Maradandót alkotni
Államalapító István királyunk ünnepe alkalmából kitüntetéseket adtak át a Karmelita kolostorban, a díjazottak között reformátusok is vannak. A Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést vette át Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke. Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Farkas Zsolt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Püspöki Hivatalának közigazgatási előadótanácsosa, a Toldinagyfalui Református Missziói Egyházközség lelkipásztora, Boga Ferenc, a szatmárnémeti 44. Dsida Jenő Cserkészcsapat vezetője, a Szatmárnémeti Református Gimnázium nyugalmazott aligazgatója. Református kitüntetett volt még Pap Ferenc lelkész, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának dékánja, Farkas Zsolt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Püspöki Hivatalának közigazgatási előadótanácsosa, Molnár Kálmán lelkész és Győri Józsefné, a Kőszikla Alapítvány munkatársa. A díj átadásakor Csűry Istvánt és Boga Ferencet kérdeztük.
CSŰRY ISTVÁN
Több évtizede odaadóan végzett lelkipásztori szolgálata, az erdélyi magyarság megmaradását segítő tevékenysége, valamint vallási és kulturális örökségünk megőrzésében vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként a Magyar Érdemrend középkeresztjét adományozták önnek. Hogyan érinti ez az elismerés?
A Partiumban volt egy közös álmunk a magyar állammal, amelyet sikerült kiviteleznünk. Ez a kitüntetés ennek a közös álomnak szól.

Sok dolog megvalósult: óvodákat, bölcsődéket adtunk át, felújítottuk a legszebb templomainkat. Látszani fog: az elmúlt két században az egyházat szerető emberek éltek a Partiumban.
Az istváni intelmekben említett erények közül melyiket tartja a legfontosabbnak?
A megbízhatóságot, amely az intelmek pillérjeinek egyike. Amint ezek meglazulnak, a kapcsolatok is sérülnek. Örülök, hogy egyházkerületünk munkájában ez a megbízhatóság élő valóság. Mi is, a magyar állam is tartotta a szavát, és ez működtette azokat a pilléreket, amelyeket István is felsorolt a törvényeiben. Ezek napjainkig nem koptak el és élnek – éljenek is.
BOGA FERENC
Az erdélyi magyar fiatalok nevelése, valamint identitásuk megőrzése érdekében végzett áldozatos munkája elismeréseként vehette át a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. Mit jelent önnek az elismerés?
Ez a megtiszteltetés számomra elsősorban azt mutatja, hogy mindaz, amit eddig tettem, nemcsak nekem fontos, hanem a közösségemnek, a cserkészvezetőimnek és az ország vezetésének is. Igyekszem a cserkésztörvény egyik parancsa szerint híven teljesíteni kötelességeimet, amelyekkel Istennek, hazámnak és embertársaimnak tartozom. Nyitott vagyok minden korosztályra.

A cserkésztáborokat és a rendezvényeinket úgy szervezzük, hogy azon a gyermek, a szülő, a nagyszülő is részt vehet. Igyekszünk egy irányba húzni a szekeret.
Amióta Románia az Európai Unió tagja lett, változott-e a magyar kisebbség, a gyülekezetek helyzete?
Mindenképpen javult. Mi alulról építkezünk, az egyházi és az ifjúsági közösségek együttműködve próbálják megőrizni a magyarságunkat. Ebben segítenek bennünket a vezetőink. Szatmárnémeti különösen szerencsés helyzetben van, hiszen magyar polgármestere van. Sok teendőnk van még, de én biztatónak látom a jövőt.