Ahol minden lélegzet számít

Előfizetek

A Törökbálinton működő Református Pulmonológiai Centrum (RPC) Magyarország második legnagyobb tüdőgyógyászati intézménye a maga háromszázhúsz betegágyával. A fekvőbeteg-ellátás mellett évente több mint kilencvenezer ambuláns vizsgálatot végez, valamint öt mobil állomással több mint százhúszezer embert ér el mellkasszűréseivel. Országosan komplex pulmonológiai ellátást nyújt számos szakterületen, ilyen a tüdőrák, a COPD, a súlyos asztma, a cisztás fibrózis, az intersticiális tüdőbetegségek, a gyermek-tbc- és -bronchológiai vizsgálatok, illetve a gyermek- és felnőttalváscentrum.

Az intézmény vezetője, Gálffy Gabriella 2018-ban került az akkor még Törökbálinti Tüdőgyógyintézethez, oktatási-kutatási igazgatója lett a kórháznak, valamint ő lett az onkológia vezető főorvosa. Mint mondja, azt a megtisztelő feladatot kapta, hogy európai szintű onkológiai ellátást alakítson ki az intézményben, amelyhez az abban az évben átadott szárny ideális helyszínnek bizonyult.

– Az intézmény korábbi vezetői jól látták, hogy előre kell menekülni a szakmában, ezért hozták létre a háromszintes épületet. A tüdőrákellátás kezelési lehetőségei (célzott terápia, kemo- és immunterápia) sokat fejlődtek az elmúlt tíz-tizenöt évben, a korábbi körülmények között pedig már nem tudott volna tovább fejlődni a betegellátás minősége – mondja a főigazgató.

Gálffy Gabriella Fotó: Kiss László

A modern onkológiai és diagnosztikai centrum a szakmai irányelveknek megfelelően működik: 2019 óta saját CT-berendezéssel rendelkeznek, itt összpontosul a pulmonológiai járóbeteg-ellátás. Beköltözött az épületbe a törökbálinti tüdőgondozó, valamint számos, a tüdőgyógyászathoz közvetlenül kapcsolódó társszakma – neurológia, reumatológia, fül-orr-gégészet, kardiológia, ultrahang-szakrendelések, amelyek az ambulánsan érkező páciensek ellátása mellett a fekvőbetegosztályok betegeinek kezelésében is részt vesznek, ráadásul nagy segítséget jelentenek az itt élő törökbálinti lakosságnak.

– Ezenkívül nagy forgalommal működnek a pulmonológiai és onkológiai ambulanciák, tavaly pedig létrehoztunk egy úgynevezett palliatív jellegű szakambulanciát is, elsősorban az onkológiai betegek és családjuk aktív kezelésen túli támogatására – tájékoztat a főigazgató, aki 2020-tól az intézet vezetője.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!