Mint a mai nap

November 21-én online díjátadóval zárult a 23. Faludi Nemzetközi Filmszemle programja: az eseményen tizenhárom kategóriában díjazták a legjobb alkotásokat, köztük az ökumenikus zsűri által kiválasztott filmet is.

A fesztivál minden évben több műfaji kategóriában – rövidfilm, dokumentumfilm, animáció, kísérleti film – várja a nevezéseket, így a nemzetközi zsűri is kategóriánként választja ki a szemle legjobbjait. Külön elismerést kap a legjobb filmrendező, a legjobb diákfilm és a legjobb színész is. A filmfesztiválhoz tizenegyedik éve fotópályázat is kapcsolódik, amelynek díjátadóját szintén a záróünnepségen tartották: egyéni fotó és fotósorozat kategóriában is díjat kaptak a legjobbnak ítélt művek.

Az idei ökumenikus zsűri tagjai Jean-Paul Käser fordító (Svájc), Matías Zemljič rendező, forgatókönyvíró, vágó (Szlovénia), Nacsinák Gergely ortodox pap, író és Paksa Balázs újságíró, szerkesztő voltak. Az idei év egész versenyszekcióját – azaz tizenegy filmblokkban ötven filmet – online nézték meg, a műfaji sokszínűség ellenére a teljes versenyprogramból hagyományosan csak egy filmet díjaztak. 2020-ban a zsűri Magda Strzyzyáskának ítélte oda díját rövidfilmjéért, az A day like today című alkotásért, amely a rendező első filmje is egyben.

Egy kocka Mint a mai nap c. filmből Fotó: Facebook

A rendezőnő egy anya és lánya rendhagyó napját mutatja be, amikor a tinédzser egy tehetségkutatón vesz részt. A szereplés nem túl sikeres, de a készülés izgalma, majd a fellépés kudarca közelebb viszi egymáshoz a két főszereplőt, rámutatva, hogy az emberi kapcsolatokat a megpróbáltatások is elmélyíthetik. Az anyának rá kell jönnie, hogy gyermekének nem az ő álmait kell megvalósítania, a tizenhárom éves lány pedig felismeri, hogy a megfelelés kényszere nem vezet katarzishoz. A fellépés okozta feszültség olyan kivételes helyzetet teremtett, amelyre egyik szereplő sem tudott felkészülni. Ez a váratlanság, ez a kiszámíthatatlanság tárja fel előttük kapcsolatuk sérülékenységét, amelyet csak egymás iránti szeretetükkel tudnak orvosolni.

A rövidfilm üzenete talán abban összegezhető, hogy a másik iránti nyitottság és az a képességünk, amellyel lemondhatunk saját vágyainkról, közelebb visz minket egymáshoz.