Nemzedékek munkája
Megújult és kibővült a gyülekezeti ház az alig négyszázhúsz lakosú zempléni Nyíriben. Az épületet a Magyar Falu Program támogatásával korszerűsítették. Az egyházközség udvarán évekig üresen álló épület régen csűr volt, amelyet a reformátusok alakítottak át közösségi térré.
A magyar állam csaknem huszonhárommillió forinttal támogatta a rossz állapota miatt nem használható ház felújítását. A pénzből nemcsak helyreállították, hanem ki is bővítették az épületet: vizesblokkot és ifjúsági szobát alakítottak ki, ahol a tervek szerint baba-mama kört és bibliaórákat fognak tartani. Eszközöket is vásároltak, és közösségépítő programokat is szerveznek majd.
– Az egyházmegyétől további négyszázezer forintot kaptunk, amiből a fűtést korszerűsítettük – mondta Orbánné Verók Zsuzsanna lelkipásztor, aki az ünnepségen úgy fogalmazott: a megújult épületben Isten nemzedékről nemzedékre való kegyelme, szeretete és hűsége mutatkozik meg. A gyülekezeti ház legnagyobb termét – amely jelenleg gyülekezettörténeti kiállításnak ad helyet – Darányi Lajos református püspökről nevezték el.
A felújításért tartott január 17-i hálaadó istentiszteleten Mészáros István, a Zempléni Református Egyházmegye esperese hirdetett Igét. – Istent kell képviselnünk a világban, és ő a nehéz helyzetekben is mellettünk áll. Meg kell nyitnunk szívünket a másik ember előtt. Ez a záloga annak a bizalomnak, amelyet építeni kötelességünk, közösségeinkben és személyes életünkben egyaránt – hangsúlyozta. Pásztor Dániel, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökhelyettese kifejtette: a felújítással nem csupán állagmegóvást végeztek el, hanem funkciót is adtak az épületnek, amelyben „lelki élet” folyhat.

– Kötelességünk, hogy az ősök által épített, lakott és megvédett környezetet ne csak szeressük és tiszteljük, hanem megóvjuk, és továbbadjuk – mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára az avatáson. Soltész Miklós hangsúlyozta: a kormány az egyházakkal együttműködve arra törekszik, hogy segítse a falvak megmaradását. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő kiemelte: a gyülekezeti ház felújítása „megerősít abban, hogy van értelme a küzdelemnek, amelyet a vidék és az eklézsiák megerősítéséért végzünk”. A politikus emlékeztetett: hasonló célokra összesen százharmincmillió forint támogatást utaltak ki.