A közösség a legjobb gyógyító

Előfizetek

A tábor a közösségépítés egyik, ha nem a legjobb formája, éppen ezért is népszerű minden generáció tagjai között. Az egyénekhez hasonlóan a gyülekezeteket is megviselte a koronavírus-járvány miatti izoláció, ezért különösen fontos most a kapcsolatok újbóli megerősítése. A vírus miatti bezártságnak a magány mellett kilókban mérhető mellékhatása is volt, amelyen szintén segíthet a táborozás. Összeállításunkban bemutatjuk, hogyan várják az idei szezont a gyülekezetek és a táborhelyek.

Talán ez a nyár más lesz, mint amilyen a tavalyi volt, legalábbis a táborok szempontjából, Mert hiába volt 2020 nyara az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal adatai szerint a legforróbb, amelyet az északi féltekén valaha mértek, a koronavírus-járvány rányomta bélyegét: nem csak a nagy szabadtéri fesztiválok maradtak el, sok gyülekezet sem merte megtartani szokásos nyári gyermek-, ifjúsági vagy éppen többgenerációs táborait.

Fotó: Bethesda, Kalocsai Richárd, kaposvári gyülekezet

A közösséget építő nyári együttlétek elmaradása miatt tovább mélyült a társas kapcsolatok hiánya a gyülekezetekben, és ezt csak fokozta a járvány második és harmadik hulláma. Éppen ezért bizakodva várják az idei táborozási szezont a gyülekezetek és az őket fogadó helyek is.

Reformátusok Balatonfenyvesen

– A tavalyi szezon fele a koronavírus áldozatául esett. Ugyan volt lehetőség már tavaly júniusban is a táborozásra, de csak július közepétől voltak vendégeink. Ennek legfőbb oka az, hogy a balatonfenyvesi üdülő kétszáznyolcvan fő befogadására alkalmas, és a tavalyi bizonytalan helyzetben sok iskolai és gyülekezeti csoport már áprilisban lemondta a nyári foglalást, látván a szervezés és toborzás nehézségét – idézi fel 2020 nyarát Petró László.

A Balatonfenyvesi Református Gyermek- és Ifjúsági Üdülőt üzemeltető Kaposvári Református Egyházközség lelkésze elmondja azt is, hogy bár ez évben is voltak visszamondások, de a foglalások háromnegyede aktív. – Reménykedünk abban, hogy a valóság is ezt tükrözi majd. Az mindenesetre pozitív, hogy a szervezőknek több lehetőségük volt az iskolai időszakban meghirdetni a táborozásokat.

A kétszáznyolcvan férőhelyes üdülőben az elő- és az utószezont is beleértve akár 3500-4000 személy is nyaralhat egy évben. Petró László szerint néha az is előfordul, hogy egy gyülekezet tölti meg a teljes balatonfenyvesi komplexumot, de nem ez a jellemző, hanem inkább az, hogy párhuzamosan, egymás mellett táboroznak több gyülekezet fiataljai. – Szállás tekintetében négy teljesen különálló épületben tudjuk elhelyezni a csoportokat. A szabadidős tevékenységekre három sportpálya, illetve egy füves, valamint egy térköves terület áll a vendégek rendelkezésére, így itt sem szokott súrlódás lenni, és hasonlóan rugalmasok a csoportok az étkezési idő beosztásában is – avat be a részletekbe a lelkész.

Vannak visszatérő csoportok is, például az esélyteremtő református Bárka tábor, amely ezen a nyáron hét turnust szervez Balatonfenyvesre. A Dunántúli Református Egyházkerület is évente több alkalommal tart generációs tábort, valamint egyházmegyei csoportok is rendre felkeresik az egyházi üdülőt, emellett a Kaposvári Református Egyházközség is itt tartja iskolai és gyülekezeti táborait.

Petró László szerint azért akadnak hiányosságai is a fenyvesi üdülőnek, ugyanis csak egy olyan helyiség van az épületegyüttesben, ahol mind a kétszáznyolcvan vendég egyszerre elfér. Ezenkívül még egy hatvanfős előadóterem szolgálja ki a nagyobb társaságokat. A lelkipásztor elárulja: szeretnének egy másik, száz-százhúsz fős konferenciatermet építeni, mert most a párhuzamos csoportoknak idősávok kialakításával kell alkalmazkodniuk egymáshoz.

Balaton a kert végében

– Az üdülő közvetlenül a tó partján fekszik, így az előadások és lelki alkalmak mellett szinte mindenki a vízparti pihenést választja – állítja Petró László. Elmondja azt is, hogy bár a hozzájuk érkező táborozók általában megtervezik az üdülésüket, az esti programok kapcsán előfordul, hogy segítséget kérnek tőlük. – Természetesen ebben is örömmel segítünk. A településen nyaranta az állandó lakosokhoz mérten tízszeresére nő a jelenlévők száma, így Balatonfenyvesnek is fel kellett készülnie a vendégekre különböző szolgáltatásokkal. A vendéglátóhelyek világától a gokartozásig szinte minden szabadidős tevékenységre van helyben lehetőség.

