Varga Béla

Előfizetek

Az idén 80 esztendős. Zsurkon született, nős, két gyermeke, öt unokája és egy dédunokája van. 1994 óta szolgál gondnokként a Mátyásföldi Református Egyházközségben, amelynek 1988 óta tagja. Szabadidejében nemcsak verseket ír, hanem szívesen kertészkedik is.


Ma már furcsán hat, de ön tizenhat éves korában költözött el otthonról és kezdett önálló életet Budapesten.

Valóban annyi idősen jöttem el a szülői háztól. Rákényszerített az élet. Átkos időszak volt, annak is a legnehezebb évei, amikor semmi lehetőség nem volt arra, hogy továbbtanuljak, vagy valahogyan elindítsam az életem. Egy kis aktatáskával keltem útra, amelyben benne voltak gyermekkori emlékeim és a szülői szeretet. Ez volt mindenem. Aztán megtapasztaltam, hogy a jövőt csak a múltra lehet felépíteni, és csakis úgy, ha elfogadom Isten gondviselő szeretetét. Túlzás nélkül állítom, hogy miután felkerültem a zajos városba, ahol a harangszó mindig Istenre emlékeztetett, minden percben éreztem azt, hogy ő mellettem van.

Biblia is került az aktatáskába?

Nem, azt nem hoztam el, mert az a szüleimé volt, de az első teendőim között szerepelt, hogy szerezzek egyet. Újpesten, a bányagépgyárban kezdtem el az önálló életemet, két szakmát tanultam ki ott, tizenhét évet töltöttem el a vállalatnál.

Varga Béla: – Megtapasztaltam, hogy a jövőt csak a múltra lehet felépíteni, és csakis úgy, ha elfogadom Isten gondviselő szeretetét. Fotó: Hirling Bálint

Közben különböző templomokba jártam, például a Kálvin térre vagy Budára, Újpalotára és Újpestre is. Végül Mátyásföldön kötöttem ki, itt kapcsolódtunk be a családommal a gyülekezet életébe, amelyben először presbiter, majd gondnok lettem.

A kommunista időszak alatt érte valaha hátrány, megkülönböztetés azért, mert hívő?

Nem ért, mert a munkámat nagyra értékelték, én ebben is Isten gondviselését láttam. Viszont a brigádomban volt egy baptista kolléga, tudták rólunk, hogy jó viszonyban vagyunk. Néha megjegyezték, hogy ne tartsak vele nagyon szoros kapcsolatot. De amikor vasárnap túlóráztunk, s zúgott a harang Újpesten, az Attila utcában, csak összenéztünk, és mondtuk, hogy nekünk ott lenne a helyünk.

Úgy tűnik, a harang hangja fontos önnek. Miért?

Mert az hívó szó az ember életében. Isten figyelmeztet: „Itt vagyok, várlak, segíteni akarok. Feléd nyújtom a kezem, csak fogadd el.”

Van olyan bibliai Ige, amely szintén sokat jelent önnek?

Minden ének imádság. Az új énekeskönyv 312-es énekének második versszaka sokszor eszembe jut: „Bízom hozzád erős hittel, / Hogy te mindent megcselekszel, / Amit szent igédben ígérsz: / Hogy kegyelmesen hozzám térsz, / És megbocsátván bűneimet, / Megadod örök életemet.” Számomra ez útmutatás gyermekkorom óta. A munkámat mindig úgy végeztem és végzem ma is, hogy közben arra gondolok: ehhez mit szólna Isten? A minap a szőlőt metszettem a kertben, és levágtam egy erős, duzzadó rügyekkel teli ágat. Ha eldobom, nem hoz termést. De ha vízbe teszem, a szeretetemmel és földdel betakarom, akkor gyökeret hajt, és újra teremni fog. Jézus földi élete alatt tanított, gyógyított és utat mutatott, hogy jó termés legyen belőlünk. A metszés nála is megtörtént, amikor elvették az életét, de Isten nem hagyta magára: drága véréhez hozzáadta a szeretetét és feltámasztotta. A szőlő az éltető víztől és a szeretettől hoz termést. A mi élő vizünk Jézus, ha elfogadjuk, szolgálatunkkal és Jézus szeretetével mi is termést hozhatunk. Így lehet boldogságunk és örök életünk. Ezért boldog a lelkem, hogy én hozzá tartozhatok, hogy a kertjében dolgozhatok. Még autóvezetés közben is sokszor arra gondolok, Isten mennyire szeret, hogy ahogy korábban, most is fogja a kezemet, mindig mellettem áll, segít. Nekem csak el kell fogadnom, amit ő ingyen szeretetéből ad mindennap.

Szabadidejében verseket is ír, amelyek témája leginkább Isten és a hit.

Ezek a versek mind a lelkemből, mélyen belülről szólnak, és az Istennel való beszélgetéssel összekapcsolva születnek. Néha a gyülekezetünk alkalmain felolvasok közülük, vagy ismerőseimmel osztom meg őket a közösségi oldalakon, de előfordul az is, hogy egyházközségünk lapja közli egy-egy versemet.