Az intimitást...
... tanulnunk és tanítanunk kellene, mert egyáltalán nem magától értetődő ennek szintje és mértéke különböző kapcsolatainkban. A hosszú karantén után a közeli rokonok is csak lassan oldódtak föl egymás társaságában. A gyülekezeti táborban is tapasztaltuk, hogy óvatosan közelítettünk egymáshoz. A kényszerű magányos lét érzékennyé tette azokat, akiknek közvetlen életterében nem volt senki, akihez szólhattak volna.
A szomszédok csak távolról integettek egymásnak, gyanakvóan méregette egyik a másikat, nem hordoz-e vírust. Veszélyt jelentettünk egymásnak. Emeletes házainkban nem akartunk együtt utazni a liftben, mert a szűk térben idegen emberekkel kerültünk bizalmas közelségbe. A tömegközlekedéshez hasonlóan egyébként sem jó érzés, ha túl közel jön valaki a terünkbe, közelebb, mint ahogyan egyéni távolságtartási igényünknek ez kényelmes lenne. Rejtett dimenziók címmel érdekes és szórakoztató könyvet írt Edward Hall antropológus a térérzékelés tudományágáról (a latin közelség szóból származtatott) proxemika néven (Gondolat, 1966).
Tapasztaljuk magunk is, hogy némelyeknek eltérhet a térérzékelésük az átlagostól. Vannak, akik túl közel jönnek, és egészen az arcunkhoz hajolnak beszélgetés közben, mintegy belépnek intim terünkbe, mások pedig túlságosan távol állnak meg, talán tapintatból, meghívásra várva. Az intimitás térbeli megnyilvánulása az, amikor valaki indokolatlanul közel jön hozzánk, zavarba ejtő és félreérthető, gyakran szó szerint hátrálnunk kell előle.
Az intimitás témájához tartoznak a bensőséges és meghitt találkozások, együttlétek egy-egy baráttal vagy lelki testvérrel. De a legbelsőbb és legrejtettebb számunkra az Istennel való kapcsolat, amely nem tartozik a nyilvánosság elé. Csak azokat engedjük oda, akikkel együtt tudunk imádkozni. Jézus azt mondja: „Te pedig amikor imádkozol, menj be a belső szobádba, és ajtódat bezárva imádkozzál Atyádhoz, aki rejtve van; a te Atyád pedig, aki látja, amit titokban teszel, megjutalmaz majd téged.” (Mt 6,6) Az imádság a legszentebb rejtett dimenzió, és a legbensőségesebb. Spirituális és intim.
Az intimitás tehát nemcsak térbeli, hanem lelki közelség is. A szerelmeseknek a házasságban van esélyük arra, hogy ne csak lelki vagy testi, hanem minden szinten intim kapcsolatuk legyen a szexualitásban (1Móz 2,24). De tanulni kell, mert az intimitás sérülékeny. Aki önmagát őszintén megnyitja a társának, annak fájdalmat és csalódást okoz, ha az a szexre kész, de szerelmi, érzelmi és lelki kapcsolatra nem. A szexualitás több a testnél.
(folytatjuk)