Hittem, azért szóltam

Előfizetek

Köntös László volt dunántúli főjegyző kerek születésnapjára jelentetett meg szerzői kötetet egyházkerülete Hittem, azért szóltam címmel.

Hitvalló és hitvédő közéleti publikációi országszerte ismertek. A kötetbeli Köntös László-írások azonban nem a közéleti munkákat tartalmazzák, hanem a református teológia nagy kérdéseit taglalják, biblikus hűséggel, nagy teológiai és filozófiai mélységgel, ugyanakkor érthetően és mindenki számára világosan. Az itt összegyűjtött cikkek hetente jelentek meg a Reformátusok Lapja hasábjain a 2019–2020 közötti időszakban. Ezt a rovatát két évig vezette a szerző, így a teljes anyag olvasható a kötetben.

Köntös László

Köntös László maga is a Reformátusok Lapjának munkatársa volt, majd egy ideig az amerikai magyar reformátusok között szolgált, a kilencvenes évek elején hazatérve pedig a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeit igazgatja mind a mai napig. Igazgatói munkássága idején tudományos gyűjteményeink mindegyik ága külön területté fejlődött: a könyvtár, a levéltár és a múzeum. Mindjárt szolgálata kezdetén tudós munkatársakat vett fel, olyan történészeket és levéltárosokat, akik nemcsak országosan elismert tudományos folyóiratot hoztak létre, hanem a dunántúli reformátusság történetének forráskutatásokon alapuló, páratlan köteteit jelentették meg, ezeket a kutatásokat a nem egyházi történészek szakmai köreiben is magasan jegyzik.

Köntös László igazgatásának ideje alatt megújult, korszerű épületbe költözött a levéltár, felújították a könyvraktárat, valamint az ótemplom és óparókia épületegyüttesében létrejött a Pannonia Reformata Múzeum, amely büszkeségünk, kirakatunk, szellemi és lelki találkozóhelyünk, hitbéli identitásunk és értékeink őrzője. Ez a múzeum nemcsak közösségi tereket és kávézót, valamint szabadtéri programlehetőségeket kínál, hanem két állandó és egy időszakos kiállítóteret is az ország egyik legszebb református templomának karzatán. A Hajlék az örökkévalóságban kiállítás szintén Köntös László koncepciója, amely nem időrendben, hanem Heidelbergi Káténk legfontosabb tételei mentén mutatja be – szintén Köntös László tömör hitvalló soraival – a dunántúli reformátusságot, élve a digitális világ adta lehetőségekkel; például minden gyülekezetről készült egy háromperces kisfilm, hogy csak a legfontosabbat említsem...

Köntös László két választási cikluson keresztül, 2009–2020 között szolgált a Dunántúli Református Egyházkerület főjegyzőjeként, közvetlen munkatársamként. Ebben az időszakban számos kreatív és szentlelkes ötlete építette az Isten országát a dunántúli reformátusság nagy családjában. Minden időnket a ránk bízott ügyre szántuk. Áldott időszak volt. Különösen emlékezetes közös szolgálatunk első ciklusa, 2009–2014 között, amikor a hivatali ügyek mellett számos új kezdeményezést indíthattunk be, fel sem tudom őket sorolni, de püspöki jelentéseimben mind olvashatók. Külön hangsúlyt helyeztünk a pasztorációra, a gyülekezeti és személyes találkozókra, a tőlünk eltávolodottak megszólítására.

Sokat beszélgettünk a rohamléptekben változó világ megannyi kihívásáról, a keresztyénség, a reformátusság helyzetéről, a vidéki gyülekezeteink lehetőségeiről, miközben minden alapvető ereszték meglazult körülöttünk. A második ciklusban is hűséggel és lelkesen tettük a dolgunkat, de a vágtázó világban mintha egyre inkább az ügyek kezdtek volna irányítani bennünket, és ez mindkettőnknek nagyon fájt. Még jobban fáj azonban az, hogy az Úrtól kapott szabadsággal visszaélt a világ, megtagadta az Urat, az örök értékeket, minden a feje tetejére állt… Köntös László mindig bátran és határozottan szót emelt, amikor az egyházat és Krisztus ügyét bántották. Sokaknak emészthetetlenné lett ez a hitvalló és hitvédő hang, pedig őt mindig a féltő szeretet vezette.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!