Anyanyelvi kapuőr

Azzal is „rendelkeznek”, ami nincs

A rendelkezik igének akkor pontos a használata, ha az utasítás, illetve a döntés jelentéstartalmait fejezzük ki vele: „a felsőoktatási törvény rendelkezik az oktatással kapcsolatos feladatot ellátók kötelezettségeiről is”; „a pályázó a fényképeivel továbbra is szabadon rendelkezik”.

Elfogadható az alkalmazása, ha konkrétum birtoklására utalunk vele: a könyvtár „számos eredeti kézirattal rendelkezik” – magyarosabb mégis így: számos eredeti kézirat van a birtokukban.

Ám terjengőssé teszi beszédét, írását, aki ezzel az igével átvitt értelmű birtoklást jelez (vagy ezt tagadja): „kiváló énektudással rendelkezik”; „nem rendelkezik kellő gyakorlattal”. Szabatosan: kiválóan énekel; nincs kellő gyakorlata. Vét a nyelvhasználat szabályai ellen, aki akkor alkalmazza képletes jelentésű birtoklásnak (vagy tagadásának) a kifejezésére, ha az alany nem személy, hanem tárgy, fogalom: „a tea fogyasztása nem rendelkezik mellékhatásokkal”; „a busójárás óriási hagyománnyal rendelkezik”. Szabatosan: nincs mellékhatása; óriási hagyománya van. Az egyik szlovákiai lapban idézte a nyelvész ezt a mulatságos mondatot: „Jóska olyan anyóssal rendelkezik, aki rendelkezni szeretne vele”. Világosan: olyan anyósa van, aki rendelkezni szeretne vele (ez utóbbi rendelkezik a helyén van: ’dirigál’ a jelentése).

Pongyola beszéd akkor is ezzel az igével élni, ha nincs szó birtoklásról, hanem ennek épp az ellenkezőjéről beszélünk: „sok hiányossággal rendelkezik a nappalija”; „fizetési elmaradással rendelkeznek”. Precízen: a nappali hiányos; a vállalatnak mennyi adóssága van, mennyivel tartozik; fizetési elmaradásuk van, elmaradtak a fizetésben.

Ezeket végiggondolva a beszélőnek kellő ismerete lesz (nem pedig: kellő ismerettel rendelkezik!) e burjánzó ige használatának reguláiról: elhagyható, illetve a szövegkörnyezetbe illő szóra cserélendő.