Egy nagygyűlés tanulságai

Előfizetek

Krisztus szeretete mindenkit bűnbánatra, kiengesztelődésre és igazságosságra hív a háborúkkal, az egyenlőtlenséggel és a teremtés elleni bűnökkel szemben, állapították meg üzenetükben az Egyházak Világtanácsának (EVT) nagygyűlésén jelenlevő küldöttek a németországi Karlsruhéban. Szólláth Bernadett, a Magyarországi Református Egyház zsinati jogtanácsosa a magyar küldöttség tagjaként vett részt a rendezvényen. Feladatunknak és felelősségünknek látja a törekvést a hatékony párbeszéd kialakítására, ahol lehetséges, a közvetítő szerepének vállalását a konfliktusokban, és mindenekelőtt a keresztyén missziót.


Az idei nagygyűlés alapgondolata a János evangéliuma 17,23 – „…hogy teljesen eggyé legyenek…” – alapján a minél láthatóbb egység kialakítása volt. Milyen tanulságokat hozott a találkozó?

Az Egyházak Világtanácsa a világ legnagyobb egyházi szervezete, amelynek a római katolikus egyházon kívül minden nagyobb protestáns, ortodox és katolikus egyház tagja. Több mint félmilliárd keresztyént fog össze szerte a világon. A Világtanácsot alkotó tagegyházak régiókba szerveződve veszik számba a lokális és regionális nehézségeket és keresik a közös válaszokat. A világjárvány, a klímaváltozás, a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek, a globális migráció, az elvándorlás, a faji, vallási és egyéb konfliktusok, háborúk eltérő súllyal érintenek mindenkit. Míg az európai tagegyházakat és híveket ma leginkább az Ukrajnában zajló háború és az energiaválság foglalkoztatja, addig a csendes-óceáni és afrikai térség a globális felmelegedés következményeitől szenved.

Szólláth Bernadett Fotó: Hurta Hajnalka

Afrikában és Ázsiában a nők és a gyermekek, valamint a társadalom alsóbb rétegeinek helyzete aggasztó. Ez csak néhány példa a nagygyűlésen felmerült súlyos ügyekből. Az egyes konfliktusokat az abban érintett tagegyházak különböző módon élik meg. A nagygyűlés alapgondolata – „…hogy teljesen eggyé legyenek…” (Jn 17,23) – nehéz feladatnak bizonyult a részt vevő tagegyházaknak és a delegáltaknak, amelyhez valóban csak a krisztusi szeretet, egymás sérelmeinek előítéletektől mentes meghallgatása, valamint a konszenzusra törekvés vezethet. A Világtanács törekvése a látható egység megteremtése – a Szentírás alapján.

Milyen üzenetet vittek a Magyarországi Református Egyház képviselői az idei nagygyűlésre?

Balog Zoltán püspök megszólalásainak középpontjában az evangéliumi békesség gondolata állt, amely nem egyszerűen fegyvernyugvás, hanem Isten és ember, ember és ember valóságos megbékélésének következménye egyházon belül és kívül. Ennek jegyében gyűltek össze és tanácskoztak már korábban a béke megteremtésének lehetőségeiről az Ukrajnával és Oroszországgal szomszédos országok egyházi vezetői a Világtanács meghívására a Bossey Ökumenikus Intézetben idén márciusban és júniusban. Ez a munka folyt tovább szélesebb körben a karlsruhei nagygyűlésen.

Szólláth Bernadett Fotó: Hurta Hajnalka

A magyar református álláspont a kezdetektől következetes és világos: a Világtanács feladata és felelőssége, hogy biztonságos teret és hatékony eszközöket biztosítson a konfliktusban érintett országok egyházai számára a párbeszédre, így előmozdítva a megértést és talán még a megbékélést is. Református keresztyén egyházként kötelességünk ezekben a kérdésekben nem hallgatni, hanem nyíltan kiállni és állást foglalni, és őszintén megvallani, Krisztus szeretete nélkül nem tudunk az ember baján segíteni.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!