Isten tiszta lapot ad
A szabadságunk hasonlít a lélegzéshez, utóbbinál sem vesszük észre az elhasznált oxigén megszokott pótlását. Ám amikor rácsok, reteszek, zárak állják útját a haladásnak, tiltakozik a test, a lélek és az elme. Ezt az élményt tapasztalhattuk meg a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön be- és kiléptető rendszerében. Ez az intézmény adott otthont a börtöncursillo tizedik évét köszöntő ünnepségnek május 6-án. Az ökumenikus hálaadáson a történelmi egyházak vezetői, lelkipásztorok, a fegyintézet jelenlegi és korábbi parancsnokai, egyenruhás és civil alkalmazottai, cursillót végzett fogvatartottak és már szabadult egykori elítéltek adtak hangot tapasztalataiknak.
A CURSILLO MEGÚJULÁST HOZ
– A lelkigondozás különös jelentőséggel bír a büntetés-végrehajtási intézetekben – fogalmazott Együd József bv. alezredes, a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön parancsnoka. – Tiszalökön és Zalaegerszegen már korábban szerveztek cursillo hitmélyítő tanfolyamot. A kollegák azt tapasztalták, hogy az elítéltek erre a három napra szinte másik világba csöppentek, semmilyen fegyelemsértés nem történt a körükben. De ennél sokkal többről van szó, ezt bőséggel láthattuk az elmúlt egy évtized történéseit elemezve. Támogatjuk a megújulást hozó kezdeményezést. Liturgikus istentiszteleten adtunk hálát Istennek bőségesen osztott ajándékaiért a kápolnában.
Barna Sándor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke Pál apostolnak a korinthusiakhoz írt második leveléből az 5. fejezet 14. és 15. versét hozta a hallgatóság elé: „Mert Krisztus szeretete szorongat minket […] azért halt meg mindenkiért, hogy akik élnek, többé ne önmaguknak éljenek, hanem annak, aki értük meghalt és feltámadt.” Majd a békéltetés szolgálatát hangsúlyozta. Prédikációjában kitért arra: olyan korban élünk, amikor az élni és élni hagyni könnyű módot kínál a mindennapokra, nem kell a jó és a rossz közt ingadozva küzdeni.
– Hol a határ? – kérdezte, majd példaként említette az úton száguldó teherautó előtt játszó gyereket. Nem az a természetes, hogy azonnal elhúzzuk onnan? A remény és az új élet üzenetéről fejtette ki gondolatait a püspök, és arról, hogy a Bibliából vett Igék a rácsok mögött különös hangsúlyt kapnak. Krisztus nem vétkezett, magára vette bűneinket. Ha elfogadjuk Jézusban Isten ajándékát, már nem vagyunk azok, akik voltunk. Ki ne vágyna bűnei bocsánatára, a kegyelemre? Isten tiszta lapod ad, s érezhetjük: neki minden ember számít! Nem az a kérdés, mit tettünk, hanem az, kihez fordulunk! A test szerint ismert világ a maga törtetésével, a pénz, befolyás, kapcsolatok utáni hajszájával, a kudarcaival lezárulhat. A váltófutáshoz hasonlította a küzdelmeinket, amikor átveszi a stafétabotot a következő futó: „Te adj bele mindent!” Ezt szolgálják a cursillót végzők számára rendezett ultreya (azaz bátran tovább!) találkozók, amelyeken a keresztyén úton történő továbbhaladásról tesznek bizonyságot Jézus követei.

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!