Fotó: Pexels

Tavasszal és ősszel valamivel kevesebb a világi kikapcsolódási lehetőség, talán éppen ezért is szeretik ekkor is Balatonfenyvest a gyülekezetek. – Az üdülőben százötvenkilenc fűtött férőhelyünk van – mondja Petró László, aki szerint ez inkább arra ad lehetőséget, hogy a klasszikus elő- és utószezon ideje hosszabbra nyúljon, így március elejétől november elejéig folyamatosan várják a vendégeket.

– Jellemzően inkább az intézményi közösségek, iskolai osztályok veszik igénybe ezt az időszakot, de arra is volt már példa, hogy egy teljes református iskola tartotta meg erdei iskoláját az utószezonban. Ezeken túl ilyenkor leginkább kihelyezett konferenciák, egyházi találkozók helyszíne az üdülő. Ugyan fürdőzésre ilyenkor nincs lehetőség, de a Balatonnak minden évszakban megvannak a szépségei.

Visszatérés Mályiba

Idén lesz a negyedik alkalom, hogy a budakeszi református gyülekezet generációs táborát a Miskolchoz közeli Mályi-tó partján fekvő Mécses Központban tartja. – Korábban csak hosszú hétvégéket töltöttünk együtt, tíz éve szervezzük meg a nyári gyülekezeti táborunkat – mondja Boros Péter. A Budakeszi Református Egyházközség lelkipásztora felidézi, hogy Mályi előtt többször voltak Monoszlón, de nyaraltak már Páliföldszentkereszten és a Szigetközben is, utóbbi ráadásul kerékpáros–kenus tábor volt.

A Tiszáninneni Református Egyházkerület Szabadidő- és Továbbképző Központjába a gyülekezeti tagok közös döntése miatt térnek vissza immár negyedszer. – Annyira kellemes a tó vize, és az egész környék olyan nyugalmat áraszt. Ott a fiatalok, az idősek és a többgyermekes családok is ki tudnak kapcsolódni – mondja a lelkipásztor.

A budakeszi gyülekezet lelki hete Fotó: Bethesda, Kalocsai Richárd, kaposvári gyülekezet

A budakeszi gyülekezet nyári együttlétén az aktív, templomba is járó közösség több mint fele, nagyjából hatvan ember szokott részt venni. – Van, aki csak egy-két napra tud eljönni, de többen vannak, akik itt töltik velünk az egész hetet – részletezi Boros Péter

Egy téma, egy hét

A budakesziek gyülekezeti táborában a testi feltöltődés mellett odafigyelnek arra is, hogy a szellem is felfrissülhessen. A hét folyamán mindig egy témát járnak körbe, a hozzá kapcsolódó programokat pedig úgy alakítják, hogy a hatévestől a hatvanhat évesig mindenki megtalálja benne a helyét. – Idén arról a kérdésről beszélgetünk, hogy a teremtett világban milyen helye van az embernek, illetve hogy miként állhatunk most a természethez és hogyan óvhatjuk azt.

Szerencsére vannak a gyülekezetünkben néhányan, akik ökológiával foglalkoznak, ők is tartanak előadást a témában, illetve Miskolcról érkeznek majd lelkészek, akik szintén az ökológia–teológia témakörében osztják meg gondolataikat a gyülekezettel.

Fotó: Bethesda, Kalocsai Richárd, kaposvári gyülekezet

Délelőttönként a gyerekeknek a reggeli áhítat után a témához kapcsolódó kézműves foglalkozást tartanak, amelyet négy hitoktató, illetve a gyülekezet segítői vezetnek. – Gyurmáznak, agyagoznak, festenek, színeznek – sorolja Boros Péter, aki mint elmondja, szívből hálás a gyermekmunkában részt vevőknek a segítségért. Délután szabad program vagy közös kirándulás vár a táborozókra, a tervek szerint ellátogatnak a miskolctapolcai barlangfürdőbe, és lesz kisvonatozás Lillafüredre is. A vacsora utáni beszélgetést követi az esti áhítat, majd közös játék, bibliai vetélkedő vagy éppen bibliodráma zárja a napot.

Gyógyulás a koronavírus után

– A közös programok és főleg az együtt megélt öröm olyan alkalmat teremt, amely nemcsak a közösséget építi, hanem megerősíti a lelki kötődést is egymással és mennyei Atyánkkal. Ezek által jobban gyógyulunk a koronavírus után nemcsak testileg, hanem lelkileg is – mondja Boros Péter, aki maga is átesett a vírusfertőzésen, így közvetlenül megtapasztalta és tapasztalja a mai napig a fertőzés hatását. – A közösség a legjobb gyógyító – teszi hozzá.

Fotó: Bethesda, Kalocsai Richárd, kaposvári gyülekezet

– A koronavírus meggyengítette a kapcsolatokat. Hiába hívtuk telefonon egymást, hiába láttuk a másik arcát az internetes beszélgetéseken, és hiába tudtuk online megtartani az alkalmainkat, ezek nem pótolták a személyes találkozás gazdagító hatását és a közösséget – véli a lelkész, aki szerint egy ilyen gyülekezeti tábor lehetőséget ad arra, hogy a közösség tagjai együtt, egymás és Isten szeretete által töltekezzenek. – A már meglévő emberi kapcsolatok még szorosabbá válnak, és újak is épülnek. Hasonló módon erősödik Istenhez fűződő viszonyunk a közös lelki alkalmakon vagy az egyéni csendességben is – sorolja Boros Péter.

