Hit mellé ragasztott tudomány
Júniusban sikeres államvizsgát tett a Károli Gáspár Református Egyetem egyházi vezetési és gazdálkodási szakjának első kibocsátott évfolyama. A hallgatók másfél év során egyházi fenntartású intézmények vezetőiként átfogó pénzügy-számviteli, jogi és ellenőrzési szakmai munka irányítására nyertek képesítést. A képzésről a frissen végzett Tokár Sándor Levente mezőkeresztesi lelkipásztor számolt be lapunknak.
Milyen szándékkal jelentkezett a továbbképzésre?
Mezőkeresztesen bölcsődealapítás előtt állunk. Úgy láttuk, erre nagy szüksége van a közösségünknek, mivel az önkormányzati intézmények befogadóképessége nem éri el a település gyermekeinek számát. Egy bölcsőde elindítása nagy munka, ezért elengedhetetlen, hogy lelkészként is rendelkezzek az intézményvezetéshez szükséges alapismeretekkel. Tavaly januárban épp jókor bukkantam rá a Reformátusok Lapja hirdetésére az új továbbképzésről, ahova ismeretszerzés és -bővítés céljából felvételiztem.

Rendkívül színes évfolyamunk volt, változatos környezetből, sokrétű tapasztalatokkal érkeztek az emberek, lelkészek és egyházi intézményvezetők egyaránt. Látszott, hogy nem pusztán a munkájuknak, hanem a hivatásuknak tekintik a szolgálatukat. Igazi közösséggé kovácsolódtunk mi tízen, rengeteget épültem a személyes kapcsolatokból, órák közti beszélgetésekből, megosztottuk a meglátásainkat, vívódásainkat, tanácsainkat. Biztonságot ad, hogy tudom, kikhez fordulhatok majd – ha Isten is megsegít bennünket – a bölcsődénk indulása kapcsán felmerülő szakmai kérdéseimmel.
Összefoglalná a tanulmányai felépítését és tartalmát?
Három félévet ölelt fel, az utolsó a szakdolgozatírás és a záróvizsgára készülés időszaka. Kéthetente szombatonként tömbösített órákat hallgattunk – ez könnyebbséget jelentett, más felépítésű képzésen valószínűleg részt sem tudtunk volna venni. Visszatekintve a teljes tananyagra kiemelendő a kurzusok átgondoltsága és szakszerűsége, illetve megállapíthatom, hogy nem lehetett félvállról venni a beadandókat. Véleményem szerint ez a belefektetett munka emelte a képzés értékét, megérte ennyit foglalkozni vele. Hatalmas élmény volt olyan oktatóktól tanulni, akik a saját területük szaktekintélyeiként nemcsak elméleti tudást adtak át, hanem sokéves tapasztalatukból merítve válaszoltak a felmerülő kérdéseinkre.
Sok újat tanultam például a pénzügyi, számviteli, adózási kontrollterületeken, de a meglévő tudásomat is bővítettem és rendszereztem a többi között a konfliktuskezelésről, az egyházjogról, valamint az etikus vezetésről szóló óráinkon. A továbbképzés nemcsak a bölcsődénk megvalósításában segít majd, de utat mutatott lelkiismereti, hitbeli és az értékvezérelt világi kapcsolatokhoz fűződő kérdésekben is.
Milyen témát fejtett ki a szakdolgozatában?
Megadott témajavaslatok közül is választhattam volna, de én olyan esettanulmányt dolgoztam ki, amely a mezőkeresztesi projektünk szempontjából jó példával járt elöl. Így részletekbe menően láthattam, mások hogyan vitték végig ezt a folyamatot. Egy közeli település, Nagytálya református bölcsődéjének elindításán keresztül vizsgáltam egyházi intézmények pályázati lehetőségeit és a kivitelezési módokat. A helyi lelkipásztor és a volt projektvezető segítségével dolgoztam fel az elindításhoz vezető lépéseket. Témavezetőm, Hegedűs Szilárd online konzultációkkal és számtalan javaslattal egyengette a dolgozatom megírását.
Kiknek ajánlaná a képzést?
Jó szívvel bátorítok mindenkit a jelentkezésre, aki egyházi közösségben tölt be vezetői szolgálatot, vagy hozzánk hasonlóan intézményalapítás előtt áll. A tudásbővítés mellett lelkiismeretes, elhivatott, keresztyén értékrendű emberekkel ismerkedhetnek meg, első kézből tapasztalva meg, ki milyen küzdelmekkel és megoldásokkal végzi a feladatát. És ami talán a legfontosabb: megláthatjuk, hogy nem vagyunk egyedül a szolgálatunkban.
A három féléves, levelező munkarendű egyházi vezetési és gazdálkodási továbbképzés 2025 szeptemberében újra elindul a Károli Gáspár Református Egyetemen. A beiskolázási feltétel főiskolai vagy egyetemi diploma. A képzés vezetője Lentner Csaba egyetemi tanár, elérhetősége: Lentner.Csaba@kre.hu.
További információk a to.geszk@kre.hu e-mail-címen, valamint a www.geszk.kre.hu weboldalon találhatók.
Jelentkezési határidő: augusztus 30.