Történetek múltbeli népszámlálásokról
2021-ben ősszel tartották a koronavírus-járvány miatt elhalasztott népszámlálást Magyarországon. Október 1. és 16. között online lehetett kitölteni a kérdőíveket, október 17. és november 20. között pedig számlálóbiztosok keresték fel az online kitöltést elmulasztókat. Az esemény kapcsán egy kis történelmi utazásra hívjuk olvasóinkat a népszámlálások történetébe. Jézus születése, az összeírások kijátszása és papírmagyarok: mindháromról olvashatnak, ha velünk tartanak.
„Történt pedig azokban a napokban, hogy Augusztusz császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Kviriniusz volt a helytartó. Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. Felment József is a galileai Názáretből Júdeába, Dávid városába, amelyet Betlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzetségéből származott, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. És történt, hogy amíg ott voltak, eljött szülésének ideje, és megszülte elsőszülött fiát.” (Lukács 2,1–7)
A világ összes története közül a legfontosabb is egy népszámlálás idején kezdődik, Jézus betlehemi születésének közvetlen előzménye a Római Birodalomban elrendelt összeírás, amely miatt Józsefnek és Máriának Názáretből Betlehembe kellett utaznia. De a Bibliában nem csak itt találkozhatunk a népszámlálással: megszámlálja a népet Mózes az Egyiptomból való kivonulás után és a pusztai vándorlás végén Móáb síkságán, és népszámlálást tartott Dávid király is, bár nem követte az Úr által Mózesnek adott szabályokat, ezért büntetés sújtotta az országot.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!