Így nyit a református múzeum, hotel és uszoda

Előfizetek

BALATONSZÁRSZÓ

Nyárra már szinte nincs üres szoba

– Tavaly októberben volt utoljára nálunk vendég – mondja Vass Pál, a balatonszárszói SDG Hotel ügyvezetője, aki mögött nehéz időszak áll. Hiába lett volna lehetőség üzleti utazók fogadására, ilyen igény hozzájuk nem érkezett, így november óta zárva tartanak. Ráadásul a tavalyi év egésze nehézkesen alakult, tavasszal szintén zárva voltak, aztán nyáron, még az első hullám alatt a gyülekezetek egyharmada lemondta a foglalásait – ezt egyéni vendégek fogadásával próbálták valamennyire kompenzálni. – Így minden mutatónk sokkal rosszabb lett, mint egy évvel korábban – árulja el Vass Pál.

A munkatársak megtartása még a bértámogatásokkal együtt is nagy feladatnak bizonyult. A szárszói komplexum tulajdonosa a Magyarországi Református Egyház, amelytől az SDG Hotelt korábban a Vass Pál vezette kft. bérelte. Az épület fenntartása magas költséggel járt, vendégük pedig nem volt: – Csak a téli temperáló fűtés havi több százezer forint költséget jelentett – mondja az ügyvezető.

Május elejére a cég kilátástalan helyzetbe került, elfogytak a tartalékaik. Tárgyalásokat kezdeményeztek az egyházzal, amelynek eredményeképpen arra a döntésre jutottak, hogy az egyébként 2023-ig tartó bérleti jogviszony szűnjön meg, az üzemeltető kft. tulajdonosa ezentúl a református egyház legyen. – Azzal, hogy az egyház bekebelezi a cégünket, a működési modell megváltozik, de a munkatársak maradnak, és az általunk képviselt református szemlélet is megmarad. Ez a kétségkívül jó megállapodás kellett ahhoz, hogy most ki tudjunk nyitni, és fogadhassuk az első vendégeket – mondja Vass Pál.

Balatonszárszó, SDG Hotel Fotó: Kalocsai Richárd

Balatonszárszó református üdülőjében tehát újult erővel készülnek a nyitásra. Május utolsó napjaitól fogadják a vendégeket, az első gyülekezeti csoport pedig a gyömrői reformátusoké lesz júniusban. Aztán pedig szinte egész nyárra vannak foglalásaik, elsősorban gyülekezeti csoportoktól. Egyéni vendégeket most csak két júniusi héten tudnak fogadni, minden más időszak betelt. Az ügyvezető szerint már az őszi foglalások is jól állnak, szinte minden hétvégén teltház lesz.

Más a helyzet, mint a 2020-as nyári szezon kapujában. Mára több mint ötmillió ember legalább az első dózist megkapta a koronavírus elleni vakcinából, ez mindenképpen könnyebbség. A hotel szolgáltatásai egyébként csak védettségi igazolvánnyal vehetők igénybe, ez Vass Pál szerint legfeljebb tízszázalékos létszámcsökkenéssel jár majd a csoportoknál. A szabályok is enyhültek: nem kell maszk, és az étteremben sem kell már figyelni a távolságtartásra.

– Most gőzerővel dolgozunk, hogy fogadni tudjuk a hozzánk érkezőket. Izgatottak vagyunk, már nagyon hiányoznak a vendégek. Várjuk a csoportokat, és várjuk a nyarat – mondja Vass Pál.

DEBRECEN

Két torony között

Május elsején, szombaton, az első napon, amikor erre lehetőség nyílt, kinyitották a Debreceni Református Nagytemplomot a turisták előtt. Jegyárakat idén nem emeltek, nem akarják, hogy ez esetleg valakit eltántorítson a látogatástól – magyarázza Dobis-Lucski Zsófia, a nagytemplomi gyülekezet turisztikai referense.

A nyitást követő első hetekben döntő többségében magyar látogatók keresték fel az ország egyik legismertebb református templomát, főleg negyven év felettiek. Fiatalabbakkal ritkábban találkoztak, de ennek egyelőre az lehetett az oka, hogy ebben a korosztályban kisebb mértékű az átoltottság, és így nincs a látogatáshoz elengedhetetlen védettségi igazolványuk – mondja a turisztikai referens. Az első napokban tízes nagyságrendben érkeztek a látogatók, de a látogatási kedv apró léptekkel növekszik. Május közepéig százötven látogatójuk volt összesen. Emellett több száz diák hittanóra keretében járt a Nagytemplomban.

