Növekvő keresztyénellenes gyűlölet Európában
Az európai keresztyénekkel szembeni intoleranciát és diszkriminációt figyelő központ (OIDAC) 2024-es jelentése az európai keresztyénellenes bűncselekmények számának növekedésére hívja fel a figyelmet: 2023-ban 35 országban összesen 2444 esetet dokumentáltak. Az incidensek között vandalizmus, személyes támadások, munkahelyi diszkrimináció és politikai kirekesztés is szerepel.
Franciaországban történt a legtöbb eset, közel ezer, majd az Egyesült Királyság (több mint hétszáz) és Németország (277) következett. Különösen megrázó két francia apáca története, akik – bár önvédelmet is tanultak és többször fordultak a rendőrséghez védelemért – a hitük miatti ellenségeskedés és erőszak következtében végül kénytelenek voltak elhagyni lakóhelyüket. Az Egyesült Királyságban a lakótársa fenyegetett meg egy férfit – aki áttért az iszlámról a keresztyénségre –, mondván, „megérdemli a halált” vallása elhagyásáért. Mindketten menedékkérőként tartózkodnak az országban. A jelentés szerint sok keresztyén számol be munkahelyi zaklatásról, elbocsátásról vagy politikai kirekesztésről, emiatt sokan inkább kerülik, hogy nyíltan beszéljenek hitükről.
Az OIDAC ajánlásokat is megfogalmazott: az európai kormányoknak javítaniuk kell a vallási ismereteket a köztisztviselők körében, biztosítaniuk a keresztyének méltányos képviseletét a médiában, és létre kell hozniuk egy uniós koordinátori pozíciót a keresztyéngyűlölet elleni fellépésre, hasonlóan ahhoz, ahogyan az antiszemitizmusra és az iszlámellenességre reagáltak. Az egyházakat arra bátorítják, hogy álljanak ki a vallásszabadság mellett, és támogassák a vallási és világi közösségek közötti tiszteletteljes párbeszédet. Bár a keresztyéneket érő hátrányos megkülönböztetés súlyos probléma, az OIDAC elismeri, hogy a zsidó és muszlim közösségek is szembesülnek hasonlóval, ezért egységes fellépést sürget minden vallás hitéleti szabadságának védelmében.
