Szabadon emlékezni
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlás részeként kivégzett aradi vértanúk közül többeket is a helyi református lelkipásztor lelkigondozott és kísért el utolsó útjára. Király András nyugdíjas történelemtanár, az Arad-Belvárosi Református Egyházközség presbitere segítségével emlékezünk a tizenhárom mártír mellett Balló Benjámin lelkipásztorra és a tizenötödik vértanúra.
Százhetvennégy éve, 1849. október 6-án, szándékosan a bécsi forradalom első évfordulóján végezte ki a Haynau vezette osztrák császári törvényszék a tizenhárom aradi vértanút, tizenkét tábornokot és egy ezredest. Miért éppen Arad lett a helyszíne az elrettentésnek szánt büntetés végrehajtásának?
A helyszínválasztásnak két oka is van: földrajzi és stratégiai. Előbbi mondhatni kézenfekvő, mert az 1849. augusztus 13-i fegyverletétel helyszíne, Világos alig harminc kilométerre fekszik Aradtól. Utóbbi pedig az osztrákok számára volt fontos.

Az aradi vár 1849-ben aránylag új és modern, bástyákkal, vizesárokkal megerősített erődítmény volt, ahonnan a szökés eleve lehetetlennek számított. A forradalom és szabadságharc leverése után nemcsak az aradi tizenhármat tartották itt fogva, hanem a forradalmi hadsereg jelentős részét, nyolcszáz honvédnél is többet.
Hogyan került kapcsolatba az aradi református gyülekezet akkori lelkipásztora, Balló Benjámin a halálra ítélt honvédtisztekkel?
Balló Benjámin a kivégzés évében kezdte meg szolgálatát Aradon, augusztusban már lelkigondozta többek között a világosi fegyverletétel előtt egy nappal kivégzett Ormai Norbert honvéd ezredest, ő is temette. Az osztrákok beengedték a papokat, lelkipásztorokat a hadifoglyokhoz, szigorú kíséret mellett lelkigondozhatták őket, főleg olyan helyzetben, amikor tudható volt a végkifejlet. Balló Benjámin a két lutheránus tiszt, Leiningen-Westerburg Károly és Dessewffy Arisztid mellett végzett lelkészi szolgálatot, a kivégzésük után pedig ő temette őket négy minorita szerzetes mellett. A protestáns vértanúk neve bekerült a gyülekezet anyakönyvébe is, haláluk okaként a lelkész azt írta: „politicai kivégzés”.
Nem ők az egyetlenek, akiknek 1849-ben a gyülekezeti anyakönyv „halál oka” rubrikájába ez a megjelölés került. Kazinczy Lajost, a nyelvújító Kazinczy Ferenc fiát október végén végezték ki. Nevét emléktábla őrzi a református templomban.
Kazinczy Lajos a magyar forradalmi hadsereg tisztje volt. Őt azért nem október 6-án végezték ki, mert a dél-bánáti seregben harcolt, és egysége csak később tette le a fegyvert. Halálra ítélték, és október 25-én az aradi vár sáncárkában agyonlőtték. Az ő lelkigondozását és temetését is Balló Benjámin végezte, neve szintén bekerült az anyakönyvbe, viszont sírjának helye ismeretlen.
Hogyan emlékezik meg az arad-belvárosi gyülekezet a vértanúk haláláról?
Az évforduló előtti vasárnapi istentiszteleteink mindig emlékező alkalmak is a kivégzett forradalmárok, hősök emléke előtt. Október hatodikán pedig a gyülekezet tagjai is részt vesznek a református templom közelében 2004-ben újra felállított Szabadság-szobornál tartott megemlékezésen, és koszorút helyeznek el a vesztőhelyen álló obeliszknél is. A rendszerváltozás előtt is emlékeztünk vértanúinkra, csak titokban. 1990 óta viszont szabadon tehetjük ezt. Sajnos már egyre kevesebb a magyar Aradon, fogyunk. Az a kemény mag, amelynek tagjai mindig is büszkén emlékeztek, egyre kisebb. Remélem azért, hogy mindig lesznek majd követők.
AZ ARADI SZABADSÁG-SZOBORRÓL Zala György szobrász alkotását 1890. október 6-án avatták fel Aradon a mai Avram Iancu, korábbi Szabadság téren, az ünnepségen részt vettek a vértanúk családtagjai és a szabadságharc tisztjei is, például Klapka György. Miután Aradot is Romániához csatolták, a szobrot 1925-ben eltávolították, különböző helyeken, például az aradi vár árkában őrizték. Az ezredforduló előtt a magyar–román megegyezés részeként a szobor restaurálásáról és újbóli felállításáról is döntöttek. 2004-ben új helyszínen, a református templom közelében álló Megbékélés parkjában állították fel újra a kilenc méter magas, román felkelőkre emlékeztető győzelmi kapuval szemben.