LXIX. évf. 18. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Gaál Sándor, a Nyírségi Református Egyházmegye esperes-lelkipásztora, református hittudományi egyetemi oktató osztja meg velünk gondolatait.
-
Keresztmamák a kárpátaljai családokért
Félszáz kárpátaljai, nehéz sorsú református családot segít a keresztmamaprogram. Nem csak az anyagi, a lelki támogatás is nélkülözhetetlen – hangsúlyozza Svébisné Juhász Márta, a Magyarországi Református Nőszövetség elnökhelyettese.
-
Töredékes kép
Keveset vagyunk képesek átengedni magunkon Isten dicsőségéből! Jézus azonban hitelesen mondhatta: „Aki engem lát, látja az Atyát.” Isten egy édesanya méhében formálta emberré egyszülött Fiát! Nem Mária volt a hibátlan, hanem Jézus Krisztus: ő tökéletes képe az Atyának.
-
Ott leszek!
Több buszt is megtölt majd az erdélyi Maros-Mezőségi Református Egyházmegye egységnapi küldöttsége. A májusi református fesztiválon fellép az alsóvárosi gyülekezet Origó nevű ifjúsági zenekara, ahogyan a Marosvásárhelyi Református Kollégium énekkara is.
-
A szívbe írt evangélium
A János evangéliumára fokozottan igaz: összkép, benyomás, szavakba nehezen önthető, mégis alapvető és személyes vallomás jön át belőle – vallja Hanula Gergely teológus-nyelvész, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezető professzora. E bibliai könyvhöz fűzött magyarázatai a közelmúltban jelentek meg. Erről kérdeztük.
-
A testépítés...
... és testedzés, az egészség és fiatalság kultuszában ma erős felkiáltójel Jézus megfeszített teste a kereszten. A testépítés mellett a léleképítés szent feladata a fontos. Szentelünk-e rá legalább ugyanannyi időt és energiát, hogy a lelkünk befogadja őt? Nemcsak hús-vér testben élünk, hanem Lélek által a lelki testben, szómában is, ahol a Lélek irányít. Ha ránk néznek mások, látják rajtunk, hogy ő él velünk és bennünk?
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Az igazi bölcsességről
A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősíti a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.
-
Reménységünk kovácsa, a megpróbáltatás
Vajon szorongónak születünk, vagy a körülményeink, esetleg életmódunk tesz azzá? Hogyan segíthetjük ítéletmentesen, bibliai alapokon gyülekezeteink mentálisan küzdő fiataljait? Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológust a modern népbetegségről, a szorongásról kérdeztük.
-
Kalandom a ChatGPT-vel
Ha nem vigyázok, hirtelen alternatív valóságban találom magamat csak azért, mert a gépet nem tanították meg azt mondani: nem tudom. Pontosabban úgy programozták, hogy ezt minél kevesebbszer fogalmazza meg. Szóval: használd vagy ne, de légy szemfüles és egészségesen gyanakvó! Kérj forrásokat, kérdezz vissza! Ahogyan a pénzt vagy a médiát, ezt is meg kell szelídítenünk.
-
Fiaknak boldog édesanyja
Ezen a napon nincs, akinek ne jutna eszébe valaki, akit az anyjának nevezhet. Ő az, aki etet, itat, dédelget, ápol, őriz, nevel, kísér, vigasztal. Egy személyben gyógyszer, menedék, otthon, étel, lexikon. Ölelés, nevetés, csók, játék, ének, jó tanács, szeretet. Minden, amire szükségünk van. A legnagyobb ajándék azonban az, ha valakinek hívő édesanyja lehet.
-
A lélek váltságának őrei
Mit vár el a társadalom a lelkészektől? – A keresztelőre, esküvőre, temetésre gyakorta megrendelt, teljesítendő eseményként tekintenek. A lelkész akkor cselekszi meg Isten akaratát, ha sem kiszolgálni, sem elutasítani nem akarja a kérést. Többletet kell adnunk: türelmet, törődést, empátiát – hangzott el e témát elemző beszélgetésen.
-
Határok a szabad alkotásért
A Határok a vezetésben című könyvében Cloud olyan eszközöket és technikákat kínál, amelyekben az idegtudomány legújabb eredményeire támaszkodik. Megmutatja, miért kulcsfontosságú a vezetőknek olyan feltételeket teremteniük, amelyek az emberek agyát a legmagasabb szintű teljesítményre késztetik.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Egy édesanya
Bizony, egy kisgyermek születése Isten egyik legnagyobb ajándéka. Ám ha valakinek nem születik gyereke, pedig szeretne, az nagyon szomorú dolog. Így volt ezzel Anna is, Elkána felesége. Hiába volt kedves és jó a férje, Anna mindig csak bánatos volt. Semmivel sem lehetett felvidítani, mert szüntelen arra gondolt, bárcsak születhetne gyermeke.
-
Szeretethíd: tízezer felett a regisztrálók száma
A Magyar Református Szeretetszolgálat évente megrendezi a Szeretethíd programot, idehaza és Kárpát-medence-szerte legalább tízezer embert buzdítva önkéntes szolgálatra, három témakörben: környezetvédelem, szociális és fejlesztési programok.
-
Ullmanné Dénes Annamária
– Személyes célom az elkövetkezendő évekre, hogy megfogalmazzam a magyar keresztyén pedagógia lényegét: Karácsony Sándor pedagógiai hitvallását összevetve a református keresztyén pedagógia alapjaival.