A leghatározottabban beszélni az igazságról

Előfizetek

Az ország egyik legrégebbi református templomában szentelték fel Pásztor Dánielt, a Tiszáninneni Református Egyházkerület huszadik püspökét június 6-án, vasárnap délután. Az ünnepi istentiszteleten a miskolc-avasi református templomban hálát adtak a múltért és kijelölték a jövő feladatait: hirdetni az Igét minden körülmények között.

A Kárpát-medence magyar püspökei áldották meg Pásztor Dánielt, aki Csomós József tizennyolc éve szolgáló püspököt váltja a tiszáninneni egyházkerület élén, megbízatása hat évre szól. Az új egyházvezető három évtizede szolgál lelkipásztorként, a Borsod megyei Sajóvelezd és Dubicsány falvak lelkipásztora.

Pásztor Dániel püspök Fotó: Bazánth Ivola

Pásztor Dániel harminc éve lelkésze a sajóvelezdi és a dubicsányi közösségeknek. – A velezdi gyülekezet szerintem olyan, amilyennek egy ideális családnak kell lennie – fogalmazott korábbi riportunkban.

– Ahol őszinték lehetünk, nem kell szerepeket játszani, nem kell azon gondolkodni, hogy elmondhatunk-e valamit vagy sem. Tudunk együtt örülni és terheket hordozni. Az istentiszteleti és egyéb alkalmak mellett mi le tudunk ülni együtt szalonnát sütni, beszélgetni, megélni a családi életet. Ebben a harminc évben az istentisztelet számomra sosem azt jelentette, hogy én, a lelkipásztor felmegyek a szószékre, elkezdem hirdetni az Igét, mondom-mondom, a többiek meg csak hallgassák, tanuljanak, ez nem erről szól – fogalmazott akkor a Tiszáninneni Református Egyházkerület új püspöke, aki az isteni igazság hirdetését látja továbbra is legfontosabb feladatának a nagyvárosokban épp úgy, mint a legkisebb falvakban.

Alkalmassá teszi az elhívottakat

Pásztor Dániel székfoglaló beszédében azt mondta: egyedül Isten kegyelmében és szeretetében bízhat, ő engedi meg, hogy szolgálja őt, és püspökként is felhasználja országa építésében. Emlékeztetett, hogy Isten sohasem az alkalmasokat hívja el a szolgálatra, hanem az elhívottakat teszi alkalmassá a feladatra.

– Napjainkban sokszor és sokféleképpen kérdőjeleződik meg Isten Igéjének igazsága és a teremtés rendje. A mi szolgálatunk, hogy a Lélek erejével a leghatározottabban hirdessük az Ige örök igazságait. Hallgassunk, amikor hallgatni kell, de szóljunk bátran, szeretettel, ha Isten arra indít! – fogalmazott az újonnan felszentelt tiszáninneni református püspök, aki az egyház legfontosabb küldetésének az evangélium hirdetését, ezáltal pedig az emberek életének megmentését nevezte.

– Az egyháznak soha nem volt, ezután sem lehet más a feladata, mint az evangéliumot hirdetve tanítvánnyá tenni másokat. Ez a küldetés hatalmas kiváltság és felelősség – mondta Pásztor Dániel. Szerinte püspökként őrálló és kormányzó csak úgy lehet, ha maga is Isten által vezetett, naponta kéri fentről az útmutatást, hogy helyes döntéseket hozhasson. Pásztor Dániel székfoglaló beszédét a Tiszáninneni Református Egyházkerület vezérigéjével zárta: „Féljétek az Istent, és neki adjatok dicsőséget.” (Jel 14,7)

Hirdetni az igét minden körülmények között

– Nem mindig kell szólni, de amikor azt olvassuk: „Szólj!”, az azt jelenti: tanítsd közöttünk Isten Igéjét. Ez a lelkipásztorok feladata – hívta fel a figyelmet igehirdetésében Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, felidézve Pál álmát: „Ne félj, hanem szólj, és ne hallgass: mert én veled vagyok, és senki sem fog rád támadni és ártani neked, mert nekem sok népem van ebben a városban.” (ApCsel 18,9–10)

Balog Zoltán püspök Fotó: Bazánth Ivola

Balog Zoltán szerint napjainkban szellemi küzdelem folyik, a lelki vezetők feladata pedig megkeresni azokat, akiket Isten elhívott magának. A nagyvárosokban ugyanúgy, mint a legkisebb falvakban: meg kell látni és meg kell becsülni azokat a kis közösségeket, amelyekben esetleg már csak ketten-hárman vannak, de tartják és gyarapítják egymás hitét.

„Isten Igéjének hirdetése maga Isten Igéje” – idézte a Második Helvét Hitvallást a lelkészi elnök, aki így biztatta Pásztor Dánielt: – Van, amikor ellenszél fúj, van, amikor hátszél. Te csak mondd, te csak szólj, mert a szellemi küzdelmet meg kell vívni.

