Ima a lélegeztetőgép mellett
Ha szükség van rá, akkor az intenzív osztályon mélyaltatásban lévő koronavírusos betegek ágya mellett is imádkozik gyógyulásukért Hodánics Tamás kecskeméti kórházlelkész. Máskor orvosokkal, ápolókkal fohászkodik, beszélget. Az tapasztalja, sokakat közelebb visz Istenhez a magány, a bezártság és a betegség. A lelkész életében rutinná vált a protokoll: védőruhába öltözik, kifelé jövet még a cipőt is fertőtleníti. Óvatos, de már nem fél: a második oltást is megkapta.
Miről kérdezik a Covid-osztályon lévő betegek? Szóba kerül a halálfélelem, vagy inkább a gyógyulásról beszélnek?
Úgy mondanám, hogy csatlakozom a beteghez, nem az a jellemző, hogy kérdeznek, inkább csak figyelek és meghallgatom őket. A legtöbben elmondják, hogy erős fájdalmaik vannak, szoronganak, a kétségeikről beszélnek, és megerősítő biztatásra várnak, hogy van kiút a helyzetükből. Találkoztam olyan hívő beteggel a Covid-osztályon, aki bevallotta, hogy mielőtt kórházba került, Covid-szkeptikus volt. Azt mondta, „ebből is megtért”, vagyis már hiszi és tudja, hogy van koronavírus, és ígérte, ha kikerül a kórházból, máshogy éli majd az életét. Pedig ő még viszonylag hamar hazamehetett, tíz napot töltött a kórházban.

Egy másik hívő beteg felépülését esélytelennek látták az orvosok, mesélte, hogy a sok kedvezőtlen diagnózis lehúzza lelkileg, és kínozza a bezártságérzés is. Aztán megértette, a bezártság lehetőség még szorosabb kapcsolatba kerülni Istennel. Ő is jobban van, napokon belül hazamehet. Tapasztalatom, hogy minél inkább magára marad egy beteg és szorongatja a halálfélelem, annál közelebb jut Istenhez.
Van lehetősége nem hívő betegekkel is találkozni, beszélni?
Nem jellemző, mert elsősorban hívásra megyek a betegekhez. Viszont még így is akadtak ilyen esetek. Például egyszer felkerestem egy beteget, tévedésből. Elsőre fel is volt háborodva, hogy miért jöttem, amikor ő ateista. Mit nyomul az egyház még a kórházban is – háborgott. Aztán egyórás, bensőséges beszélgetés során kiderült, mégis van köze Istenhez. Máskor, nagy kórtermekben, óhatatlanul is hallják mások egy-egy beteggel folytatott beszélgetésemet. Időnként előfordul, hogy kérik, a Miatyánkot együtt imádkozzuk, vagy más is odahív, hogy vele is beszélgessek. A kecskeméti kórház minden kórtermében van Szentírás, ez egyébként is emlékezteti a betegeket, hogy van mennyei valóság is. Van, aki a kórházban olvasta a gyülekezeti kiadványunkat, majd miután meggyógyult és hazamehetett, még mindig keresi ezeket az összeállításainkat.
Van egy Oltalom elnevezésű – a Reformatus.hu portálon online már elérhető – kiadvány, amely a Tiszántúli Református Egyházkerület kiadásában készül, és józanító, bátorító, vigasztaló, erősítő gondolatokat tartalmaz. Tudja majd használni a munkájában?
Igen, örülök a kezdeményezésnek, sajnos még mindig aktuális. Sokféle érintettséget mutat be a kiadvány: megszólal beteg, hozzátartozó, egészségügyi dolgozó, kórházlelkész, és nem csak a koronavírusról beszélnek, amiből már sokaknak elege van. Sok öröm, jó megoldás van a füzetben, segíthet felemelni az olvasó tekintetét Istenhez. Segít a kérdésekkel küszködőknek. Jó, hogy nyomtatva és digitálisan is megjelenik. A kiadványt az otthon egyedül, karanténban gyógyulóknak is ajánlom, mert lelki segítséget, megerősítést adhat.
Az egészségügyben dolgozók igénylik a lelkigondozást?
Igen, jól akarnak lenni, ezért keresik a lelki feltöltődés lehetőségét is. A hívő orvosokkal, ápolókkal rendszeresen imádkozunk együtt. Mostanában azok is megállítanak a folyosón néhány percre, akik nem hívők. Sóhajtanak, elmondják, hogyan érzik magukat. Van, aki idővel nyitottá válik, és elkezdi keresni Istent. Jó érzés aztán velük a gyülekezetben, a templomban is találkozni.