másikra mindig duplázódnak a szemek.

A sah először mosolyogva beleegyezett, hogy milyen jó, hogy a bölcs nem aranyat kér, hanem csak rizst, de amikor átgondolta, rájött, hogy nincs annyi rizs a földön, amennyit rá lehetne így tenni a táblára. Mivel hatvannégy négyzet van egy táblán, mire hatvannégyszer megduplázódik a rizs mennyisége, addigra a Föld tömegéhez hasonló mennyiségű lesz belőle. Tehát, tegyük fel, hogy egy ember két nap alatt csak két másik embert fertőz meg, akkor száz nap alatt ötvenszer duplázódik meg a fertőzöttek száma.

A vakcina lehet az egyetlen megoldás?

Nem a vakcina lesz a megoldás, hanem a távolságtartás és a kontaktusszámok minimalizálása. A legjobb esetben is év végére vagy jövő év elejére készül el az oltás, de akkor még nem lesz elérhető olyan mennyiségben, hogy mindenkinek jusson.

Prohászka Zoltán immunológus Fotó: Somorjai Balázs

Ezért egészen biztos, hogy tavaszig valamilyen mértékben fennmaradnak a korlátozások. A józan ész szerinti távolságtartással és maszkhasználattal pedig jóval tovább együtt kell élnünk majd. Tudom, mert én is elszenvedője vagyok, hogy ez bizony a gyülekezetek életét, a templomi szertartásokat és istentiszteleteket is hátrányosan fogja érinteni. De ha semmilyen védelem nem lenne, akkor már rég mindenki fertőzött volna.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!