Fotó: Bazánth Ivola

Barátokként a közös ügyért

– Az egyház nem velünk kezdődik, és nem is velünk ér véget – folytatta immár köszöntőjében Balog Zoltán, aki a püspöktársak nevében emlékeztetett arra a biztos lelki alapra, amelyet Pásztor Dániel otthonról hozott. – Ehhez hasonlóan egymásnak adjuk át a hitet, a reményt és a szeretetet két fontos közösségünkben is, a Zsinat elnökségében és a Kárpát-medencei református vezetők testületében. Közös dolgunk: egyben tartani, amit és akiket Isten ránk bízott.

Nem a miénk az egyház

A mélytengeri búvárokéhoz hasonlította a püspökök magányát és a rajtuk lévő nyomást Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület korábbi püspöke. Úgy fogalmazott: hálás azért a munkáért, amelyet korábbi helyetteseként Pásztor Dániel végzett. Emlékeztetett arra, hogy Istennek terve van az új egyházvezetővel. – Az egyházkerület közössége bízik benned, örülök, hogy neked adhatom át a püspöki tisztséget – mondta Csomós József, aki az évente megtartott lelkészszentelésen mondott püspöki imával indította útjára utódját: „Szentháromság egy örök Isten, áldunk és magasztalunk téged az anyaszentegyházért, amely nem a miénk, hanem a tiéd, és ez létünknek legfőbb bizonyossága.” – Legyen ez a te legfőbb bizonyosságod is, tudd, neki terve van, és ezt megvalósítja. Azt kívánom, vigyázz, hogy ebben eszköz légy, és ne add alább! – buzdított a leköszönő püspök.

Csomós József leköszönő püspök Fotó: Bazánth Ivola

A testvéregyházak képviseletében Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök, Orosz Atanáz görögkatolikus püspök, Juhász Ferenc plébános, az Egri Főegyházmegye pasztorális helynöke és Markovics Zsolt miskolci főrabbi köszöntötték az új református püspököt, egy-egy személyes emléket idézve, lelki útravalót adva szolgálatához. Többen kiemelték az új vezető beszédes nevét, és kívánták, legyen jó pásztora nyájának.

A miniszterelnök is köszöntött

„Az egyházkerület új elnökének azt kívánjuk, hogy a magyar világnak ebben a történelmi megpróbáltatásokban és kultúrában gazdag szegletében gyarapítsa tovább a nagy reformátor elődök, fejedelmek, tanítók, sárospataki prédikátorok, egyszerű hívő emberek örökségét” – fogalmazott Orbán Viktor köszöntőlevelében, amelyet Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár tolmácsolt. A miniszterelnök levelében megemlékezett a nemzeti összetartozás napjáról, és méltatta a magyar reformátusok szerepét „a nemzet határok feletti egyesítésének stratégiai szolgálatában”.

Támasz a mindennapokban

– Jézus Krisztus arra kérte a sajátjait, vegyenek példát róla, vigyék a jó hírt, hirdessék az isteni üzenetet még akkor is, ha sokszor falakba ütköznek. Ez a kérés 2021-ben sem évül el: más módszerekkel – és akadályokkal – ugyan, de a Biblia tanítását kötelességünk teljesíteni – fogalmazott ünnepi köszöntőjében Bánné Gál Boglárka, aki szerint a püspöki szolgálat „Krisztus beszédének megtestesülése”. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés elnöke hálát adott azért, hogy olyan országban élünk, ahol nem kell titkolni a hitünket, a vallási hovatartozásunkat.

Veres Pál, Miskolc polgármestere a református egyház szerepét méltatta beszédében, amely – mint mondta – programjaival, karitatív tevékenységeivel és oktatási intézményeivel hozzájárul a borsodi megyeszékhely sokszínűségének és értékeinek gyarapításához. Hozzátette: az önkormányzat számára kiemelten fontos a jó kapcsolat fenntartása a reformátusokkal. A polgármester szerint Pásztor Dániel személyében az egyházkerület karizmatikus, másokért tenni akaró, kis közösségeket felkaroló vezetővel gazdagodott, akinek szolgálata hozzájárulhat a fejlődéshez.

A velezdi hársfa

A harmincéves gyülekezeti szolgálatra emlékezett vissza Kató Mihály, a Pásztor Dániel által vezetett sajóvelezdi közösség gondnoka.

Kató Mihály Fotó: Bazánth Ivola

– Hétről hétre Isten útjára vezetsz bennünket. Kapcsolatod a gyülekezettel a testvérszereteten és a tiszteleten alapul. Templomunk előtt áll egy nagy hársfa, amely épp a napokban virágzik. Azt kívánom neked, legyél olyan, mint ez a fa: mélyre nyúló gyökereid a kis közösségünk, az egyenes törzsedből hajtó ágakon pedig a püspöki szolgálat a virág