Az igazi Homo Deus

Az emberiség hosszú ideje fáradozik különböző gépek megteremtésén: az egyszerűbb számítási műveletek elvégzését megkönnyítő számológépektől a II. világháború feltörhetetlennek vélt enigmájával titkosított üzeneteket dekódoló gépezeten át egészen napjaink összetett, nagy mennyiségű adatot feldolgozni képes és akár öntanulást alkalmazó megoldásaiig.
Algoritmusok választják ki a legalkalmasabb jelentkezőket egy állásra, állapítanak meg bizonyos ráktípusokat egy röntgenkép alapján, önvezető gépeket irányítanak, arcfelismerő szoftverek segítik a rendőrség munkáját és még sorolhatnánk. A soha nem látott technikai fejlődés azonban olyan etikai problémákhoz vezet, amelyekhez mi is hozzászólhatunk, és ehhez nem szükséges a mesterséges intelligencia kutatójának lennünk – vallja bioetikusként John C. Lennox.
Szűk értelemben vett mesterséges intelligencián értünk minden olyan megoldást, amelyet egy bizonyos feladat elvégzésére fejlesztettek ki. Az író felhívja a figyelmünket arra a veszélyre, hogy túlontúl megtévesztő terminusokkal aggatjuk tele a mesterséges intelligenciákat – tanulás, tervezés, gondolkodás és intelligencia –, félreértve lélektelen működésük természetét. A kívánalmak velük kapcsolatban ezért vagy túlságosan optimistának, vagy indokolatlanul félelemkeltőnek bizonyulnak.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!