Mikor lesz megfellebbezhetetlen?
A Helsinki Fellebbviteli Bíróság Päivi Räsänen parlamenti képviselő és Juhana Pohjola, a Finn Evangélikus Missziós Egyházmegye püspöke ellen felhozott összes vádat elutasította. Ezzel megerősítették, hogy nem bűncselekmény bibliai verset tweetelni vagy keresztyén szemlélettel nyilvános vitát folytatni. A fellebbviteli bíróság egyhangúlag kihirdette, a Biblia hagyományos értelmezése nem minősül gyűlöletbeszédnek. Az egyhangú döntés helyben hagyta a kerületi bíróság tavalyi, szintén egyhangú döntését. Az államügyészek a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos ügyet még a finn Legfelsőbb Bíróság elé vihetik. A vád egy utolsó alkalommal fellebbezhet, amelynek határideje 2024. január 15.
Päivi Räsänen ellen, aki 2011 és 2015 között Finnország belügyminisztere volt, 2021 áprilisában a legfőbb ügyész három büntetőjogi vádpontot fogalmazott meg: az egyiket egy 2019-ben közzétett Twitter-üzenete kapcsán, amelyben Pál rómaibeliekhez írt levele 1. fejezetének 24–27. verseit idézte, illetve megkérdőjelezte a Finnországi Evangélikus Egyház (ELCF) és a Pride rendezvény hivatalos partnerségének létjogosultságát. A másikat egy kisebb írása miatt, amelyet 2003-ban írt Férfinak és nőnek teremtette őket címmel, a harmadikat pedig a 2019-ben adásba került Mit gondol Jézus a homoszexuálisokról? című rádiós beszélgetés alapján. Pohjola püspökkel szemben Räsänen röpiratának 2004-es közzétételéért emeltek vádat. Az ügyet világszerte óriási médiafigyelem kísérte, mivel az emberi jogi szakértők aggodalmukat fejezték ki a véleménynyilvánítás szabadságának megkérdőjelezése miatt. Nyilvánvaló volt, hogy ha ez megtörténhet Finnországban, amely a harmadik helyen áll a véleménynyilvánítás szabadságának nemzetközi rangsorában, miért ne történhetne meg bármely más országban is.

– Nagyon boldog vagyok – nyilatkozta a huszonnyolc éve parlamenti képviselő Päivi Räsänen. – Ez óriási győzelem számunkra, de azoknak is, akik fontosnak tartják az alapvető szabadságjogok védelmét. Senkit sem szabad büntetni azért, mert a hitét békés eszközökkel kifejezi. A Helsinki Fellebbviteli Bíróság minden ellenem felhozott vádat elutasított. Megkönnyebbültem, és hálás vagyok Istennek és mindazoknak, akik támogattak. Ezt a döntést vártam, és egy pillanatig sem kételkedtem abban, hogy nem követtem el bűncselekményt sem az írásaimmal, sem a nyilatkozataimmal – nyugtázta a döntést a kereszténydemokrata politikus.
– A bíróság döntése fontos lépés a keresztyének vallásszabadsága, illetve tágabb értelemben a véleménynyilvánítás szabadsága szempontjából. Kiváltságnak és megtiszteltetésnek tekintem, hogy megvédhettem a véleménynyilvánítás szabadságát, amely egy demokratikus államban alapvető jog. Esetemben a nyomozás több mint négy évig tartott, valótlanul megvádoltak, a rendőrségi kihallgatásaim több mint tizenhárom órán át tartottak, éveken keresztül jártam különböző bírósági tárgyalásokra és meghallgatásokra, annak ellenére, hogy a kerületi bíróság egyhangúlag felmentett. A győzelem mindenki véleménynyilvánítási szabadságáról szól. Remélem, hogy a felmentésem után másoknak nem kell ugyanezen a megpróbáltatáson átesniük. Ez a majdnem öt évig tartó nyomozás és tárgyalássorozat az öncenzúra megteremtésével a véleménynyilvánítás és a vallásszabadság korlátozását célozta. De ennél sokkal súlyosabb probléma lett volna, ha megkövetelik a cenzúrát, vagyis a Szentírásból származó idézetek eltávolítását a közösségi médiából, vagy megtiltják a Bibliára hivatkozó írások közzétételét. Egy ilyen ítélet megnyitotta volna az utat a modern könyvégetések veszélye előtt. Remélem, hogy az ügyész elfogadja a döntést, de ha nem, kész vagyok megvédeni a véleménynyilvánítás és a vallás szabadságát a finn Legfelsőbb Bíróság, illetve ha szükséges, az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt is. Másokat is arra bátorítok, hogy továbbra is gyakorolják ezeket az alapvető jogokat – jelentette ki a képviselőnő.

Az ügyész szerint Päivi Räsänen kijelentései nemcsak sértőek, de alkalmasak a gyűlöletkeltésre és erőszakra való uszításra is az LMBTQ-mozgalom tagjai ellen, ezért ez a fajta véleménynyilvánítás nem védett, hiszen intoleráns, megvetést és gyűlöletet szít, és így életeket veszélyeztet. Az azonos neműek házassága, amelyet a lakosság több mint hetven százaléka támogat, 2017 óta legális Finnországban. A Finnországi Evangélikus Egyház tagjainak többsége szintén ezen az állásponton van. Az egyház jelenleg nem áldja meg az azonos neműek házasságát, de az egyháztagok ötvennégy százaléka szeretne változtatni ezen. Finnországban sokan az LMBTQ-mozgalom védelmét tekintik napjaink legkritikusabb polgárjogi kérdésének. A nagy nemzetközi visszhangot kiváltó per során az ügyész támadta a keresztyén tanításokat, és egy sor kérdést tett fel Räsänennek, valamint Juhana Pohjola püspöknek keresztyén teológiájukkal kapcsolatban. Az augusztus 31-i fellebbviteli tárgyalás nyitóbeszédében Anu Mantila finn államügyész azt állította, hogy lehet hivatkozni a Bibliára, de Räsänen bibliaértelmezése és véleménye kimeríti a bűncselekmény fogalmát.
– A sértő beszéd káros hatással van az emberekre – érvelt a bíróság előtt. – Ha Räsänen összes kijelentését összerakjuk, egyértelmű, hogy azok becsmérlik a saját nemükhöz vonzódókat. Az ilyen cselekmények elítélése a homoszexuálisokat emberi lényükben ítéli el – vélekedett. Mantila azzal érvelt, hogy a vallásszabadság nem védi a Biblia minden olvasatát, egyes értelmezéseknek büntetendőknek kellene lenniük. A vallás leple alatt nem lehet bármit mondani – jelentette ki. Érveit mindhárom bíró elutasította.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!