A május más években igen sűrű időszak a Nagytemplom életében, az osztálykiránduláson lévő csoportok ilyenkor egymást váltják. Ez évben azt gondolták, hogy teljesen elmaradnak a diákok, de végül kiderült, egynapos kirándulásokat szervezhetnek az iskolák. – Azóta sorra jönnek a bejelentkezések – mondja Dobis-Lucski Zsófia, és hozzáteszi: várnak csoportokat Budapestről, Egerből, Miskolcról, Hajdúböszörményből és Hajdúszoboszlóról is. Leginkább a nyár második felében bíznak, hiszen már a koncertek és kulturális események is visszatérnek a Nagytemplomba.

Júliusra új programokkal is készülnek, mert idén nyáron a szokásosnál is több esküvő lesz a Nagytemplomban, hiszen ezeket a szertartásokat sem lehetett az elmúlt hónapokban megtartani. Mivel így a hétvégi, amúgy forgalmas turisztikai látogatási időszak csökken, a hétköznapi programokat bővítik.

Panorámajárda Fotó: Archívum

A Szerelmes Nagytemplom elnevezésű program részeként kedden délelőtt a felderítések szerelmeseit várják, akik rejtvényekkel, feladványokkal fedezhetik fel az egyébként nemzeti emlékhelyként is számontartott templomot. Szerdán a zenerajongókat várják, délben félórás orgonakoncert színesíti a templomlátogatást, és a harangjátékot is meghallgathatják az érdeklődők. Csütörtökönként pedig esti programot szerveznek, amikor az élmények szerelmeseit várják. A résztvevők az egyórás tárlatvezetés után a két torony közti panorámajárdáról nézhetik meg harminc méter magasból Debrecent, miközben egy pohár bort is elfogyaszthatnak a Nagytemplom saját fehér kadarkájából.

A turisztikai referens azt is elmondta: a templom háta mögött található, a gyülekezet tulajdonában lévő Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézó több lépcsőben indulhatott újra. Elsőként könyvesboltként, utána jött a terasznyitás a kávézó vendégei számára, mostanra pedig védettségi igazolvánnyal a belső térbe is beülhetnek a kikapcsolódni vágyók. A tavalyi újranyitáshoz hasonlóan fokozatosan nő az érdeklődés, várhatóan júniusra fog helyreállni az elmúlt években megszokott forgalom. Az elmúlt hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy zárt térben még nem szívesen kávéznak a vendégek, inkább a teraszt választják.

KECSKEMÉT, Ráday-múzeum

Szabadtéri tárlattal is várják az érdeklődőket

– Hosszú és nehéz időszakon vagyunk túl, ahogy mindenki más is – kezdi a beszélgetést Fogarasi Zsuzsa, a kecskeméti Ráday Műzeum igazgatója. Amíg zárva kellett tartaniuk, igyekeztek tartani a kapcsolatot a látogatóikkal, így egy-két naponta egy-egy műtárgyukról osztottak meg érdekességeket a HáziMuzi elnevezésű sorozatukban a Facebookon. A zárvatartás időszakában dolgoztak múzeumpedagógusaik, míg mások rendezték a gyűjteményt, textileket tisztíttattak, új raktárrészt alakítottak ki és rendeztek be, megkezdték egy katalógus előkészítését, az ötvösük is dolgozott, hiszen a templomok zárva tartását több gyülekezet – például a pomázi – kihasználta arra, hogy a klenódiumaikat, kelyheket, keresztelőkancsókat, tálcákat restauráltattak a Ráday Múzeum ötvösműhelyében.

Ráday Múzeum Fotó: Kapás Csilla

A múzeumot június 1-jén nyitják ki. Fogarasi Zsuzsa reméli, hasonló lelkesedés lesz a nyitás után, mint tavaly nyáron, amikor nagy számban érkeztek a látogatók. A kecskeméti intézményt egyébként egy átlagos évben tizenhárom-tizennégyezer látogató keresi fel. A múzeumra is vonatkozik az, hogy csak védettségi igazolvánnyal lehet látogatni. Ez alól két kivétel lehetséges, ha még nem érkezett meg valakinek a védettségi igazolvány, de bemutatja az orvosi papírt az oltásról, és az is válthat belépőt, aki felmutat egy negatív PCR vagy szerológiai koronavírustesztet. A múzeumban továbbra is kötelező a maszkhasználat, mert szűk a belső tér. A kiállítóterek kicsik, így egy-egy teremben legfeljebb tízen lehetnek, ha nagyobb csoport érkezik, őket több kisebb csoportra osztva vezetik körbe.