A budakeszi lelkipásztor szerint a közös táborozás az egyik legjobb ajándék, amelyet egy gyülekezet adhat magának a mai világban. – Mindenkinek ajánlom, hogy éljen a lehetőséggel, hiszen nem elég meghallgatni egy igehirdetést, együtt kell lépni és közeledni Krisztushoz – mutat rá a lelkész, és hozzáteszi: – Emellett évközben ritkán van lehetőség arra, hogy a kis óvodás megismerje a nyugdíjasok bibliakörének tagjait, de a gyülekezeti táborban erre is nyílik alkalom.

Tábor a kórház udvarán

A Bethesda-gyermekkórház ékes példája annak, hogy nem csak a gyülekezetek szervezhetnek meghatározó, gyógyító tábort. A református fenntartású intézményben már 1993 óta tartanak ilyen nyári alkalmakat nemcsak a dolgozók gyerekeinek, hanem a gondozott gyerekeknek is, emellett vannak integrált táborok is. – A kórház fontosnak tartja, hogy ne csupán gyógyító intézmény legyen, hanem családbarát szemlélete révén így is segítse a gyermekeket nevelőket – mondja Tamásné Bese Nóra, a Bethesda társadalmi kapcsolatokért és kommunikációért felelős igazgatója.

A dolgozók gyerekeinek szóló napközis tábor éppen zajlik a kórház udvarán, illetve az egyik fejlesztőszobában. Ilyenkor naponta huszonöt-harminc gyerek érkezik, akik a legváltozatosabb programokon vesznek részt, az udvaron felállított medencében fürdenek, napközben kézműveskednek, játszanak. – A táborozók a héten voltak a budai várban egy középkori foglalkozáson, jártak lovasfarmon, ahol meglesték a gazdálkodás és a vidéki élet titkait, a hét utolsó napján pedig a Margitszigeten bringóhintózással zárják a tábort – sorolja Tamásné Bese Nóra.

A kórház udvarán felállított medence nem sokáig marad fürdőzők nélkül. Július elején folytatódnak a specializált táborok a Bethesdában, ahová a diabéteszes, súlyos bélgyulladásos szindrómával küzdő és epilepsziás gyermekek érkeznek majd. A kórház szakemberei, pedagógusai szakszerűen tudnak foglalkozni azokkal is, akik különleges odafigyelést igényelnek.

Életmódváltó tábor

Hasonlóan odafigyelnek majd a túlsúlyos gyerekekre is, számukra augusztus elején szervez tábort a Bethesda. Sasvári Szekeres Anita dietetikus elmondása szerint a koronavírus után nagy igény mutatkozik erre. – Azt látjuk, hogy a járvány alatti, hosszú otthonlét után nagy súlyfelesleg – legalább plusz tíz-tizenöt kiló – van a gyerekeken, akik megfordulnak nálunk. Nem volt iskola, nem tudtak úgy mozogni, ahogy kellett volna, sokat ültek otthon – osztja meg tapasztalatát a szakember.

Fotó: Bethesda, Kalocsai Richárd, kaposvári gyülekezet

A kórház a speciális táborait nem hirdeti meg nyilvánosan, leginkább azoknak a gyerekeknek szervezik, akikkel a szakrendeléseken kapcsolatba kerülnek, vagy akiknek az orvosuk, jelen esetben az endokrinológus javasolja a részvételt. Sasvári Szekeres Anita szerint a szülők sem veszik rossz néven, ha ajánlják nekik a tábort, mert ők már eleve úgy jönnek a Bethesdába, hogy látják a gyermekük problémáját, és örülnek annak, hogy a kórház még támogatja is őket egy ilyen lehetőséggel.

– A tábor szintén a kórház területén van, de jó időben kimegyünk a Városligetbe is tornázni. Gyógytornászok segítségével végzik majd a gyerekek a délelőtti gyakorlatokat, amelyeket pszichológiai foglalkozás követ. Beszélgetünk az ételekről és a mozgás fontosságáról, lesznek előadások játékos formában, és szervezünk kézműves foglalkozásokat, meseterápiát, arcfestést. Délután lesznek az „elmenős” programok: kipróbálhatnak egy repülőgép-szimulátort, és ellátogatunk az Állatkertbe – sorolja Sasvári Szekeres Anita.

Életvezetési mintát szeretnének adni a gyerekeknek, hogyan kellene a hétköznapjaikba becsempészni a mozgást, és mivel tudják lekötni magukat – tudjuk meg a dietetikustól, aki hozzáteszi: – Egy hét tornázás még nem hoz változást, csak irányt szeretnénk mutatni. Egy hónap után visszahívjuk őket, és aki szeretné, annak további tanácsokat és segítséget adunk.