Családi életre nevelni

Előfizetek

A családi szerepek, a családon belüli élet tanulható és tanítható. Egy ideje egyetemi szinten is foglalkoznak a kérdéssel a Károli Gáspár Református Egyetemen, de márciustól ezer, a gyermekek nevelésében részt vevő szakember ingyenesen sajátíthatja el, hogyan érdemes a különböző korú gyermekekkel erről beszélgetni. A szervezők azt vallják, érdemes velük együtt gondolkodni a családjukban elfoglalt helyükről, az egymással való kommunikációról és arról, hogyan tudna jobban, örömtelibben működni egy család. Komlósi Piroska pszichológus, egyetemi docens beszélt a továbbképzés előkészületeiről és a folytatásról.


Mi volt az a gondolat, amely életre hívta ezt a programot?

Kopp Mária orvosprofesszor a kutatásai alapján kimutatta, hogy a család úgynevezett „egészségvédő faktor”, vagyis a benne élők számára több olyat is nyújt, ami a testi-lelki egészséget támogatja. És úgy gondolta, hogy a családok akkor tudnak megerősödni, ha a gyerekek már iskoláskorukban megértik a családban élés fontosságát, illetve a saját aktív szerepüket. 2012-ben sikerült beépíteni a Nemzeti alaptantervbe a „Családi életre és kapcsolati kultúrára felkészítés” témakörét a fejlesztési területek és nevelési célok közé. Ezután sürgetővé vált az érdeklődő pedagógusok felkészítése ezekre.

Ez azonban rengeteg pedagógust és rengeteg munkaórát jelent.

Ez lelkesítő feladat. A Károli-egyetemen 2013-ban elindítottunk egy negyvenórás, úgynevezett CSÉN továbbképzést pedagógusoknak és segítő munkát végző szakmabelieknek. Lelkészek, hitoktatók, vallástanárok, óvodapedagógusok, védőnők, szociális munkások is jelentkeztek ezekre a képzésekre, és nagyon hasznosnak találták. Ennek a szélesebb körben való terjesztésére adott most lehetőséget a Családbarát Ország óriásprojekt; tankönyvet írtunk, trénereket képeztünk ki, és ők fogják továbbadni országszerte ezt a tudást.

Nagyon fontos lenne, hogy a református oktatási intézményeinkből minél előbb és minél többen jelentkezzenek erre a képzésre. Az ideális az, ha egy iskolából ketten jelentkeznek, így egymást szakmailag és lelkileg is támogathatják a törekvésben. Hiszen napjainkban a keresztyén fiataloknak nagy szükségük van minél felvértezettebben készülni a felnőtt életükre, az elkötelezett, felelősségteli szeretetkapcsolatban való családi együttélésre. Ez a képzés ezt a szemléletet közvetíti és erősíti, hogy a résztvevők is továbbadhassák.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!