A nyitáskor a jegyárakat nem emelik fel. Úgy gondolják, ez nem lenne méltányos. – Egyébként sem vagyunk profitorientált intézmény, így meg tudjuk tenni, hogy nem változtatunk az árainkon. A mi célunk az, hogy találjon ismét egymásra a látogató és a múzeumunk – hangsúlyozza az igazgató. Az évnek ebben az időszakában gyakori vendégek a diákcsoportok a múzeumban, de most a járvány és az újraindulás miatt még csak néhány osztály jelentkezett be. Az igazgató bízik abban, hogy még ebben a tanévben is keresik majd őket.

Országosan már szervezik a következő Múzeumok Éjszakáját, de a kecskeméti református múzeum ezúttal nem csatlakozik. Szomorúan jegyzi meg az igazgató, hogy tizenéves sorozat szakad meg most, de a szokásosan várható nagy tömeget nem tudják ellenőrizni, a szűk terekben nem szabályozható a belépők száma, így a biztonság miatt idén inkább kimaradnak a programból.

A múzeumnak két szabadtéri kiállítása is van, amelyeket a intézmény belső udvarában lehet megtekinteni. Az egyiken a Biblia történetét mutatják be, a másikon a Biblia színei elnevezésű installációt nézhetik meg az érdeklődők. Itt a 20. század hajnalán alkotó magyar festők bibliai tematikájú festményei láthatók. A tervek szerint valamelyik tárlatot a múzeum előtti térre helyeznék át, ehhez azonban még folyamatban van a területfoglalási engedély megszerzése.

MISKOLC

Kinyitott a református uszoda

Újra várja a diákok mellett a miskolciakat is a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon uszodája. Ábrám Tibor igazgató hangsúlyozza: a létesítményük nem strand, hanem klasszikus uszoda. Szabványos, huszonöt méteres, százharminc-százhatvan centiméter közötti vízmélységű a medencéjük. A Lévay Sportközpontot, amelyhez az uszoda mellett kézilabdapálya és edzőterem is tartozik, 2019 őszén adták át. Az elsődleges céljuk az volt, hogy a kötelező mindennapos testnevelésórákhoz adjanak helyet, mert hatszázötven diákjuk számára ez korábban nehézséget okozott.

A református gimnázium diákjainak hetente egy testnevelésórájuk van az uszodában, de rajtuk kívül több miskolci iskola tanulói is használják a létesítményt. A fennmaradó idősávokban, jellemzően reggel fél hat és fél nyolc, valamint este hat és kilenc óra között van lehetőség a környékben élőknek is használni az uszodát.

Lévay Sportközpont Fotó: Sebestyén László

Tavaly márciusban leengedték a medence vizét, ám az őszi leállásnál ezt nem tették meg, mert így egyszerűbbnek látták a gyors újraindítás lehetőségét. Amint a korlátozások enyhítése lehetővé tette, május 10-én újra kinyitottak, miután beszereztek minden engedélyt, illetve igazolást a vízminőségről. A járvány előtt átlagosan ezerkétszáz diák és százötven kívülről érkező felnőtt használta az uszodát. A létesítményt a felnőttek csak védettségi igazolvánnyal használhatják, a törzsvendégek egy része visszatért, de a Lévay kampányt indított azért, hogy minél többen látogassák a létesítményt. – Miskolc központjában egyébként ez az egyedüli lehetőség az úszásra – teszi hozzá Ábrám Tibor, utalva arra, hogy a város távolabbi részein van ilyen szolgáltatás, de a belvárosban csak náluk.

A tanítási időn túli nyitvatartás mindig változó, arról az igények alapján döntenek. Nyárra karbantartást, tisztítást terveznek, de ezen időszakon kívül szeretnék hosszabb nyitvatartással várni az érdeklődőket. – Azt tapasztaljuk, hogy a sportolni vágyók reggel és este jönnek, így nyáron biztosan nem lesz nyitva egész nap az uszoda – teszi hozzá Ábrám Tibor.

A Lévay Sportközpont nagy öröme a gimnáziumnak, ám az igazgató hozzáteszi, jelentős teher is a hatalmas létesítmény üzemeltetése. Erre nem kap külön támogatást az intézmény, és mivel az elmúlt években azt tapasztalták, hogy az iskolára és a fenntartóra jelentős terhet rónak a fenntartás költségei, most olyan forrásokat – például pályázatokat – keresnek, amelyeket az üzemeltetéshez is felhasználhatnak.